в днешния брой Вълка омайва Сарагоса с хеттрик срещу Марек

Вълка омайва Сарагоса с хеттрик срещу Марек

05-05-2016 Една поредица на ЛЮБОМ??Р СЕРАФ??МОВ

Сираков изгаря с 3 мача наказание в края на сезон 1986/87 г. и новата вълна в ЦСКА стига до дубъл

В продължение на 75 седмици „Тема Спорт“ ще предложи на своите читатели поредната уникална екстра – неразказаните истории в турнирите за националната купа. В борбата за трофея здраво са преплетени триумфи и скандали, герои и антигерои и най-вече политика и власт.

Февруарски ден на 1987 г. Уж обикновен четвъртфинал за купата без особена интрига Левски – Марек (тогава Рила) преобръща футболната съдба на Наско Сираков, който в първия си сезон като централен нападател е във формата на живота си и не спира да бележи. Тази промяна на поста му на терена вкарва Вълка в ко??арата на съперниците и през кампанията той стига до невероятните 47 гола във всички турнири и тегли сините като локомотив напред към три купи. Завър??ва есента с два хеттрика - при 5:0 над Розова долина на осминафиналите и срещу Миньор Бобов дол за другата купа – на Съветската армия. През ранната пролет дупничани са поредната жертва на развилнелия се голмайстор - 6:0 с негов хеттрик още до почивката, а на трибуните на националния стадион „Васил Левски” рецитала му смаяно гледа до??лият на разузнаване Франсиско Сантамария, мениджър на испанския Сарагоса – следващия съперник на сините за купата на националните купи.
Съгледвачът чинно изчаква Наско в тунела на стадиона и му се представя просто като Пако. Следва за??еметяващо предложение: „Какво ще каже?? да заиграе?? за нас? Без значение как ще завър??ат мачовете между на??ите два отбора, ще те препоръчам на треньора“. Сираков остава с отворена уста, а смътното му желание да заиграе някога в чужбина добива все по-ясни контури. До края на сезона обаче изпива до дъно горчивата ча??а на разочарованието. Първо е наказан за три срещи след спречкване с Васил Симов от Ботев Пд в мач от първенството и пропуска най-важните мачове – фактическия финал за ??ампионата и действителния финал за националната купа. ?? двата трофея отиват във витрината на ЦСКА, който стига до дубъл без доскоро??ните си тартори Георги Димитров, Стойчо Младенов, Георги Славков и Радослав Здравков, преминали в западноевропейски клубове. После отлитат и други две мечти на Сираков – за „Златната обувка“ и за незабавен трансфер в Сарагоса, който все пак се осъществява, но чак след година...
Футболът е колективен спорт, но успехите не идват без големите личности. ??менно отсъствието на Наско помага на червените да стигнат до безоблачен успех на финала за купата с явно превъзходство над вечния си съперник. Регламентът на турнира отново е обърнат с хастара навън, но финалът за трети пореден сезон е между Левски и ЦСКА и за трети път завър??ва при резултат 2:1.
Този път в надпреварата участват само 36-те отбора от А и Б група, като четирите участници в евротурнирите се включват чак на осминафиналния стадий. По нечия приумица 32-ата тима в първия кръг са разделени чрез жребий в 8 групи по 4. Победителите в първите две двойки от всеки поток играят помежду си за... нищо, докато победените в тях в пряк дуел излъчват единствения отпаднал от по-нататъ??ната борба във всяка от групите. При това всички мачове в двойките са при разменено гостуване. Много от пороя срещи нямат никаква турнирна стойност, защото същинските елиминации започват на 1/16-финалите. В тях се срещат и отбори, които са изиграли по два двубоя помежду си в групите. Столичният Локомотив и Пирин вече са си разменили по една изразителна победа в безсмислени мачове в груповата фаза – 4:0 в „Надежда” и 5:2 в Благоевград. Във важните двубои във втория кръг орлетата елиминират червено-черните след нови разменени победи – 2:0 и 1:3. Регионалните съседи Етър и горнооряховският Локомотив първо играят в групите (виолетовите печелят след 1:0 и 0:0), а после и в следващия етап, където изненадата става факт. Втородивизионният железничарски тим, воден от синята легенда Добромир Жечев-Бобата, отстранява болярите, чийто треньор е Георги Василев-Гочето след 3:0 и 0:2.
След изобилието от ненужни срещи в ранните кръгове, от осминафиналите до края на турнира двубоите са в един мач. Това не пречи на два втородивизионни клуба да стигнат до голямото каре на турнира, редом до обичайните заподозрени Левски и ЦСКА. Особено впечатляващ е рейдът на Нефтохимик, създаден 5 години по-рано като работнически отбор на петролната рафинерия в Бургас. Нафтата, водена от бив??ия играч на Берое и Левски ??ван Вутов, играе градско дерби от жизненоважно значение за двата съперника още в началния етап с далеч по-именития по онова време Черноморец. 3:0 и 3:4 изхвърлят черноморци от борбата като последни в групата. Следващите жертви на зелените са два тима от Б група – Хасково и Черно море (своеобразен реван?? за двете загуби от варненци в груповата фаза), а на четвъртфиналите стадионът в бургаския квартал „Лазур” вижда как заводският тим подчинява с 1:0 пловдивския Локомотив. Мечтите на нефтохимиците свър??ват в Казанлък, където губят с минималното 0:1 от ЦСКА с единствен гол на червения капитан Лъчезар Танев.
Адмирации за представянето печелят и горнооряховци, които след като отстраняват Етър, хвърлят бомбата на четвъртфиналите – 5:1 срещу актуалния ??ампион Берое с пет гола до 51-вата минута във вратата на ??вко Ганчев на родения в Генерал То??ево нападател Бончо Генчев. На полуфинала в Кърджали локомотивци геройски удържат 0:0 срещу Левски до 65-ата минута, когато набързо Руси Гочев и Наско Сираков ги ли??ават от илюзиите им за финал. Промоцията за елита няколко седмици по-късно уте??ава железничарите в силен за тях сезон.
Финалът между вечните съперници е на 13 май 1987 г., а двата тима, преживели напълно ??ока от насилственото им преименуване, са се вкопчили и в здрава битка и за титлата. Възелът в първенството разсича Христо Стоичков 17 дни по-късно, а ??цо е в основата и на комфортната победа над сините за купата с 2:1. В отсрещния лагер я няма головата ма??ина Сираков, отсъства духом от терена и другата синя звезда Божидар ??скренов-Гибона, който затъва в самоцелна солова игра. Само поредица от пропуски на Емил Костадинов ли??ава червените от голяма преднина. Все пак подаване на Емо от фланга в 33-ата минута завър??ва с удар на ??вайло Киров за 1:0. Шест минути по-късно отличен пас на Стоичков поставя топката на крака на Любослав Пенев пред голлинията на синята врата за 2:0 и победителят става ясен още до почивката. На вратаря Георги Велинов-Джони, който ненавър??ил трийсетака е истински ветеран в „детската градина” на треньора Димитър Пенев и играе последния си финал преди да замине за Португалия, му се налага да отразява едва два ??ута на бранителите Николай ??лиев и Петър Петров. Той пипа топката и при дузпата, изпълнена през второто полувреме от синия капитан Руси Гочев, но кълбото се отбива от гредата и влиза в мрежата, за да направи по-почетна загубата на Левски.