в днешния брой Кейн поведе Англия към успех на „Уембли“

Кейн поведе Англия към успех на „Уембли“

03-06-2018 Тема спорт

Бив??ият министър-председател на Великобритания Харолд Уилсън веднъж каза, че „в политиката една седмица е дълъг период“. Подобно нещо може да се каже и за футбола. Преди по-малко от 10 дни Мо Салах мечтае??е да надвие Рамос във финала на Шампионската лига, Зинедин Зидан още бе треньор на Реал Мадрид, а Франк Лампард и Стивън Джерард бяха просто анализатори за английска телевизия. Различен свят, нали?
Почти толкова остават до старта на световното първенство, а само Господ знае какво може да се случи дотогава. Възможностите са безкрайни, но феновете на националния отбор на Англия със сигурност могат да бъдат оптимисти, но в същото време и леко притеснени. Чуха се дори мнения, че този тим изключително много се доближава до последния велик, който стигна до полуфиналите на Евро 96. Рано е да се правят подобни заключения, но, изглежда, Трите лъва набират скорост и инерция точно преди голямото събитие, а вече измина почти година от последната им загуба. Момчетата на Гарет Саутгейт удариха Нигерия на „Уембли“ в контролна среща с 2:1, победата може??е да бъде доста по-убедителна. Хората в бяло бяха впечатляващи през първото полувреме, а през второто ре??иха да запазят силите си. Суперорлите, които в края на 2017-а сразиха Аржентина с 4:2 в приятелски двубой, напомниха за себе си в рамките на 10 минути в началото на втората част, но като цяло не затрудниха своя домакин.
Трите лъва започнаха взривно и си подаваха топката с лекота. Енергийните нива на момчетата бяха високи до самия край на срещата, а още в 7-ата минута вратарят на Нигерия Франсис Узохо извади топката от мрежата си. Киърън Трипиър центрира от корнер, а Гари Кейхил с глава прати коженото кълбо в горния ляв ъгъл на вратата. Англия не намали темпото, дори напротив. Възпитаниците на Гарет Саутгейт използваха много добре крилата и постоянно внасяха смут в защитата на африканския тим, който трябва да благодари на Фортуна за резултата след първите 45 минути. Малко преди края на полувремето капитанът на домакините Хари Кейн направи двойно подаване със Стърлинг, а след това с мощен ??ут от границата на наказателното поле удвои. Това бе осми гол в последните 7 мача за Трите лъва на острието на Тотнъм.
Всичко изглежда??е добре за Англия след първите 45 минути, но в обичайния си стил тимът отново създаде грижи на своите фенове. Селекционерът на Нигерия Гернот Рор направи четири промени на почивката, а веднага след нея крилото на Арсенал Алекс Айоби намали, след като отбраната на Трите лъва проспа удар на ??гало, при който топката нацели гредата, но след това се върна при един от любимците на Арсен Венгер, който от точката за изпълнение на дузпа не сбърка. Подходът на Нигерия през втората част бе доста по-позитивен, но след 10-минутен щурм пред вратата на Англия нещата се успокоиха. ??грата пък бе доста често накъсвана, двамата селекционери направиха общо 11 смени, а отборите ре??иха да пестят сили.
В последната си контрола преди Мондиал 2018 Англия приема на „Елънд Роуд“ Коста Рика на 7 юни от 22:00 часа, а Нигерия ще мери сили с Чехия на 6 юни от 16:00 часа. Трите лъва са в група с Белгия, Тунис и Панама в Русия, а суперорлите ще се изправят срещу Аржентина на Меси, Хърватска и ??сландия.