21-02-2021 Евертън сложи край на проклятието „Анфилд“

Евертън сложи край на проклятието „Анфилд“

21-02-2021 Тема спорт

До вчера Евертън само веднъж бе водил в мач от Висшата лига на „Анфилд“. Това се случи при последната им победа на тази стадион – през септември 1999-а. Освен това карамелите за сефте от октомври 2010-а поведоха в дербито на Мърсисайд. Тогава пък бе последният им успех над Ливърпул за първенство. Твърде много знаци, които нямаше как да не доведат до дългочакания триумф на сините на стадиона на големия враг – 2:0 и край на 22-годишното проклятие на „Анфилд“. Момчетата на Татко Карло изиграха перфектен двубой и се изравниха по точки с Ливърпул, чиято защита на титлата се превръща в истински провал. За червените това бе четвърта поредна домакинска загуба в лигата, което им се случва за първи път от 1923-а насам.
За феновете на Ливърпул мачът едва ли можеше да се развие по-зле. Червените допуснаха рано гол, а капитанът Джордан Хендерсън напусна терена заради контузия. За Евертън всичко вървеше страхотно. Ранното попадение успокои възпитаниците на Карло Анчелоти, защитата им рядко бе тествана, а когато Ливърпул намираше пукнатините, Джордан Пикфорд беше на мястото си.
Карамелите започнаха силно и заслужено поведоха още в 3-ата минута. Хамес Родригес се отличи с гениално докосване, след което топката достигна до Ричарлисон. Бразилецът се измъкна от ОзанКабак и прецизно завърши покрай Алисон. Към средата на първата част домакините сякаш загряха и тестваха Пикфорд на няколко пъти, но английският национал показа чудесен рефлекс, най-вече след един изстрел от движение на Хендерсън. За съжаление това бе едно от последните действия на капитана на Ливърпул. Той получи разтежение и бе заменен от Натаниел Филипс.
Второто полувреме се разви изцяло по вкуса на Евертън. Имаше позиционен футбол, а чистите положения пред вратата на Пикфорд почти липсваха. В 69-ата минута Салах излезе на стрелкова позиция и можеше да вкара първия гол от игра за Ливърпул през годината на „Анфилд“, но стражът на карамелите отново спаси. При една контра Евертън довършиха градския си съперник. Резервата Калвърт-Люин бе съборен от Александър-Арнолд, а от бялата точка ГилфиСигурдсон подсигури трите точки и сложи край на агонията на отбора му на „Анфилд“.