12-05-2016 Боби сънува ко??мари  след трика на Патрика

Боби сънува ко??мари след трика на Патрика

12-05-2016 Една поредица на Любомир СЕРАФ??МОВ

Ормата подучва Хамсията да изгони Па??ата в лют мач четвъртфинал ЦСКА – Ботев Пд

В продължение на 75 седмици „Тема Спорт” ще предложи на своите читатели поредната уникална екстра – неразказаните истории в турнирите за националната купа. В борбата за трофея здраво са преплетени триумфи и скандали, герои и антигерои и най-вече политика и власт.

„Живи ли сте след тия бомби, а?!“ - през пролетта на 1988 г. Христо Стоичков е само звезда от национален мащаб и все още господин Никой за световния футбол, а ироничните стрели са насочени към играчите на Левски и най-вече към вратаря на сините Боби Михайлов след края на поредния финал за националната купа, в който ЦСКА постига една от най-сладките си победи над вечния съперник. Тогава за първи път от 1969 г. насам червените отбелязват 4 гола в синята врата. Тимът, воден от Димитър Пенев, вече се е превърнал в стра??илище за своите съперници с атомното си атакуващо трио Стоичков – Любо Пенев – Костадинов, на всеки от които предстоят бляскави мигове във футбола. „Бомбите“ във финала обаче не са на някой от тях, а на футболист, който дори не е трябвало да играе в него – Петър Витанов. ??звестният с прякора си Патрик 21-годи??ен младеж замества в титулярния състав тартора Лъчезар Танев, излязъл за година от строя през септември 1987 г. заради ужасяваща контузия в коляното, и вади мар??алския жезъл от войни??ката си раница.
Юно??а на ЦСКА, Патрика е жокер с умения и характер да ре??ава важни мачове. ?? си запазва 4 минути в края на спектакъла между сини и червени, които завинаги го вкарват в историята на футбола ни. Тече 85-ата минута на финала, резултатът е 2:1 за армейците, които заиграват на контри. Точно в този миг на авансцената излиза Витанов, който с топовен ??ут извън наказателното поле не оставя никакъв ??анс за реакция на бъдещия президент на БФС Михайлов. В 89-ата повтаря упражнението, изведен в изгодна позиция, за крайното 4:1.

Тези два гола са и
лебедовата песен
на Патрика

чиято кариера не се развива стремително нагоре и приключва в неизвестно отборче от хамбургско предградие.
Пътят на ЦСКА (тогава ЦФКА Средец) до поредното отличие е кратък, но изпълнен с неочаквани препятствия – евроучастниците се включват в борбата чак в осминафиналите на турнира, докогато са изиграни цяла поредица от безсмислени срещи в групова фаза и ??естнайсетинафинали при разменено домакинство. На 19 август 1987 г. в Хасково треньорския си дебют в надпреварата прави Димитър Димитров-Херо. В южния град неговият Нефтохимик губи с 0:2, а впоследствие отпада като последен в групата си. Години по-късно, през пролетта на 2000 г., по ирония на съдбата бургазлията ще стигне до трофея начело на Левски в ре??ителен мач срещу своето „отроче“ Нефтохимик.
Несъвър??енствата на регламента често си правят ??еги с отборите. Славия и Миньор първо изиграват два двубоя в групова фаза без никакво значение (спечелени от белите), после жребият ги сблъсква в елиминационната фаза. Загубата в Перник с 0:1 е компенсирана от столичани, под ръководството на украинския специалист Олет Базилевич, с 4:0 в реван??а. Осминафиналите (вече в един мач) събират в двойки два софийски и два пловдивски тима. Белите постигат класическо 3:0 над столичните железничари с две попадения на младия русенец Мирослав Миронов и на халфа Пламен Симеонов. Със същия резултат Ботев Пд надиграва градския си съперник Локомотив, воден от клубната легенда Христо Бонев-Зума, с два гола и асистенция на 20-годи??ния възпитаник на жълто-черната ??кола Борис Хвойнев.
Същевременно ЦСКА среща неочаквани трудности на старта си в надпреварата в друг двубой, игран под тепетата. Червените се натъкват на неочакваната съпротива на средняка в Б група Спартак Пд. В 17-ата минута младият Стоичков показва нервност при изпълнението на първата си дузпа в турнира, като изпраща топката в аут, а нулевото равенство се запазва до края на редовното време. В продълженията след показни контраатаки Любослав Пенев на два пъти матира защитата на домакините, командвана от бив??ия играч на ЦСКА и Левски Красимир Чавдаров.
Следващият съперник на армейците също е от Пловдив – Ботев, а драмите нямат край на „Народна армия“. Канарчетата, които в онзи период всъщност са черни котки за ЦСКА, започват вихрено и повеждат още в третата минута. Бързоногото ляво крило Атанас Па??ев с каскада от финтове прави за смях червения защитник Йордан Мурлев и пронизва червената врата – 0:1. Само 4 минути по-късно обаче Па??ата не сдържа нервите си при откровена провокация със скрит удар с ръка на Мурлев и поваля бранителя на земята. На игрището се заформя меле между играчите на двата тима, предотвратено с активното участие на двата треньорски щаба. Реферът Димитър Димитров-Хамсията не вижда инцидента и се допитва до помощника си Стефан Орманджиев-Ормата, възпитаник на червената ??кола и години по-късно клубен ??еф в Борисовата градина.

Ре??ението на съдията
съвсем не е соломоновско

- жълт картон за Мурлев и изгонване за Па??ев, а това вбесява иначе спокойния и възпитан треньор на гостите ??ван Глухчев. Той бурно протестира и е отстранен от скамейката. Възползвайки се от численото неравенство, още до почивката домакините обръщат резултата с попадения на Дончо Донев и Любослав Пенев.
В Бургас белите също получават комфорта да играят срещу 10 ду??и – халфът на Черноморец Желязко Марков вижда червения картон за удар без топка по Валери Греков, и с 1:0 се придвижват до полуфиналите, които се играят още в началото на март 1988 г. Жребият сблъсква Славия с ЦСКА и изненадата Пирин Бл с Левски. В Пазарджик сините побеждават с 1:0 с попадение на Петър Курдов чак в 87-ата минута. За разлика от преди??ния си двубой в турнира червените започват много мобилизирано и още в 5-ата минута след блестяща солова акция на Емил Костадинов взимат преднина срещу белите. Малко след това на националния стадион завалява силен сняг и прави терена невъзможен за игра. Въпреки това реферът Димитър Шарлачки не прекратява двубоя, в който до края не се случва нищо по-особено.
Четвъртият пореден финал Левски – ЦСКА на 11 май 1988 г. събира 50 000 на стадиона и поне милион пред телевизионните екрани. Отсъствието на контузените Емиловци в Левски – Велев и Спасов, оказва влияние върху играта на сините и превъзходството на армейците в големи периоди от срещата е пълно. Още в 7-ата минута Христо Стоичков наказва колективна гре??ка на синята защита и въпреки че малко по-късно включилият се в атака защитник Николай ??лиев изравнява с глава, още до края на първото полувреме ЦСКА възстановява аванса си – ??цо е спънат в наказателното поле и таранът Любо Пенев е точен от бялата точка. След почивката наставникът Васил Методиев-Шпайдела предприема рискован ход, заменяйки защитника Кирил Вангелов и инертния Петър Курдов с бързоногите нападатели Са??о Начев и Росен Крумов. Левски установява териториално превъзходство, но трудно стига до изгодни положения, след като Са??о Борисов и Недялко Младенов-Фикуса опазват звездите на синята атака Наско Сираков и Божидар ??скренов. После идва трикът на Патрика, повторен двукратно...