в днешния брой Къде са сините халфове

Къде са сините халфове

03-12-2019 Янаки ДИМИТРОВ

Играта на Левски срещу Берое си бе живо мъчение. През първото полувреме в Стара Загора сините не създадоха положение, а ситуацията не се подобри особено през втората част. Тогава Роберта вкара с добавка след изстрел на Алар, а ситуацията дойде след находчиво отиграване на Паулиньо с глава.
Подобни сблъсъци като този с Берое обикновено се решават от изобретателността на халфовете. Под Аязмото обаче за Левски играха само двама дефанзивни полузащитници. Офанзивен влезе в самия край – колкото да се каже, че е пробвано нещо по-различно. Иначе цял мач си бе едно голямо кюскане на топката. И от двата отбора. И въпреки че в Стара Загора бе ветровито, левскарите се надпреварваха кой ще я изрита по-нагоре.
Футболното – задържането, поемането на отговорност, тръгването с нея напред, финт срещу защитник, изострящ играта пас – такова нещо не видяхме. Райнов сякаш го е страх да погледне към противниковата врата. Има някаква непоносимост да подава напред и много рядко я нарушава. Тиам изглежда, че не го е шубе чак толкова, но сякаш няма капацитета да го направи. Сам за себе си не е уверен, че може да подава успешно напред, вследствие на което сините стават прекалено предвидими. Мазурек, който трябва да ги умее тези неща, игра само 7 минути в Стара Загора. Другият по-офанзивен халф – Филипе Нашименто, пък така и не помириса терен.
Във всеки мач на Левски има по няколко ситуации, след които феновете се питат: „Какво ли щеше да стане, ако се бе случило това, а не онова“… Ние пък бихме запитали „Как ли щеше да играе Левски“ с Давиде Мариани в състава и щеше ли да бъде на по-кратка дистанция към този момент от обичайния лидер Лудогорец? Защото цифрите показват, че продаденият в Шабаб Ал Ахли за 1,417 милиона евро швейцарец има 4 гола и една асистенция в три шампионатни мача за сините този сезон. А общите показатели на карето Райнов, Тиам, Мазурек и Нашименто са 4 гола и 4 асистенции до момента! Ако прибавим и двубоите на швейцареца в Лига Европа, ще видим, че той има 6 попадения в 6 срещи, а и асистенциите му набъбват – показатели, недостижими за настоящите полузащитници на сините, при това като сумираме техните!
Не е ясно как Левски щеше да върви с Мариани. Но в момента играта на сините не е нито толкова ефективна, а за атрактивна да не говорим.

ФАКТФАЙЛ

Сините за пети пореден
път „на сухо“ срещу Херо

• С 1:1 срещу Берое Левски не успя да спечели в трето поредно гостуване. Преди това отстъпи с 0:1 на Ботев Пловдив и 0:2 на Лудогорец.
• Левски няма победа в последните си 5 мача срещу тим, на който начело е Димитър Димитров – 3 равенства и 2 загуби. За последно тимът от „Герена” надви отбор, воден от Херо, на 12 декември 2013 г. – 2:0 срещу Черноморец Бургас.
• Левски вече пет поредни мача не е побеждавал Берое – 4 поражения и 1 равенство. След като сините станаха шампиони през сезон 2008/09, те имат абсолютно равен баланс срещу заралии – по 12 победи за отборите и 4 равенства.
• Левски инкасира четвърти гол в заключителните 15 минути на първото полувреме. В този отрязък тимът е най-пропусклив, както и между 61-ата и 75-ата минута, когато пак е пуснал толкова попадения.
• За първи път под ръководството на Петър Хубчев Левски стигна до резултат 1:1.
• Левски все още няма пълен обрат при този треньор. В Стара Загора за първи път стигна до точка от губеща позиция. Само веднъж обаче и отборът е пропилявал аванс – при 2:2 срещу ЦСКА, след като водеше с 2:0.
• Найджъл Роберта вече има 8 гола през сезона – той е най-резултатният футболист в състава.
• Двама футболисти на Левски ще бъдат наказани за по един мач при следващ жълт картон – Нуно Рейш и Кали Тиам.