в днешния брой Арсенал с 14-а ФА къп след обрат срещу Челси

Арсенал с 14-а ФА къп след обрат срещу Челси

02-08-2020 Тема спорт

Арсенал обърна с 2:1 Челси пред празните трибуни на "Уембли" и спечели за рекордния 14-и път ФА къп. Пиер-Емерик Обамеянг (28-д, 68) отговори на откриващото попадение на Кристиан Пуличич (5), като сините завършиха с 10 души след червен картон на Матео Ковачич (73). За мениджъра Микел Артета това бе първи трофей в кариерата, а топчиите си осигуриха участие в Лига Европа, след като завършиха 8-и в първенството.
Мачът бе специален за съдията Антъни Тейлър. 41-годишният манчестърец ръководи и финала през 2017-а между двата съперника, когато Арсенал пак би с 2:1. Тейлър обаче влезе в аналите като първия арбитър от 119 г., който свири два спора за трофея. Преди него честта е имал Артър Кингскот през 1900 г. (Бери - Саутхемптън 4:0) и през 1901 г. (Тотнъм - Шефилд Ю 2:2, 3:1).
Лондонските съперници от самото начало се награбиха без никакво проучване. Още във 2-ата минута Мейтланд-Найлс центрира, но ударът с глава на Пиер-Емерик Обамеянг не намери очертанията на вратата. Отговорът на Челси бе незабавен - коварен изстрел от дистанция на Маунт бе избит със сетни усилия в корнер от стража на топчиите Емилиано Мартинес.
Сините удариха първи. В 5-ата минута Жоржиньо подаде към Пулишич, който напредна и комбинира с Жиру, а вече в наказателното поле Оливие с пета отклони за последвалия безпощаден удар на американеца - 1:0 за Челси.
В 10-ата минута Пулишич имаше възможност да удвои, но Мартинес спаси. Шест по-късно Дани Себайос стреля мощно от фаул, ала топката профуча над гредата на Вили Кабайеро. В 25-ата минута Никола Пепе изравни фамозно, но след намесата на ВАР попадението не бе зачетено заради засада на асистента Мейтланд-Найлс.
30 секунди по-късно Сесар Аспиликуета фаулира Обамеянг в пеналта и съдията посочи бялата точка. ВАР също потвърди решението му и габонецът бе безапелационен за 1:1. Малко по-късно съгрешилият капитан на Челси получи контузия и бе сменен от Андреас Кристенсен.
Голът подейства вдъхновяващо на Арсенал. В 41-ата минута Пепе центрира, Кабайеро пропусна топката, но Мейтланд-Найлс не успя да я засече в опразнената врата. В края на частта Александър Лаказет би мощно, но неточно от фаул.
В началото на второто полувреме мениджърът на Челси Лампард получи нов удар, след като заради контузия напусна и Пулишич. С напредването на времето съперниците заложиха на сигурността, което се отрази на зрелището. При дебненето Арсенал стигна до обрата. В 68-ата минута след ефектен пробив на Ектор Бейерин, топката попадна в Пепе, той подаде на Обамеянг, чийто елегантен удар попадна в мрежата за 2:1. Кошмарът за Челси продължи с втория жълт картон на Ковачич, което окончателно уби сините надежди.