в днешния брой Евробоецът ЦСКА посочи вратата на БАТЕ

Евробоецът ЦСКА посочи вратата на БАТЕ

18-09-2025 Владимир ИВАНОВ

Евробоецът ЦСКА се класира за третия квалификационен кръг на Лига Европа, след като победи с 2:0 БАТЕ Борисов на „Армията“. В герой се превърна вратарят Бусато, който направи много силен мач. Той отново спаси дузпа – трета поредна този сезон, прояви се и с други отлични изяви и отчая беларусите. Гостите удариха и две греди, но си тръгнаха с наведени глави, след като в края на първата част Соу вкара за 1:0, а с последното действие в срещата Кери сложи точка на спора. Така пътят на армейците към плейофите е открит.
В състава на домакините нямаше изненади – Гълъбов започна като десен бек, а Тиаго, който не бе готов за пълни 90 минути, остана резерва. Вместо него започна Жеферсон. На пейката пък Стамен Белчев нямаше играч с дефанзивни функции.
ЦСКА започна нахъсано и пресираше съперника в половината му. Така бе до 15-ата минута, дотогава армейците владееха над два пъти повече топката, но това не се изрази с някакви опасности пред вратата на съперника. Гостите не се огънаха и спокойно отбиха домакинския натиск.
Постепенно темпото на игра падна, а опитите на червените да изострят действията не се получаваха. Креативните идеи в играта липсваха, личеше отсъствието на Тиаго. Редицата центрирания не даваха никакъв резултат. Беларусите бяха очевидно по-силовият отбор и успяха да вкарат двубоя в желаното от тях русло.
В 25-ата минута армейците можеха да се окажат догонващи, след като Скавиш изведе Вилумсон сам срещу Бусато, но вратарят излезе предвидливо и успя да избие с крак. 7 по-късно ЦСКА извади късмет, след като топката срещна напречната греда след изстрел на Нехайчик с глава. Кълбото остана в игра, а при опита си да го избие Бусато удари Вилумсон и реферът отсъди дузпа. Зад топката застана Милич, който стреля слабо в левия ъгъл, а Бусато отново спаси – така, както го направи срещу Сиренс и след това срещу Черно море през уикенда.
Едва в 43-ата армейците отправиха чрез Соу първия си удар към вратата на беларусите, но той бе неточен. Секунди по-късно именно гамбиецът изведе червените напред. Юга намери Йомов вляво, който бе сменил мястото си с Енрике. Той финтира съперник и стреля по диагонала. Стражът изби, но право в краката на Соу, който без проблем реализира при добавката – 1:0. Отличен завършек на първото полувреме.
През втората част гостите започнаха много по-активно. Те се опитваха да правят флангови атаки и да изсипват топката в пеналта. Беларусите обаче оставиха пространства, от които бързите Енрике и Йомов се възползваха, но не затрудниха вратаря Шчербицки. Санкаре също пробва далечен шут, но в аут. В 64-ата минута Скавиш бе позабравен от червената отбрана пред пеналта и стреля мощно, но Бусато успя да отбие топката в гредата.
Стамен Белчев извади Санкаре и пусна Тиаго. След това освежи единия фланг, пускайки Кейта вместо Йомов, а след това Кери замени Енрике. Бусато пък продължи без грешка, след като спаси шут от фаул на Нехайчик.
ЦСКА действаше внимателно и не предприемаше излишни рискове. В края Кейта и Соу не успяха да се възползват от две ситуации. В добавеното време дори вратарят Шчербицки се включи напред при последното центриране, но червените избиха топката, а Кери и Тиаго прекосиха почти целия терен, за да вкара ирландецът на празна врата за 2:0.
Така ЦСКА направи това, което Левски и Литекс не успяха – отстрани БАТЕ.
Следващата седмица, в четвъртък, червените ще посрещнат Б36 Торсхавн от Фарьорските острови в третия квалификационен кръг на Лига Европа. Жребият за плейофите е днес.