в днешния брой За 10 кръга 8 съдийски брадви срещу ЦСКА

За 10 кръга 8 съдийски брадви срещу ЦСКА

26-09-2017 Виктор ГЕЦОВ

Арбитрите подминаха пет нарушения за дузпа в полза на армейците от началото на сезона

ЦСКА е лидер не само в Първа лига, но и в класацията за най-ощетен отбор от началото на сезона. Армейците са отнесли най-много съдийски тесли, като справка с 10-те изминали двубоя сочи, че в 8 ситуации те са били безпардонно посечени от реферите. Нещо повече - в 5 от тези случаи ЦСКА не е получил дузпа при положения, в които има извършено нарушение, предопределящо отсъждането на такава. Или, както заявиха от треньорското ръководство на червените - вече се объркахме кое е наказателен удар и кое не.
Но ЦСКА далеч не е ощетен само с дузпи. В голяма част от шампионатните срещи досега армейците ставаха жертви на съдийски произвол от най-различен характер - дали ще са неотсъдени нарушения, дали пресилени картони, или пък спестени такива за съперника, дали двоен аршин при идентични ситуации... Похвати много. Все обаче в ущърб на единия основен претендент и в полза на другия.
Теслите на реферите срещу ЦСКА не са от вчера, а са в пълна сила още от миналия сезон. А призивите за оставки в БФС и подопечните му комисии остават глас в пустиня.
В последния кръг - срещу Дунав на „Армията”, червените пак бяха посечени, след като вместо очевидна дузпа за фаул срещу Каранга бе отсъден ъглов удар! Тази и още куп други тесли засега не са се оказали фатални за победната серия на ЦСКА, но е очевидно, че колкото по-дълго отборът се задържи на върха, толкова повече ще стават мръсните номера срещу него.
„Тема Спорт” направи обзор на най-тежките съдийски ощетявания срещу ЦСКА от началото на сезона, които показват, че не става въпрос за единични случаи, а за подчертана тенденция... Кой се опитва да се облагодетелства от това, всеки сам може да си отговори. Номерата на Кукловода вече са ясни на всички.

2 кръг, ЦСКА - Лудогорец (0:1)
58-а минута - Кевин Меркадо пада в наказателното поле след контакт с Анисе, но получава втори жълт картон за симулация от рефера Ивайло Стоянов и ЦСКА остава с човек по-малко на терена. В ситуацията няма безпрекословни аргументи, за да се твърди, че има категорична дузпа, но еквадорецът видимо е изваден от равновесие и картонът, който му е показан за симулация, е скандален. Още повече че минути по-късно при идентична ситуация Лукоки пада в наказателното поле, но не е отсъдена нито дузпа, нито симулация. В двубоя има още редица ситуации, в които е показан двоен аршин, като се спестяват картони за играчи на Лудогорец, а тези за ЦСКА се раздават с лекота.

3 кръг, Ботев Пд - ЦСКА (2:6)
39-а минута - при резултат 2:0 за ЦСКА Ботев намалява с гол след корнер. При центрирането в наказателното поле Антон Недялков буквално е прегазен от Пламен Димов, а преди това е задържан от Фернандо Виана. Сигнал за нарушение в атака не е даден и Ботев отбелязва гол, въпреки че фаулът срещу Недялков е повече от очевиден.
45-а минута - Каранга нахлува в наказателното поле, като първо е сритан, а след това и очевидно дърпан за гащетата от Пламен Димов. Бразилецът пада, но реферът Валентин Железов странно защо не отсъжда дузпа. Подминат е кристален наказателен удар за ЦСКА при резултат 2:1 в тяхна полза.
6 кръг, ЦСКА - Витоша Б (6:1)
51-а минута - Меркадо центрира отляво, а Кристиян Узунов играе с ръка в наказателното поле при шпагат. Бранителят променя траекторията на топката, но реферът Станислав Ставров подминава ситуацията. Втора неотсъдена чиста дузпа за ЦСКА през сезона.

8 кръг, ЦСКА - Верея (3:0)
18-а минута – При резултат 1:0 за ЦСКА Чорбаджийски подава към Кулма в наказателното поле, но топката среща ръката на Андонов и очевидно променя траекторията си - в противен случай стига до колумбиеца, който е свободен и може да нанесе голов удар. Реферът Драгомир Драганов дава сигнал играта да продължи. Трета подмината дузпа за ЦСКА.

9 кръг, Черно море - ЦСКА (0:1)
11-а минута - при резултат 0:0 Манолев навлиза в наказателното поле и е на път да нанесе удар, но вратарят на Черно море Евгени Боровик излиза и го подкосява във въздуха, без да докосне топката. Главният съдия Стефан Апостолов обаче дава сигнал играта да продължи. А това се превръща в четвъртата неотсъдена дузпа в полза на ЦСКА през сезона.
40-а минута - отново при резултат 0:0 Каранга от наказателното поле подава топката към Тиаго на левия фланг. В този момент е отсъдена засада, макар португалецът очевидно да не се намира в такава. Тиаго центрира по земя и топката стига до Манолев, който я праща в мрежата, но напълно редовен гол не е зачетен. Втора абсолютно скандална ситуация, чрез която реферите се опитват да оставят съперника на ЦСКА в мача.

10 кръг, ЦСКА - Дунав (3:0)
32-а минута - при резултат 0:0 Каранга нахлува в наказателното поле, преследван от Будинов. Нападателят на Дунав настига и очевадно спъва бразилеца, но е отсъден... ъглов удар! Ситуацията се разиграва пред очите на допълнителния съдия Румен Христов и тъчрефера Георги Георгиев. Двамата обаче изчакват сигнала на главния арбитър Петър Доровски, който посочва корнер. И така е подмината 5-а дузпа за ЦСКА през сезона...

Петър Петров:
Не е сега моментът за оставка,
мандатът ми е до конгреса

След мача на „Армията” в петък питах реферите счупен крак ли трябва да има, за да се свири наказателен удар

Шефът на Съдийската комисия на БФС Петър Петров говори пред БНТ по повод гафовете на реферите в последните мачове. Техните груби грешки са превърнаха в константа от началото на сезона не само в срещите на ЦСКА, но сериозни мерки дотук не са взети. Отчитат се някакви наказания, които никой не съобщава с каква продължителност са и дали изобщо са наложени. А отговорност за пороя съдийски грешки никой не поема.
„Нима мислите, че и ние не критикуваме съдиите? След срещата в петък (б.р. - ЦСКА - Дунав) ги питах - трябва да има счупен крак или фрапираща контузия, за да се отсъди наказателен удар ли? Нямам оправдание за тези грешки”, заяви Петров.
„Сега ще имаме среща с всички елитни съдии, на която ще им кажем още веднъж, че трябва да свирят това, което виждат на терена, по правилата на играта футбол и при пълен феърплей. За първи път от много години насам първенството е изключително интересно, конкуренцията е сериозна, ние сме част от продукта и трябва да има феърплей, за да се издигне нивото на българския футбол”, добави Петров.
На въпрос дали е обмислял да подаде оставка с оглед призивите да го направи, той отговори:
„На мен доверие ми е гласувал президентът на футболния съюз. Мандатът като председател на Съдийската комисия изтича до конгреса. В екипа на този президент аз не мога по средата на първенството... Това не е изборна длъжност, аз не съм се кандидатирал за нея. Аз съм поканен да работя като бивш съдия с опит - първо като инструктор, а после като член на Съдийската комисия. Така че остават още няколко месеца, в които ще дам всичко възможно, за да има феърплей. А вече след редовния Конгрес тогава ще има нов Изпълком, нови комисии и тогава ще се преценява. Аз също имам виждане какво трябва да стане след конгреса, но сега, в този момент, да се дестабилизира една от основните комисии - Съдийската... Не мисля, че е удачен момент. По-скоро това ще доведе до нещо друго. Някой друг цели именно дестабилизация и недоверие към съдиите и наистина шампионатът да бъде предрешен. Ние това не го искаме. Отговорността я нося пред президента на футболния съюз”, добави Петър Петров.