в днешния брой Евро 1976: Дузпата на Паненка слага точка на югославския маратон

Евро 1976: Дузпата на Паненка слага точка на югославския маратон

05-02-2021 Тема спорт

Всички четири мача от финалите носят продължения и много голове

Ули Хьонес току-що е пропуснал четвъртата дузпа за ФРГ на финала срещу Чехословакия и телевизионните камери са се фокусирали върху немците, които го успокояват. В следващия момент картината пренася футболния свят пред вратата, на която се бият дузпите. Сеп Майер е заел мястото си в очакване, топката е на бялата точка. Сякаш от нищото се появява Антонин Паненка. Засилката му е дълга, замахва, Майер се хвърля и след това чехът елегантно копва топката.
Дами и господа, вие току-що видяхте най-известната дузпа в историята на футбола! А европейското първенство е излъчило най-малко очаквания шампион – Чехословакия!
Златото е изглеждало фантасмагория след първия мач в квалификациите, който чехите губят от Англия. Присъствието на световния шампион от 1966 г. в групата прави класирането малко вероятно, а по пътя си отборът на Вацлав Йежек ще елиминира и финалиста от четири поредни европейски първенства СССР.
В Югославия (първата страна от Източна Европа, получила домакинство на голямо първенство) чехите пристигат със самочувствието на отбор, който не е загубил нито един от последните 17 мача. На „Максимир“ в Загреб те са като домакини в мача с Нидерландия, а от трибуните звучи „бели, бели“ под непрекъснатия силен дъжд. Местните мечтаят за славянски финал и титла на Югославия.
На терена страстите се разгарят и става ясно, че

главите на оранжевите са размътени

от скандалите в техния лагер. Още в 19-ата минута Чехословакия открива. Нехода е повален на левия фланг и Паненка центрира от свободния удар. Ондруш се извисява над всички и с глава забива топката в противоположния ъгъл на Шрайверс. Лошите новини за лалетата продължават с травмата на Ван Райсберген. Той напуска контузен преди почивката и наставникът Кнобел пуска Ван Ханегем.
След почивката главен герой е уелският съдия Джон Томас. Още преди мача той се е разходил ексцентрично в съблекалните на двата тима и е предупредил, че ще бъде безпощаден. Както и че той е шефът на игрището. В 60-ата минута реферът гони защитника на чехите Полак, който е обезличил до този момент Кройф. В случая обаче Полак се хвърля да спре откъсващия се по крилото Неескенс и вместо топката улучва краката на лалето. Оранжевите се втурват и изравняват 15 минути преди края. Резервата Геелс центрира отдясно и Ондруш забива топката този път в собствената си врата.
Неескенс обаче рита до тъчлинията Нехода в края и е изгонен. В продълженията Кройф опитва пробив, преодолява двама съперници в центъра. Вторият от тях - Паненка, го поваля грубо. Лалетата очакват съдийски сигнал и жълт картон, но такъв няма. Вместо това топката е прехвърлена към Весели на десния фланг, той центрира и Зденек Нехода с глава прави 2:1. Оранжевите побесняват и обграждат уелския съдия, а той невъзмутимо гони Ван Ханегем, който му е казал нещо. В онзи момент Нидерландия рухва, а крайното 3:1 е оформено от Весели.
Неочакваният развой създава още по-голям ентусиазъм в Белград. Там ден по-късно е вторият полуфинал Югославия - ФРГ. Домакините са уверени, че не само могат да победят немците, които никога дотогава не са печелили в Белград, но и да станат шампиони. Това би бил прекрасен реванш за двете пропуснати титли през 1960 и 1968 г.

Плавите започват във вихрено темпо

и положенията пред Сеп Майер валят едно след друго. В 19-ата минута Облак хвърля 40-метров пас отляво към Попивода. Той надбягва Бекенбауер и технично праща топката покрай вратаря. Десетина минути по-късно Майер прави нетипична грешка. Стражът изпуска топката при центриране. Тя попада в краката на Драган Джаич и резултатът е удвоен. „Това е най-доброто полувреме на Югославия в историята. Нямаше да е несправедливо да водим дори с четири гола“, смята Джаич.
На полувремето треньорът на ФРГ Хелмут Шьон прави промяна, като пуска Хайнц Флое от Кьолн. Домакините пропускат златен шанс да направят 3:0, след като Йеркович не улучва почти празната врата. Това е повратният момент. Флое намалява с далечен удар в 64-ата минута, като топката рикошира в рамото на Вимер и излъгва вратаря Петрович. „Кого да пусна?“, обръща се в края Шьон към помощника си Юп Дервал. „Дитер Мюлер. Защо е бил толкова път?“, отвръща той. И Мюлер влиза на терена, като в този момент става десетият нападател, изпробван за две години от Шьон. Последният Топмьолер е отпаднал заради автомобилна катастрофа преди финалите.
На Дитер Мюлер му трябва само едно докосване и няколко минути, за да отбележи при дебюта си и да изравни. Той засича с глава центриране на Бонхоф от корнер. „Беше ни казано да внимаваме при корнерите. Влезлият Мюлер беше оставен абсолютно сам от Ивица Шуряк“, спомня си Бранко Облак. Облак, който заедно с Ачимович играе в Бундеслигата, е изваден в продълженията и гледа отстрани как Дитер Мюлер бележи още два пъти. Публиката на стадиона се обръща срещу своите и започва да аплодира съперника. След мача защитникът Каталински се нахвърля на треньора Младинич заради смяната на Облак, като го нарича „криминалац“ (б.а – престъпник). „Бях останал абсолютно сам срещу нападащите ни немци“, казва защитникът. Съотборникът му Йеркович пък отказва да се прибере с автобуса на отбора и е закаран от журналисти до хотела, докато щедро дава интервюта и критикува наставника.
Отборът е посрещнат враждебно в Загреб в мача за третото място, а обявеният за виновник Ачимович е освиркван при всяко докосване. Мачът се развива по сценария от полуфинала, но този път плавите успяват да наваксат пасив от два гола. Но накрая губят в продълженията с 2:3.
Бъдещият шампион Чехословакия използва времето до финала, като се готви в Нови Сад. Там футболистите гледат мача на ФРГ с Югославия и получават задача да споделят впечатленията си. „Ние имаме по-голяма дисциплина от Югославия и трудно можем да пропилеем преднина от два гола“, сигурен е вратарят Иво Виктор, който ще се превърне в големия герой.

Чехословакия успява да поведе бързо

с две попадения. Майер отбива в 8-ата минута удар на Швехлик, но в краката на Нехода. Вместо да стреля, нападателят на Дукла Прага пуска успоредно на голлинията и Швехлик от няколко метра открива. Полувремето е едва преполовено, когато Добиаш бележи втори гол. Той посреща отбита топка пред наказателното поле и за първи път в живота си е точен с левия си крак. „По принцип левия го използвам единствено, за да стоя прав“, смее се Добиаш. Малко след това тимът му пропуска да реши окончателно всичко, когато, изведен сам срещу Сеп Майер, Масни бие покрай вратата.
Немците се пробуждат. Дитер Мюлер намалява с акробатичен удар, а на полувремето отново в игра се появява другият герой от полуфинала Флое. Чешкият вратар Иво Виктор е господарят след почивката, като буквално отчайва съперника с намесите си. Когато часовникът отброява последните секунди, ФРГ трябва да изпълни ъглов удар. Виктор допуска единствената си грешка в мача. Той е изпреварен във вратарското поле от Хьолценбайн и финалът е четвъртият мач, който отива в продължения – 2:2. След тях се стига и до първите дузпи в историята.
И двата тима са безпогрешни до удара на Ули Хьонес и фамозното изпълнение на Паненка, което носи титлата на Чехословакия. Един истински маратон от мачове с продължения и рекордно количество голове завършва по най-приказния начин.