31-05-2019 Купата е синя в Лига Европа

Купата е синя в Лига Европа

31-05-2019 Никола СТЕФАНОВ

Челси спечели трофея в Лига Европа след вихрена победа на финала срещу Арсенал в далечен Баку (Азербайджан). Сините се наложиха с 4:1 над градския си съперник след вълнуващо второ полувреме, през което паднаха и петте гола.
С две попадения избухна звездата на вечерта Еден Азар. За него се очаква, че ще премине в Реал Мадрид. Белгийският футболист загатна в минутите след двубоя, че това вероятно е било неговото сбогуване с Челси. „Мисля, че е време за нова цел“, потвърди Азар.
Сините поведоха с голове на Оливие Жиру (бивш нападател на Арсенал) и Педро Родригес. След като стана 3:0, резервата Алекс Айоби намали, но топчиите нямаха сили за нещо повече. Сянка върху финала хвърли големият брой незаети места на стадиона в Баку.
За Челси това е общо пета купа от европейските клубни турнири и втора в Лига Европа след 2012/13. Сините са и първият отбор след Манчестър Юнайтед (2007/08), който стъпва на върха в надпревара на Стария континент, без да допусне нито едно поражение по пътя към отличието (12 победи и 3 равенства).
Загубата пък има двойна тежест за Арсенал. Освен че загуби нов европейски финал, отборът пропусна и последната си възможност да се класира за Шампионската лига през следващия сезон.
През първото полувреме в Азербайджан двата отбора се надлъгваха тактически, но не можаха да си вкарат гол. Възможности не липсваха, като Челси бе по-близо до това да поведе. Чак след почивката сините оползотвориха шансовете си и това ги заведе към успеха. В 49-ата минута Жиру се възползва от подаване на Емерсон и с глава прати топката в мрежата. Челси удвои, когато Педро получи в наказателното поле и стреля точно (60).
След още 5 минути Азар бе точен от дузпа за 3:0, а малко след влизането си в игра Айоби намали с хубав далечен удар. В крайна сметка отново Азар отне надеждите на съперника за обрат с втория си гол. Белгиецът вкара в 72-ата минута, когато двамата с Жиру направиха двойно подаване и звездата на Челси нямаше проблем да отбележи пред вратата.
По пътя си към финала Челси преодоля без проблем група с БАТЕ Борисов (Блрс), МОЛ Види (Унг) и ПАОК Солун (Гър). В елиминациите сините се справиха последователно с Малмьо (Шв) с 5:1 общ резултат, Динамо Киев (Укр) с 8:0, Славия Прага с 5:3 и Айнтрахт Франкфурт след дузпи. Голмайстор на турнира стана Оливие Жиру с 11 гола, докато за най-добър играч на финала бе избран Еден Азар.
Ако изключим Суперкупата на Европа през 1998-а, значимите трофеи на Челси в Европа вече са 5 – Шампионска лига (2012), Лига Европа (2013 и 2019), КНК (1971, 1998). От английските отбори само Ливърпул има повече купи на Стария континент (8). Арсенал пък допусна 4 гола в международен мач за първи път от март 2017-а, когато бе разбит с 1:5 от Байерн. А последният отбор, който инкасира 4 попадения във финал за Купата на УЕФА или Лига Европа, бе Мидълзбро (0:4 от Севиля през 2006).
Прокобата за Арсенал в Европа продължава. В историята си топчиите 6 пъти са играли финали в турнирите на УЕФА, като са загубили в цели 5 от случаите. Включително в най-скорошните 4 – за КНК през 1995 (с 1:2 от Реал Сарагоса), Купата на УЕФА 2000 (на дузпи от Галатасарай), Шампионска лига 2006 (от Барселона) и Лига Европа 2019 (от Челси).