22-01-2018 Джокович аут от Мелбърн

Джокович аут от Мелбърн

22-01-2018 Тема спорт

Шесткратният ??ампион на Australian Open Новак Джокович отпадна от турнира от "Големия ??лем" в Мелбърн. Бив??ият №1 в света, поставен под №14 в схемата, преклони глава пред младия южнокорейски талант Хюнг Чунг с 6:7 (4), 5:7, 6:7 (3) на 1/8-финалите. Носителят на 12 титли от "Големия ??лем" се прости с най-успе??ния си турнир след повече от три часа битка на "Род Лейвър Арина".

Южнокореецът започна вихрено, като направи два поредни пробива и поведе с 4:0 в първия сет. Джокович обаче не се отказа да се бори за частта и върна единия от пробивите, съкращавайки аванса на съперника си на 3:4. Чунг все пак сложи край на серията на сърбина и поведе с 5:3, а при 5:4 сервира??е за сета. Джокович обаче проби, а малко след това за пръв път от началото на срещата излезе напред в резултата при 6:5. Чунг се добра до тайбрек и направи първия мини-пробив в него - за 3:2 след поредната двойна гре??ка на Ноле. Сърбинът веднага върна мини-пробива, но след това загуби две поредни точки на свой сервис и Чунг бе съвсем близо до спечелването на сета при 6:3. Със страхотен ретур в свой собствен стил сърбинът отрази първия сетбол, но вторият бе реализиран от Чунг и 58-ият в ранглистата азиатец се пребори за маратонския първи сет, който продължи 1 час и 10 минути.

След края на първия сет на корта се появи физиотерапевт, който бе повикан от Джокович, тъй като сърбинът има??е проблеми с десния си лакът. ??менно заради травма в лакътя бив??ият №1 в света пропусна втората половина от миналия сезон.

Двамата изиграха много дълъг първи гейм във втората част, в който сервиращият Чунг спаси 4 брейкпойнта и удържа подоването си. Веднага след това Чунг направи пробив и после го затвърди с гейм на нула, за да поведе с 3:0. Малко след това авансът на Чунг стана 4:1, но в седмия гейм 30-годи??ният Ноле върна пробива. При 5:6 носителят на 12 титли от “Големия ??лем” сервира??е за вкарване на сета в тайбрек, но не издържа и допусна нов пробив, който сложи край на частта, а Чунг се доближи до голямата победа.

Третият сет започна оптимистично за Джокович, който спечели подаването на съперника си още в първия гейм. Последва обаче спад при Ноле, който допусна два поредни пробива и изглежда??е близо до поражението при 1:3. В петия гейм сърбинът има??е два поредни брейкпойнта при 15:40, но кореецът ги отрази. Последва чудесно изиграна от Ноле точка, която сърбинът спечели с блестяща игра на мрежата и това донесе нов брейкпойнт на Джокович. С великолепен уинър от бекхенд Чунг я отрази, но Джокович продължи да се бори и в крайна сметка успя да върне пробива.

Джокович изравни за 3:3, а след това притисна съперника си в седмия гейм, но Чунг се измъкна, повеждайки с 4:3. В следващия гейм пък бе ред на Джокович да спасява труден гейм, в който съперникът му има??е брейкпойнт. Сърбинът не изглежда??е добре и видимо бе измъчван от физически проблеми, но не спря да се бори и сетът трябва??е да завър??и с тайбрек. В него Чунг започна много силно и след два поредни мини-пробиви поведе с 3:0. Джокович направи ??ампионско мини-завръщане, изравнявайки за 3:3, но Чунг не трепна и покажа желязна психика, като спечели следващите 4 точки, а с това и мача.

За първи път в кариерата си Чунг ще играе на 1/4-финал в турнир от “Големия ??лем” и следващият му противник е дебютантът Тенис Сандгрен. 97-ият в световната ранглиста американец няма??е победа в турнир от “Шлема” преди началото на Australian Open, но след като по-рано в надпреварата елиминира Стан Вавринка, днес прекър??и в пета сета и Доминик Тийм.