в днешния брой Исторически триумф за Локо Пловдив

Исторически триумф за Локо Пловдив

16-05-2019 Янаки ДИМИТРОВ

В незабравим финал Локомотив Пловдив победи градския си съперник Ботев с 1:0 и спечели първата в историята си Купа на България. Единствения гол в срещата вкара Ожболт в 73-ата минута. Изпълнението му бе ювелирно – вкара с пета и хвърли в екстаз феновете на жълто-черните. След седем загубени финала те най-накрая ликуваха. При това напълно заслужено, защото любимците им бяха по-добрият тим. Така във вечерта на 15 май 2019-а, пред погледа на президента на републиката Румен Радев, 15 години след като черно-белите вдигнаха първата си титла, купата бе в ръцете на капитана им Димитър Илиев.
Тимовете започнаха по-предпазливо – никой не тръгна смело напред. Ботев предпочиташе да държи повече топката и да разиграва дълго. Локо пък заложи на предпочитания си стил при Акрапович и предпочитаха да изчакват.
В 7-ата минута след продължителна атака канарчетата бяха много близо до откриване на резултата. Тогава Марин и Кардосо размениха пасове на левия фланг, а бразилецът центрира остро в наказателното поле. Защитата на Локо заспа и на 6 метра от голлинията непокрит бе оставен Вутов, който обаче не успя да вкара с глава и би над гредата. Локо отговори със слизане на Димитър Илиев в пеналта, но капитанът не успя да шутира добре или да подаде. Малко след това Аралица стреля над вратата. По-късно и Ожболт не успя от непосредствена близост да оползотвори подаване на Цветанов – Кайзер се хвърли в краката му и предотврати опасността.
Постепенно Локо стана по-настоятелен и този, който по-често бе в противниковата половина. След грешка на Везалов пък дойде и първият точен удар за Ботев – това се случи в 31-ата минута, но изстрелът на Вутов бе слаб, за да затрудни Луков. Черно-белите пък пропуснаха с лека ръка добра контра – Цветанов обърка последния пас. До почивката те имаха още две добри атаки, но грешаха решителното подаване. Това разгневи докрай треньора им Бруно Акрапович, който нервно жестикулираше край тъчлинията.
Така, малко изненадващо, железничарите бяха отборът, който стоеше по-добре на терена през първата част и диктуваше събитията. Те играеха опростено и с по няколко паса опитваха да излязат на стрелкова позиция. Възпитаниците на Акрапович направиха така, че звездата на съперника Тодор Неделев да е незабележим. От Ботев се очакваше много повече. Канарчетата след доброто начало изгубиха инициативата и сякаш се огънаха под здравата игра на съперника.
На почивката Киров реагира и замени лесно преодолявания бек Джонатан и пусна на негово място Филипов. Малко по-късно вкара на терена и тарана Доре, но това не доведе до сериозна промяна. В 57-ата минута шут на Ожболт рикошира и за малко не влетя в мрежата на Кайзер. В 64-ата минута Банович центрира от фаул, Езе се извиси и стреля с глава в левия ъгъл, но Кайзер се разтегна и изби и пак предотврати гол. Секунди по-късно пред противниковата врата Тонев от десетина метра не намери целта, а малко след това неточен бе и Доре.
В 73-ата минута Локомотив заслужено поведе след отлична контра. Димитър Илиев с глава пусна пас към Аралица, който нахлу в пеналта. Филипов изби с шпагат, но Аралица догони топката, обърна се и подаде остро по земя към Ожболт, който с гениално чукване с пета вкара топката в мрежата покрай отчаяния плонж на Кайзер – 1:0 за Локо!
Ботев опита да отговори бързо, но Луков изби удар на Доре с глава, след което топката кацна на гредата. В 83-ата минута Карагарен можеше да реши всичко, но не сполучи с изстрела си извън пеналта.
До края Ботев натисна, но само центрираше в пеналта. А там като гръмоотвод Стивън Езе събра всички топки. Така радостта заслужена бе за Локомотив! Черно-белите, които бяха считани за аутсайдери преди срещата, изиграха много силен мач, обезвредиха напълно големите фигури на противника и дочакаха да прегърнат купата. Пловдив е черно-бял, а Локо се стяга за участие в Лига Европа!