27-01-2016 Жеков натиска спусъка в дуела на „деветките”

Жеков натиска спусъка в дуела на „деветките”

27-01-2016 Една поредица на Любомир СЕРАФ??МОВ

НЕРАЗКАЗАНАТА ??СТОР??Я НА КУПАТА

ЦСКА и Берое играят първо в групите, после и на финала, влакът на Дунав затъва в снежни преспи през март

В продължение на 75 седмици „Тема Спорт” ще предложи на своите читатели поредната уникална екстра – неразказаните истории в турнирите за националната купа. В борбата за трофея здраво са преплетени триумфи и скандали, герои и антигерои и най-вече политика и власт.

Една поредица на
Любомир СЕРАФ??МОВ

Кажи ми кой е централният ти нападател, за да разбера колко струва?? като тим. Правотата на футболната аксиома може да е поразколебана в на??ето съвремие на „фал??иви деветки“, но важи с пълна сила в края на 60-те и началото на 70-те години на миналия век, когато зрителите имат рядката привилегия да гледат великолепни тарани на върха на атаката на водещите ни отбори. Левски издига в култ Георги Аспарухов и после дълго боледува в търсене на новия Гунди, когато вечният съперник ЦСКА очертава превъзходство на вътре??ния фронт с яркото присъствие в състава си на „Златната обувка“ Петър Жеков. Берое разчита на изкусния стрелец Петко Д. Петков, мощният Киро Миланов тормози защитите на съперниците първо на Марек, после на столичния Академик и накрая на Левски, Черно море си има головата ма??ина Стефан Богомилов-Чечи, също както и Ботев Враца – Георги Каменов, русенският Дунав е воден към победите от снажния Никола Йорданов, а после от Никола Христов, а пък Славия се радва не на един, а на двама тарани наведнъж – Божидар Григоров-Боби Григ и Андрей Желязков-Жужо.
Затова и турнирът за купата в периода нерядко се превръща в дуел на „деветките“. През сезон 1972/73 г. беройци трябва да носят цели три дини под една ми??ница – от третото място в първенството година по-рано се смъкват чак 13-и, но са отличен турнирен боец. При дебюта си в евротурнирите втрещяват Стария континент със 7:0 срещу виенската Аустрия, която 2 години по-рано е отстранила Левски с Гунди за КЕШ. 5 гола тогава бележи Петко Д. Петков и това толкова впечатлява австрийците, че те са готови да чакат близо десетилетие, за да го привлекат в състава си. За националната купа заралии пък стигат до финала срещу ЦСКА, в чийто редици блести преди??ната „деветка“ на Берое Петър Жеков.
Пътят до отличието продължава да е дълъг и включва 7 двубоя - мач от ??естнайсетинафиналите, 3 срещи в осминафиналните групи, четвъртфинал, полуфинал и финал. Още първият елиминационен кръг се оказва непреодолимо препятствие за 4 елитни отбора. Най-изненадващо е отпадането на столичните железничари, водени от младия тогава специалист Васил Методиев-Шпайдела. Локо Сф е унизен с 2:0 от втородивизионния Бдин. Начело на видинчани е бив??ият халф от славната единайсеторка на ЦСКА от 50-те години Гаврил Стоянов-Гацо. Вторият гол бележи Йордан Кирилов-Ганди, баща на защитника Росен Кирилов, а софиянци само улесняват задачата на своите домакини, след като през втората част за протести срещу съдията Петър Николов са отстранени Атанас Михайлов и Тодор Колев-Токата. Реферът впоследствие свири финала на надпреварата.
Капризът на жребия предлага интригуващ афи?? още в първия кръг – варненско дерби между Черно море и Спартак (тогава с добавката ЖСК), спечелено от соколите с 1:0 с гол на Стоян Недев. Карето елитни тимове, елиминирани на старта, допълват ямболският Тунджа (тогава Лъсков) и Шумен (тогава Волов), които впоследствие отпадат и от А група. ??зненадите изглеждат изключени във фазата на осминафиналните групи, но далеч не е така. С лидера си Христо Бонев пловдивските локомотивци са есенни първенци, но още на старта на футболната пролет остават предпоследни в първа група. Битката в нея е толкова равностойна, че първите 4 от ??естте срещи приключват с еднакъв резултат 1:1. Следват фактически финали, в които Академик Сф побеждава Локо Пд с 2:1, а бургаският Черноморец – перни??кия Миньор с 2:0.
Никой тогава не предполага, че втора група е събрала бъдещите финалисти в турнира, актуалният ??ампион и носител на купата ЦСКА и Берое. Двата тима разре??ават спора в директен сблъсък, в който влизат от равни позиции – по 2 победи и еднаква голова разлика 7-2. Печелят червените с 2:0. В мача на беройци с варненския Спартак пък се случва любопитен епизод. В 39-ата минута левият бек на старозагорци Борис Тасев хвърля тъч в английски стил, след който топката се удря в гредата и влиза във вратата, недокосната от друг играч. Съгласно правилника реферът Христо ??ванов не зачита попадението.
Четвъртфиналите са насрочени на неутрални терени, а още тогава финалистът от преди??ното издание на турнира Славия получава възможност за реван?? срещу ЦСКА. При непрекъснат мартенски сноговалеж бели и червени правят зрелище, в което армейците стигат до 1:0 с гол на Стефан Михайлов, който месеци по-късно ще влезе в историята на българския футбол с попадението, детронирало евро??ампиона Аякс. Пролетната снежна виелица едва не проваля четвъртфинала между Берое и Дунав във Велико Търново. Ръководството на русенци ре??ава отборът да пътува в деня на мача, но в преспите влакът стига късно до гара Горна Оряховица. Домакините реагират мигновено и изпращат автобуса на Етър, с който дунавци пристигат на стадион „??вайло“ миг преди да изтекат позволените от правилника 15 минути закъснение. Русенци се спасяват от служебна загуба, но перипетиите около тяхното придвижване оставят отпечатък върху представянето им и те падат с 1:3 от старозагорци.
Перипетии, но вече на терена, има и на полуфинала Берое - Левски в Пловдив. Водени от Петков, заралии са по-добрият тим на терена, но в 84-ата минута резултатът е 1:1. Тогава пробив на крилото Димитър ??в. Димитров-Стоножката е спрян непозволено в наказателното поле от синия капитан Добромир Жечев-Бобата. Реферът Атанас Матеев е категоричен – дузпа. Следва бурен протест на сините, при който най-активни са Георги Цветков-Цупето (наказан впоследствие за 3 мача), Кирил ??вков, ??ван Стоянов-Типеца и вратарят Бисер Михайлов. Крилото Борис Киров е точен от бялата точка – 2:1 и отново, както през 1968 г., Берое отстранява Левски на този етап от турнира. ЦСКА пък среща неимоверни трудности да се справи с Академик Сф, след като студентите правят пълен обрат и водят с 2:1 до 77-ата минута. В продълженията блесва червеният капитан Димитър Пенев, който след самостоятелен пробив бележи третия гол за ЦСКА и после е в основата на комбинацията за четвъртото попадение на Петър Жеков.
Във финала армейците излизат в същия стартов състав, с който печелят трофея година по-рано, липсва само Димитър Мара??лиев, заменен от Пламен Янков. Берое също е силен тим, търпеливо изграждан дълго време. Въпросът е кой от големите нападатели на двата тима Жеков и Петков ще направи разликата в двубоя. В началото силен ??ут на Борис Киров е отбит от червения вратар Стоян Йорданов, топката попада в Петко Д. Петков, който подава на свободния Димитър ??в. Димитров и Берое повежда. Минута по-късно Стоножката изскача сам срещу Йорданов, но стреля над гредата. ЦСКА осъществява мълниеносен обрат в рамките на 9 минути. Последен спусъка натиска Жеков след асистенция на Георги Денев-Кучето – 2:1. Жеката и Петков си поделят голмайсторския приз в турнира с по 8 гола, но националната купа е една и Стара Загора ще трябва да чака още дълго за нея.