11-08-2011 Беларус се подигра с България

Беларус се подигра с България

11-08-2011 Тема спорт

Отборът на България записа най-жалкия си мач под ръководството на Лотар Матеус и като по чудо загуби само с 0:1 от Беларус в контрола, играна в Минск. Попадението във вратата на на??ите бе автогол на вратаря Владислав Стоянов след удар на Кисляк от аутлинията и рико??ет в стража в 33-ата минута. Родните национали имаха невероятен късмет, след като домакините четири пъти удариха гредите на вратата на Стоянов. Особено през първата част изглежда??е, че на терена срещу "трикольорите" е излязъл тима на Бразилия. Футболистите в бяло бяха абсолютно неспособни да се справят с красивите комбинации и скоростните атаки на беларусите. Въпреки че намалиха оборотите през втората част, те продължиха да създават по-опасните положения.

Като оправдание за слабата продукция може да бъде използвано отсъствието на тримата най-добри национали - Николай Михайлов, Стилиян Петров и Мартин Петров. Отговорността да носи капитанската лента се падна на Благой Георгиев, който обаче може??е и да не завър??и срещата, ако съдията бе показал по-голяма строгост и му бе показал втори жълт картон за грубите влизания през втората част. Дне??ният ни съперник пък е втори след Франция в група D на евроквалификациите, като е на точка зад "петлите" и мач повече.

Това бе първа загуба на България от Беларус в историята на съперничеството между двата тима и трети пореден мач без победа за "трикольорите" под ръководството на Матеус. За последно те успяха да победят Кипър през март, след което записаха срамна загуба от Корсика и равенство с Черна гора.

Срещата започна с натиск на домакините, които от самото начало започнаха да тестват Стоянов с далечни изстрели. Още в 9-ата минута те имаха възможност за гол, но първо Калачев нацели греда, а след това Шитов отбеляза, но попадението не бе зачетено заради засада. В 33-ата минута обаче футболистите на Беларус поведоха в резултата. След центриране от ъглов удар Верховцов стреля с глава, но Стоянов изби. Топката обаче попадна в Кисляк, който стреля от аутлинията, кълбото рико??ира във вратаря на България и се оплете в мрежата за 1:0.

Шест минути по-късно и Мартинович изпрбва рефлексите на родния страж, но този път той успя да избие топката, която впоследствие срещна напречната греда за втори път в срещата. Родните футболисти бяха абсолютно безсилни да спрат вихрените атаки на съперника и само гледаха отблизо какво се случва на терена. Единственият опит за удар към вратата на Беларус през първата част бе дело на Маркиньос, но топката мина високо над вратата.

За щастие на Лотар Матеус и възпитаниците му, през втората част футболистите на Беларус намалиха оборотите и на??ите изнесоха играта в по-предни позиции. Влизането в игра на Станислав Манолев за сметка на ??ван Стоянов също повлия добре на тима. В 48-ата минута ??велин Попов отправи с глава първи удар във вратата на съперника. Малко по-късно и ??ван ??ванов стреля с глава в очертанията на вратата, но твърде слабо. Станислав Манолев също опита късмета си, но ударът му по земя мина встрани от вратата.

Въпреки че наглед отстъпиха инициативата, домакините продължиха да създават по-опасните положения. В 60-ата минута те нацелиха за трети път гредата на българската врата след далечен изстрел на Кисляк. Последваха множество смени, които накъсаха играта, но в последните минути играчите в червено се активизираха отново. Най-комичната ситуация в наказателното поле на България се разигра в 93-ата минута. Путило се подигра с безобразната ни защита, мина като на парад през няколко човека в бяло, но ??утът му с вън??ен фалц срещна за четвърти път гредата. При последвалото меле Стоянов се намеси геройски и запази почетното 0:1.

Това бе последна проверка на България преди евроквалификациите с Англия на 2 септември и с Швейцария на 6 септември.

БЕЛАРУС - БЪЛГАР??Я 1:0

1:0 Вл. Стоянов - авт. (33)

БЕЛАРУС: Живнов, Кулчий, Калачев, Юриевич, Мартинович, Трубило, Воронков, Шитов, Кисляк, Верховцов, Путилов (Драгун, Нехайчик, Жевнерчик, Корниленко, Ситко)

БЪЛГАР??Я: Вл. Стоянов, Бандаловски (77-К.Стоянов), ??ванов, Бодуров, Занев (46-Миланов), Янков (83-А.Попов), Георгиев, ??в. Стоянов (46-Манолев), Делев (46-Генков), Маркиньос (46-Димитров), ??в.Попов

ЖЪЛТ КАРТОН: Корниленко (Бел); Георгиев (Бълг)
СТАД??ОН: "Динамо", Минск
СЪД??Я: Нериус Дунаускас (Литва)