28-05-2019 Балкан докосва титлата

Балкан докосва титлата

28-05-2019 Тема спорт

Балкан оцеля като по чудо в третия сблъсък за титлата на България и след драматично 81:77 поведе с 2:1 в серията за златните медали на Левски Лукойл. В герой за домакините се превърна Брендън Браун, който вкара ключова тройка 5,5 секунди преди края за победата на своя тим. Сините бяха близо до невероятен обрат, заличавайки пасив от 22 точки, но индивидуалната изява на плеймейкъра на зелените ги довърши. Така всичко в първенството може да приключи още утре, когато Балкан приема шампионите от 19:00 часа.
И двата тима започнаха много агресивно, като умишлено насочиха нападенията си на ниския пост, където Хопкинс, Гаврилович и Димитър Димитров водеха страхотна борба с близнаците Иванови и Маравич. По-умните действия на домакините, както и по-доброто раздаване на топката даде резултат, като с тройки на Брендън Браун и Павлин Иванов Балкан излезе с аванс от 13 точки в 9-ата минута, ограничавайки до минимум лесните кошове за сините. Далечната стрелба на гостите не работеше, а в тези моменти усилията на близнаците не срещнаха нужната подкрепа.
Ботевградчани продължиха да играят с много повече мисъл и идея в нападение, като видимо бяха готови за битката, която им бе предложена в първите два двубоя от серията. Те стартираха втората четвърт със серия от 6:0 и в 14-ата минута поведоха с 34:17, преди Захариев да вкара на бърза атака и да спре устрема им. Играчите на Папазов свалиха дистанцията до 11, но за 40 секунди получиха две поредни тройки, с което усилията им се оказаха напразни. Така напълно логично и заслужено Балкан се оттегли на почивка с 19 преднина и погледна смело към крайния успех.
След паузата домакините продължиха да играят много агресивно в защита, като поддържаха дистанция около 20 точки. 2 минути преди финала на третата четвърт обаче Гаврилович получи четвърто нарушение, което отслаби до известна степен представянето на Балкан в отбрана, като включването на Димитров не бе сполучливо и Левски Лукойл свали разликата до 17. В тези минути гостите заиграха основно с Деян Карамфилов като гард, което видимо се отрази на представянето им.
"Замразеният" плеймейкър вдъхна живот на своя тим и в 32-ата мин авансът на домакините бе свален до само 12. Домакините започнаха да действат много по-бавно, което бе добре дошло за шампионите, закопчали коша в рамките на 3 минути. Късметлийски изстрел на Мирко Мулалич спря пропадането, но не промени поведението на зелените и Левски Лукойл стопи разликата до 4 в 37-ата. Поредица комбинации между близнаците Иванови на практика нокаутираха домакините, които изпаднаха в тотален амок с едва два коша от игра в този момент! Брендън Браун върна своите в играта, но пропуски от далечно разстояние на Мулалич и Павлин Иванов завършиха с ответни кошове и всичко трябваше да се реши 18,5 секунди преди края. Там Браун показа железни то*ки и вкара тройка през Рембърт, което донесе успеха на Балкан.