в днешния брой Китанов щурмува вратарския Топ 10

Китанов щурмува вратарския Топ 10

04-03-2017 Любомир СЕРАФИМОВ

За втори път в последните години ЦСКА ще влезе във вечното дерби срещу Левски с дълга серия без допуснат гол. Георги Китанов заключи вратата си след 27 ноември м.г., когато за последно червените инкасираха попадение – в 65-ата минута на домакинския двубой с Верея, завършил 1:1, като точен бе бившият играч на клуба Момчил Цветанов. Това бе и последният мач на румънеца Едуард Йорданеску начело на армейците, а след него, при Стамен Белчев, сухата серия доби впечатляващи размери – 655 минути, с което стражът на червените вече намери място във вратарския Топ 15 в елита за всички времена.
Сегашната ситуация преди най-големия сблъсък в българския футбол удивително напомня за навечерието на един друг двубой между сини и червени, игран на 19 октомври 2013 г. и завършил 3:0 за червените, когато тогавашният вратар на ЦСКА Томаш Черни излезе срещу тима от „Герена“ в суха серия от 614 минути и след като не допусна гол срещу сините, увеличи периода си на непробиваемост на 704 минути. Той обаче капитулира още в 23-ата секунда на следващата шампионатна среща на червените с Локо Пд седмица по-късно на „Лаута“, когато точен бе Крис Гади. Тогава чехът влезе в челната десетка за всички времена, преди да бъде изместен оттам от голкипъра на Славия Георги Петков през миналия сезон, фиксирал 748 минути без гол. Ако днес Китанов запази мрежата си суха, ще се приближи само на 3 минути до постижението на бившия страж на Левски.