в днешния брой Атлетико детронира Ливърпул

Атлетико детронира Ливърпул

13-03-2020 Тема спорт

Първото стъпване на Диего Симеоне на "Анфилд" се превърна в негов типичен шедьовър. В крепостта на Ливърпул отново видяхме аржентинския специалист в пълния му блясък. Дюшекчиите страдаха, но оцеляха дори след 34 удара по посока на тяхната врата, за да сътворят един от най-големите подвизи в своята история - да детронират действащия европейския клубен шампион с обрат от 0:2 до 3:2 в продълженията.
Няма нищо странно в триумфа на Чоло. Още един път той показа, че е треньор за важните моменти. Докато философията на Клоп е енергия със 100 километра в час, името Симеоне означава здрава битка, защита и издръжливост до последната секунда. Вратарят Облак бе непреодолима стена за свръхзвуковите мърсисайдци, които играха феноменално през цялата вечер. Въпреки отпадането това бе един от най-силните мачове на Ливърпул. Червените показаха, че като чисто футболни умения продължават да са №1 в Европа, но просто нямаха късмет да реализират повече голове и да продължат напред. Британският "Дейли Мейл" пък даде страхотно определение за триумфа на Симеоне, който не бе никак красив за гледане: "Живеем в ера, в която треньорите са харесвани заради изяществото на футбола, практикуван от техните отбори. Но край терена винаги ще има място и за един злодей в черно, който прилича на гангстер от южноамерикански филм. И е също толкова безжалостен! Неговата цел не е да печели приятели и ухажори, а да влива цялата си енергия в името на една цел - победата".
Вечерта на "Анфилд" премина изцяло пред вратата на дюшекчиите, но там стоеше страхотният Облак. Първата среща в Мадрид завърши с успех за тима на Симеоне с 1:0, а след 90-те минути на "Анфилд" отборът на Клоп имаше същия аванс. В продълженията паднаха 4 гола (за първи път в историята на ШЛ), като сензационно цели 3 бяха във вратата на домакините.
Вайналдум и Фирмино бяха точни за Ливърпул, а Маркос Йоренте се разписа на два пъти за Атлетико. Другият голям герой за гостите бе вратарят, който направи чудеса от храброст - спаси почти дузина сигурни попадения във вратата си и отчая мърсисайдци.
Ливърпул цял мач имаше пълно превъзходство. През първата част Мане, Салах, Фирмино и Вайналдум подложиха на терор дюшекчиите, но въпреки всичко те не се пречупиха. През второто полувреме натискът на Ливърпул се засили още повече. Вратата на Облак отново бе под обстрел през целите 45 минути, но словенецът не трепна. Салах, Мане и Окслейд-Чембърлейн правеха какво ли не, футболът им бе извънземен, опасностите за гостите дебнеха от всеки ъгъл. В 67-ата минута и гредата помогна на Атлетико след удар с глава отблизо на Робъртсън.
След 1:1 общ резултат в двата мача дойде ред на продълженията. В тях Ливърпул поведе с 2:0, но тогава за тима на Клоп се повтори кошмарът от финала на ШЛ през 2018 г. в Киев. Тогава вратарят Кариус провали плана на мърсисайдци срещу Реал М, сега отново стражът Адриан бе големият грешник. Той трябваше да смени контузения Алисон, но не бе на висота. В 97-ата минута Адриан не успя да изрита добре топката и тя попадна в Жоао Феликс, който пусна към Йоренте. Резервата направи няколко крачки и с хубав удар прати кълбото в мрежата - 2:1.
Ливърпул имаше нужда от нов гол, за да се класира, но вместо това допусна нови два. Всичко свърши с неочакван край за мнозина, а Симеоне отстрани съперника, за който сам призна, че е най-силният, срещу който се е изправял.