в днешния брой Георги Илиев с 350 мача, срещу ЦСКА влиза в Топ 20

Георги Илиев с 350 мача, срещу ЦСКА влиза в Топ 20

14-09-2016 Любомир СЕРАФИМОВ

Дунав за втори път в историята си би червените с 2 гола разлика

* Капитанът на Черно море Георги Илиев изигра своя 350-и мач в елита. С тях той разделя 22-ото място във вечната ранглиста по участия в Първа лига с легендата на ЦСКА Борис Гаганелов. Още със следващия си двубой, вероятно срещу един от бившите си отбори ЦСКА, халфът на моряците ще влезе в Топ 20 за всички времена, който се затваря от Петър Зехтински и Васил Тинчев с по 351 срещи. С най-много мачове е Марин Бакалов – 454 за Ботев Пд, ЦСКА, Спартак Пд, Марица Пд и Олимпик Тетевен. Дебютът на Илиев в някогашната А група бе на 14 октомври 2000 г. на срещата Ботев Пд – Черно море (1:0), а първият от досегашните му 65 гола бе вкаран седмица по-късно, на 21 октомври 2000 г., при победата с 3:2 над Литекс във Варна.Оттогава досега не е играл в българското първенство само в един сезон – 2014/15 г., когато се подвизаваше в Китай.
Общо - 350 65

* Едва за втори път в историята на своето съперничество с ЦСКА в Първа лига Дунав стигна до победа с два гола разлика. Предишната бе 3:1 в Русе на 8 декември 1985 г., когато ЦСКА поведе с 1:0 с попадение на Костадин Янчев в 43-ата минута, а дунавци обърнаха резултата с голове на Присадников (63), Кирчев (83) и М. Стоянов (86). Русенци имат и служебно 3:0 в своя полза за двубой в София в 30-ия кръг на сезон 1984/85 г., когато армейците бяха разформировани и извадени от групата.
* В българското първенство с екипа на ЦСКА се завърна 30-годишният защитник Станислав Манолев, който игра за последно на 31 май 2009 г. и то точно срещу ЦСКА – при домакинското 1:0 за Литекс. Дебютът му бе на 13 март 2004 г. за Македонска слава при загубата с 0:1 от Литекс в Ловеч.
Общо - 103 15

* В Бургас словакът Роман Прохазка вкара две дузпи в един шампионатен мач за Левски. Хеттрик от дузпи в историята на Първа лига са постигали само двама – Наско Сираков (Левски) при 8:1 над Черноморец Бс на 11 октомври 1986 г. на „Герена” (38, 50, 53 мин.) и Мартин Кушев (Славия) при 4:1 над Ботев в Пловдив на 30 август 2002 г. (33,49, 90+1 мин.)
* Аржентинецът Хосе Паломино стана четвъртият футболист на Лудогорец, отбелязал си автогол в шампионатен мач, откакто разградчани са членове на елита. Всички останали, вкарали в собствената си врата, също са бранители. В нито една от срещите Лудогорец не е губил впоследствие двубоя, а в предишния случай – срещу Пирин Бл на 5 март т.г., също стигна от 0:1 до 3:1 като гост. В полза на петкратните шампиони пък са отбелязани 5 автогола досега.

АВТОГОЛОВЕТЕ НА ЛУДОГОРЕЦ
Дата Автоголмайстор Мач срещу
27.04.2013 Гилерме ШОКО Ботев Вр 4:1 д.
05.04.2014 Йордан МИНЕВ Локо Пд 1:1 г.
05.03.2016 Козмин МОЦИ Пирин Бл 3:1 г.
09.09.2016 Хосе ПАЛОМИНО Черно море 3:1 г.

* Съдията Ивайло Стоянов свири 3 дузпи в мача Славия – Локо Пд (5:2), две за домакините и една за гостите. За последно рефер посочи бялата точка 3 пъти в шампионатен мач на 6 април 2013 г., когато на мача Ботев Вр – ЦСКА (3:4) Александър Костадинов отсъди 2 наказателни удара за домакините, реализирани от Андрей Атанасов и Илия Илиев, и един за гостите, превърнат в гол от Мишел Платини.
* Ивайло Димитров стана втория футболист, отбелязал 2 гола в един шампионатен мач след влизането си в игра като смяна. За да оформи постижението си на нападателя на Славия бяха необходими само 9 минути на терена, докато на Бубакар Бакари (Черно море) при 2:2 срещу Локо ГО в третия кръг – 14 минути. Съотборникът на Косъма Георги Йомов пък вкара гол като жокер във втори пореден мач след обрата от 0:1 до 2:1 за белите в Монтана. Останалите футболисти с голове, след като са се появили на игрището като резерви през настоящия сезон, са Атанас Фиданин (Локо ГО), Клаудиу Кешерю (Лудогорец), Емануил Манев (Нефтохимик), Дани Кики (Локо Пд) и Давид Манга (Берое).
* Славия отбеляза 5 гола за едно полувреме в мач за първенство за първи път от 12 май 2007 г., когато бе разгромен Черноморец Бс-Сф с 8:0. Тогава след почивката на три пъти точен бе Тодор Колев (с общо 5 гола в двубоя), а на два пъти – Димитър Воденичаров. Клубният рекорд е поставен при най-убедителната победа на белите в историята – 9:0 над Локо Пд, когато през второто полувреме те реализираха цели 7 попадения – три на Петър Александров (общо 5 в срещата), хеттрик на Пламен Симеонов и попадение от дузпа на Иляз Алиев-Джери.
* Защитникът на Славия Петко Христов стана най-младият голмайстор в Първа лига през сезона. Той вкара във вратата на Локо Пд първото си попадение в елита на 17 години, 6 месеца и 10 дни.
* При дебюта си за Верея Георги Андонов се разписа за пети елитен тим след головете си за Ботев Пд (9), Черно море (3), Берое (38) и Черноморец (6). Преди него през сезона това постигнаха също Иван Стоянов – за Ботев Пд, а преди това за Сливен (9), ЦСКА (11), Лудогорец (25) и Монтана (1), както и бразилецът Маркиньос – за Монтана, а преди това за Беласица (15), ЦСКА (19), Локо Сф (19) и Пирин Бл (2). Рекордьор в това отношение в сегашния състав на елита е Владислав Златинов с попадения за 6 тима – Пирин Бл (16), Локо Пд (10), Берое (14), ЦСКА (1), Славия (9) и Монтана (1).
* В Първа лига бе осъществен пълен обрат от 0:2 за първи път от 10 май т.г. , когато Локо Пд стигна от 0:2 до 3:2 срещу Левски на „Георги Аспарухов”. Сега пловдивските железничари бяха откъм губещата страна – от 2:0 до 2:5 срещу Славия отново в столицата.
* 17-годишният халф Илиан Илиев-младши направи своя дебют в елита за Черно море. Преди него баща му Илиан Илиев изигра 58 мача и вкара 7 гола за моряците в бившата А група в преиода 1988-1990 и 2003/04 г. Така в сегашната Първа лига вече има баща и син, които са съответно старши-треньор и футболист, но в различни отбори.
* Своите първи мачове в елита изиграха още трима българи – Стефан Цонков и Антоний Балъков (Локо ГО), както и 17-годишният Иван Кирев (Ботев Пд)
* Трима записаха вече мачове за два отбора от началото на сезона – Георги Андонов (за Черно море и Верея), Иван Минчев (за ЦСКА и Славия) и Даниел Златков (за Черно море и Ботев Пд).
* Бразилецът Фернандо да Силва (Монтана) получи жълт картон в шести пореден мач, като 4 от официалните му предупреждения бяха с фланелката на Славия през сезон 2014/15 г. В 48-те си досегашни мача в българския елит той натрупа 21 жълти картона и един червен картон.
* Само 10 минути игра бяха необходими на французина от централноафрикански произход Давид Манга (Берое), за да открие головата си сметка в българския шампионат. Още 8 чужденци направиха своите дебюти в Първа лига – испанецът Маркос Барено-Маркитос, също за Берое, гръкът Христос Контохристос и руснакът Антон Полюткин – за Монтана, иракчанинът с холандски паспорт Осама Рашид – за Локо Пд, албанецът Ндуе Мойеци – за Пирин Бл, таджикът Нуриддин Давронов – за Дунав, както и португалците Рубен Пинто и Руи Педро – за ЦСКА
* В кръга бяха свирени 8 дузпи, колкото общо във всички предишни 5 кръга. След Емил Михайлов (Черно море) в петия кръг срещу Дунав, още двама вратари спасиха наказателни удари – дебютиралият за Верея Иван Караджов срещу Монтана и Илко Пиргов (Локо Пд) срещу Славия.