в днешния брой Дортмунд и Интер на виенско колело

Дортмунд и Интер на виенско колело

07-11-2019 Юлиян ДИМИТРОВ

Борусия Д сътвори през второто полувреме изключителен обрат от 0:2 до 3:2 срещу Интер у дома в мач от група F. Двубой, влязъл едновременно в историята и на двата съперника – за първи път вестфалци печелят в турнира от 0:2, същото важи и за миланци, които пък губят от тази позиция. Жълто-черните със 7 т. изместиха от второто място нерадзурите (4), а лидер с 8 е Барселона. Битката за двете визи за осминафиналите остава отворена в оставащите два кръга и всеки от триото можа да изгърми, при положение че каталунците приемат германците и гостуват в Италия, а и Славия Прага (2) може да се окаже арбитър.
На „Сигнал Идуна Парк“ двата съперника се постараха и в крайна сметка гарантираха очакваното зрелище. През първото полувреме на виенското колело първи се издигна Интер. За пореден път през настоящата кампания миланци изнесоха силни начални 45 минути, оттегляйки се на почивката с аванс от два чисти гола. Още в 5-ата минута Лаутаро Мартинес се възползва от груба грешка на Мануел Аканджи, който допусна топката да го прехвърли, нахлу към пеналта, справяйки се и с Матс Хумелс, за да простреля Роман Бюрки за 0:1. Бика направи нещата както трябва, но егоизмът му можеше да го провали, тъй като сам и непокрит чакаше да получи топката Ромелу Лукаку. Белгиецът не показва засега някакво раздразнение или ревност, но статистиката сочи, че ситуациите в атаката, при които той търси Лаутаро и съответно е търсен, са 4 на 1 в негова полза…
Защитното трио Диего Годин – Стефан де Врай – Милан Шкриняр, подпомогнато от Марцело Брозович, успешно парираше натиска на Борусия, а когато се налагаше, вратарят Самир Ханданович демонстрираше класа при ударите на Марио Гьотце, Ашраф Хакими, Торган Азар и Джейдън Санчо. И за да бъде всичко още по-добре за гостите, в 40-ата минута след дрибъл на Брозович последва пас към Маринес, той прехвърли топката на Антонио Кандрева, който перфектно намери нахлуващия на скорост в наказателното поле Матиас Весино за 2:0.
На виенското колело работата му е да се върти и през второто полувреме настъпи часът на Борусия. Домакините излязоха с нож между зъбите и възкръснаха, изковавайки обрата. С утроено желание и енергия те буквално задушиха съперника, който не успя да се противопостави по никакъв начин. Една картина, която се забелязва в двубоите на Интер срещу силни съперници – така бе срещу Ювентус (1:2) в Серия А, срещу Барселона (1:2) и сега в Дортмунд в ШЛ. Подложени на натиск, хората на Антонио Конте се огъват, изпадат в паника и няма фигура, която да внесе вяра и спокойствие. Колкото и да не му се иска на амбициозния спец, но тимът му ужасно се доближава до култовия герой на Робърт Луис Стивънсън, който от добрия д-р Джекил се превръща в жестокия мистър Хайд.
В 51-ата минута Хакими, който бе пълен господар на целия десен фланг, след поредното си нахлуване в пеналта технично отклони топката в далечния десен ъгъл за 1:2 след пас на Гьотце. Ошашавените гости сами изработиха изравнителното попадение. От тъч до аутлинията в собствената половина Кандрева така подаде към Брозович, че току-що влезлият Пако Алкасер чукна топката към Юлиан Бранд (64), който от малък ъгъл направи 2:2.
Стрелката на настроението вече твърдо сочеше в жълто и черно и обратът бе просто въпрос на време. Този път двойно със Санчо позволи на Хакими (77) за n-ти път да нахлуе и след като мушна топката до левия стълб за 3:2, се качи на рекламните пана да приеме като римски цезар заслужените овации. Борусия спокойно удържа юздите до края на мача, Интер успя само веднъж да застраши вратата на домакините, но ударът на резервата Стефано Сенси (90) бе слаб.
След мача разлютеният Конте отправи стрели към клубното ръководство във връзка с трансферната политика. И за да има основание, е редно да отчете и собствените си грешки. Кристиано Бираги още в първата минута получи жълт картон за нарушение срещу Хакими, който впоследствие обърна мача. Вместо да реагира, той остави страдалеца 66 минути да бъде тероризиран от мароканеца. Появата на Сенси и Матео Политано по никакъв начин не повлия на гостите да успокоят топката, да не говорим за ответна реакция. Измори ли се, КПД-то на Брозович пада като есенен лист и грешките следват една след друга. И докато Мартинес може и сам да си създаде положение, при Лукаку не е така. Без съпорт Ромелу е безполезен и ако в Серия А има 9 гола, то в ШЛ 6 мача е „на сухо“. На този фон успехът на Борусия е от заслужен по-заслужен.