Вечна слава за героите на „Анфилд“

09-05-2019 Барни РОНИ, GUARDIAN

Ливърпул принизи Меси и компания в
ролята на обикновени зрители с жълти фланелки

Чудото е факт след велика вечер на „Анфилд“. Тимът на Клоп разгроми Барса с 4:0 и с общ резултат 4:3 подгони Байерн и Милан по финали в Шампионската лига.

Осъзнайте се, това наистина се случва. Имало е куп славни и удивителни мачове в голямата история на Ливърпул – най-вече онзи финал в Истанбул през 2005-а, но разгромът срещу Барса е нещо напълно различно. Паметно усилие на волята и спиращ дъха подвиг. 1:0 на полувремето се превърна в 2, после 3 и накрая 4 гола в мрежата на Барса. След 79 минути игра най-прочутият отбор на нашата епоха бе принизен в ролята на обикновен зрител с жълти фланелки. Сезонът в ШЛ, който трябваше да завърши с поредната коронация на Меси, претърпя разтърсващ обрат. Вместо него за финала в Мадрид ще пътува Ливърпул!
Армията на Клоп заличи загубата с 0:3 от първата среща, макар че трябваше да го направи без звездите си Салах и Фирмино. Техните заместници повярваха в мечтата и я постигнаха. Докато в Мърсисайд вече се готвят за втория пореден финал, в лагера на Барса изживяха същия шок от миналата година. През пролетта на 2018-а те отново имаха 3 гола аванс срещу Рома, но го пропиляха във Вечния град.
На „Анфилд“ настана пълна лудница. Всички се прегръщаха, размахваха ръце и сочеха към небето. Хората от пейката станаха и нахлуха на терена. Публика, мениджър и отбор се сляха в едно цяло. Кой не би го направил? Може би точно там се крие ключът към триумфа. В такива моменти се избира героят, но в случая имаше много такива - не само Вайналдум и Дивок Ориги, които отбелязаха по два пъти.
Играчите на Барса бяха гонени навсякъде по терена. Ставаше дума за класическата червена ярост от учебниците на Клоп. Когато те играят по този начин, можем да ги опишем като брилянтни, готови на всичко и дори безразсъдни. Каквото и да се случи сега на финала, вие ще бъдете сигурни, че моменти като този ще останат завинаги сред най-хубавите спомени. Ситуацията, която „уби“ мача, дойде от корнера на Трент Александър-Арнолд. Той вече правеше удивителен мач. Десен бек като плеймейкър на фланга - абсолютно безстрашен в движенията си и пасовете. Когато Ливърпул спечели корнер при 3:0, той се приближи да изпълни, вдигна поглед, отдръпна се за момент и после пак внезапно се върна. Центрира ниско, докато играчите в жълто изглеждаха изгубени в собствената си игра. За миг Барса замръзна. Трент видя това, хвана дебнещите очи на Ориги и хвърли перфектния пас за триумфалния гол. Говорим за 20-годишен местен момък, продукт на школата - същото момче, което надхитри каталунците и ги накара да изглеждат като неопитни ученици.
Случи се в 79-ата минута, но блаугранас бяха слаби още от началото. Когато разчиташ на един човек и той не се появи (Меси), се отваря огромна дупка. Барса имаше навика да се срива като гост в последните 4 години, но в случая само 1:0 на полувремето не стигаше. Преднината на Ливърпул бе твърде крехка, за да се мисли за обрат. Попадението падна след ужасна грешка на Алба и завършек на Ориги. Силен шум! Барселона вече се тресеше, но сякаш каталунците отказваха да осъзнаят какво им се случва. Или какво им предстои!? Но в един момент вече стана твърде късно за гостите. Ливърпул виждаше целта и нямаше да позволи тя да се изплъзне.