19-02-2021 Бруно хвърля 17-годишния Смоленски на Черно море

Бруно хвърля 17-годишния Смоленски на Черно море

19-02-2021 Тема спорт

Големият талант на ЦСКА Мартин Смоленски ще започне като титуляр в домакинството срещу Черно море утре, разбра „Тема Спорт”. Старши треньорът Бруно Акрапович е твърдо решен да хвърли 17-годишния нападател още от първата минута на двубоя с моряците. Мачът започва от 17:30 часа и е първи официален за тима на „Армията” през тази година. На старта на пролетния дял червените надделяха с 1:0 над Славия в снежния и мразовит пейзаж на „Овча купел” с победен гол на Али Соу. Гамбиецът обаче бе трансфериран скорострелно в руския Ростов в часовете след успеха и това провокира нови решения за червената атака.
Така срещу варненци нападението на ЦСКА ще бъде водено от новото попълнение Жорди Кайседо, който ще запише официален дебют с червената фланелка. Еквадорецът беше картотекиран преди три дни в БФС и със сигурност ще попадне сред стартовите 11. Изненадата обаче ще бъде при партньора на 23-годишния таран, а именно Мартин Смоленски, който ще замести обичайния помощник на Соу до момента - Георги Йомов. През седмицата отборът е тренирал и е работил върху вариант с офанзивно дуо Кайседо - Смоленски. Йомов пък ще остане резерва. Той има натрупани четири жълти картона и ако бъде санкциониран утре, ще пропусне гостуването на Лудогорец.
Тийнейджърът Смоленски, който на 8 март навършва пълнолетие, има общо 6 мача за ЦСКА във всички турнири с 60 игрови минути, като винаги се е появявал от пейката. През сезона той участва в три мача - в първия кръг влезе в 79-ата минута при 2:2 срещу ФК ЦСКА 1948, за купата игра 21 минути с Ботев Ихтиман (5:0), а миналата събота бе пуснат в 89-ата със Славия. Смоленски направи силно впечатление на зимния камп в Турция, когато вкара и дебютните си два гола за ЦСКА - в контролата със Септември Симитли (3:0). Впоследствие той и друг червен юноша - Александър Бучков, изкараха лагер в Алания и с юношеския национален отбор до 19 години и не участва в проверките на армейците на родна земя. Въпреки това Акрапович остави и двамата младоци в състава за пролетния дял, а срещу Черно море Смоленски е на път да запише първия си мач като титуляр. При това на „Армията”, където дядо му - големият спринтьор Любомир Запрянов, е хвърлил пъпа му, когато Мартин е бил още бебе.
Въпросителна за мача с варненци има около двойката дефанзивни халфове. След изтърпяно наказание се завръща Амос Юга, който обаче продължава да виси с 4 жълти картона. Логичният избор до него е Жеферсон, който се възстанови от травма в прасеца и вече тренира на пълни обороти. Не е ясно обаче дали бразилецът е готов кондиционно да изиграе цял мач. По-вероятно е Акрапович да пусне Тиаго до Амос Юга, а Пеняранда да подкрепя Кайседо и Смоленски в атака, като действа зад тях.
Освен Юга и Йомов застрашен от наказание, ако получи официално предупреждение, е и левият халф-бек Брадли Мазику.