дебюта на Гунди

Типичен средняк взима първата евровиза за КНК за сметка на Левски

Една поредица на
Любомир СЕРАФ??МОВ

От сезон 1960/61 г. пътят към футболна Европа минава и през купата, а българските тимове получават отдавна жадуван ??анс за изява по терените на Стария континент, след като за КЕШ е едва ли не абониран несменяемият ни ??ампион по онова време ЦСКА. Логично е да се предположи, че първият ни представител в едва прохождащия турнир за Купата на носителите на купи ще бъде Левски или някой друг от столичните или пловдивските грандове. Чарът на купите обаче е в тяхната непредсказуемост, защото в турнирните срещи всяка гре??ка струва скъпо, а в КНК първи от на??ите тимове неочаквано дебютира типичен средняк – варненският Спартак.
Бомбата в турнира избухва на четвъртфиналите в мач, в който ден преди да навър??и пълнолетие, своя дебют за купата прави иконата на родния футбол Георги Аспарухов. Всички на националния стадион очакват рутинен мач за Левски срещу провинциален съперник с предизвестен победител, още повече че на осминафиналите е отигран подобен сценарий – на свой терен сините без много усилия отстраняват с 1:0 друг варненски тим – Черно море. В 40-ата минута на двубоя със Спартак Вн обаче при контраатака на гостите ??ван Вуцов, който в първия си сезон в клуба измества Блаже Филипов от титулярната двойка централни бранители, прави фрапантна гре??ка, от която се възползва Стефан Стефанов – 0:1. „До обединението ни със Спартак през 1969 г. отборът ни винаги се е характеризирал с много добро нападение. Ние, защитниците, бяхме по-слабото звено. Казвам го със съжаление, но това е истината, такава бе реалността – разказва в своята автобиография Вуцата. – На на??ето нападение му викаха атомното: Стефан Абаджиев-Теко, Жоро Соколов, Куку??а. Не се страхувам и срамувам да кажа, че ние отзад и да пуснехме нещо, хората отпред не може??е да не вкарат гол, няма??е начин. ??ли Жоро ще надбяга защитниците, или Теко ще пробие и ще даде някой пас, или Са??о Костов ще измисли някаква хитрина. ??зобретателни, технични – може би затова играта ни се харесва??е толкова много. Головете им не бяха плод на някакъв хаос или самотек, а на дълбоко замислени ходове и комбинации, които правеха футбола красив и радваха публиката“, казва Вуцов.
В онзи майски ден на 1961 г. обаче Александър Костов и Христо ??лиев-Патрата не са на терена – двамата отбиват войнския си дълг в състава на армейския Ботев Пд, а Гунди все още е твърде млад и зелен, за да носи целия тим на плещите си. До края на мача не се намира някой в предни позиции, който да компенсира гре??ката на Вуцов, и Левски отпада рано при първия си опит за атака на Европа чрез купата. Дългоочакваният дебют на сините в Европа ще се случи чак през 1965 г., цели 9 лета след вечния им съперник ЦСКА.
Поредното издание на турнира ще се запомни не само със синия гаф. Новата промяна в регламента принуждава елитните ни тимове да започнат борбата още на 1/32-финалите. В заключителния етап участват всички отбори от А и Б групите, плюс окръжните представители. В схемата намират място екзотични тимове на държавни месокомбинати, стоманодобивни заводи и вис??и военни училища за строителни инженери. От първия кръг нататък победителят от двойките се излъчва в един мач, като домакин е тимът от по-ниското ниво в йерархията. Това води до редица изненади. Още на 1/32-финалите беленският Гигант, който всъщност е футболно джудже в сравнение с елитния Дунав и играе в четвъртата ни дивизия, елиминира с 1:0 русенци.
С невероятен скандал завър??ва срещата в Добрич (тогава Толбухин) между местната Добруджа и софийския Спартак, воден от доскоро??ния помощник-треньор на Левски Христо Младенов-Гюла Манди. В 88-ата минута при резултат 1:1 е отсъдена дузпа за домакините. Следва групов протест на столичани срещу русенския рефер Лазар Доранг. Добричлии пък скачат в защита на арбитъра и двата тима се вкопчват в групови ръкопа??ни схватки. Съдията с причудливата фамилия се принуждава да прекрати двубоя, а впоследствие ръководството на футбола ни анулира срещата и отстранява от турнира и двата тима. Доранг пък повече не се дорежда до ранглистата на елитните ни рефери (ако тогава е имало такава) и остава в аналите на съдийството ни само с един ръководен мач в А група през 1959 г.
Нещастието за едни е щастие за други и третодивизионният благоевградски Пирин (тогава под името Ботев) няма съперник на осминафиналите, като се класира директно в Топ 8 на турнира. Преди това обаче орлетата хвърлят истинска бомба, като отстраняват с 3:1 в Пловдив изключително силния тим на местния Спартак. Гостите още в 4-ата минута пропускат дузпа, след като нападателят Виктор Йорданов стреля в гредата. По-нататък пиринци обаче се натъкват на ЦСКА и късметът им секва. Подобно на пловдивския Спартак, актуалният носител на трофея - софийският Септември, също не стига далеч, изхвърлен с 2:1 на осминафиналите от Ботев Пд. В тази среща се стига до куриоз – назначената реферска бригада от Варна начело с Панайот Мефити??ев незнайно защо не пристига в града на тепетата и двубоя на пожар спасява местният рефер Петър Загоров.
Победата над Левски в София пък дава криле на спартаковци от морската ни столица и на полуфинала те вземат скалпа и на бронзовия медалист в първенството Ботев Пд, който стига до тази фаза благодарение на левскарите войници в състава си. Те изпълняват главни роли и на двубоя във Варна. Гостите повеждат с гол на Са??о Костов след пас на Христо ??лиев. Пълният обрат в резултата идва след асистенции на централния нападател ??ван Филипов и точни удари на Петко Петков и Любен Костов. Финалът обаче отново е в столицата, а там поредната си жертва чака властелинът във футбола ни в онзи период ЦСКА. Мач с мач не си приличат и този път варненци не оказват голяма съпротива на фаворита под непрекъснатия дъжд и сравнително малобройната публика, до??ла на националния стадион.
До почивката ЦСКА има тотално превъзходство, но действа малко лежерно и резултатът се запазва 0:0. След това само за 12 минути последователно ??ван Ранков, Никола Цанев и ??ван Колев довеждат нещата до закономерното 3:0. Взискателният наставник на варненци Тома Захариев нарочва за виновник титулярния вратар Христо Вълчанов-Хрисчо и го заменя с Христофор Панчев, наричан Хомич, но дори да бе пуснал легендарния съветски вратар Алексей Хомич, едва ли някой би спасил провинциалния тим от неминуемата загуба. В състава на победителите своето ярко присъствие налага новобранец, до??ъл от Септември - 20-годи??ният Димитър Якимов-Митата, който печели за втори пореден път купата. А две лета по-младият от него Георги Аспарухов-Гунди ще трябва да почака само до следващото издание на турнира за първия от четирите си трофея. Това обаче ще стане не с родния му Левски, а с пловдивския Ботев.