в днешния брой Левски развива бясна скорост, помете Берое

Левски развива бясна скорост, помете Берое

30-04-2018 Янаки ДИМИТРОВ

След като елиминира ЦСКА и се класира на финал, направи страхотно второ полувреме срещу червените за първенство, Левски продължи да натиска газта до ламарината, разви бясна скорост и помете Берое с 4:0 в Стара Загора. Така сините вече са на полпозишън в битката за третото място, което си върнаха. Над всички под Аязмото бяха Горанов, Обертан и Гомес. Столичани дръпнаха с 2:0 след снаряди на Яблонски и Гомес през първото полувреме и голове на Прохазка и Паулиньо в края.
Мачът започна с типичен домакински натиск. В първите минути сините рядко минаваха центъра и позволиха на заралии да се настанят в половината им. В 5-ата минута зелените поискаха дузпа. Тогава Райнов падна в наказателното поле, но повторенията показаха че Белаид е действал чисто. Малко след това Берое направи късо разиграване от корнер, Желев центрира отдясно в наказателното поле. Там Хаджиев стреля с глава, Митрев спаси, а при последвалото разбъркване топката в крайна сметка попадна във вратаря.
В първия четвърт час Берое владееше по-продължително топката и по-често бе в половината на съперника. Това обаче не водеше до опасности пред вратата на Божидар Митрев. Като цяло двата тима действаха предпазливо с оглед на важността на двубоя.
В 21-ата минута Левски поведе след изпълнение на тъч. Прохазка хвърли към Паулиньо в наказателното поле. Бандаловски изби подаването, но топката падна на крака на Яблонски, който със зверски шут от границата на наказателното поле я прати неспасяемо в горния ляв ъгъл на Аргилашки – 0:1.
Берое се опита да промени този развой. В 31-ата минута Цонев с шпагат открадна топката на Прохазка и намери Охене в пеналта. Той върна към Еуженио, който отправи майсторски фалцов удар, но за негово нещастие – на сантиметри покрай левия стълб. Сините също бяха близо до гол. Обертан размени пасове с Буш пред наказателното поле и стреля опасно с левия крак, но покрай гредата.
Правеше впечатление, че Левски играе много дисциплинирано. Когато се налагаше, Буш се връщаше дори на 30-35 метра пред своята врата, за да няма празни пространства за домакините. Като цяло столичани дебнеха за грешки на противника около центъра, за да разгърнат бърза атака. В последната минута на първата част те удвоиха. След продължително нападение Обертан намери Гомес, който изстреля с левия крак истинска бомба от 23-24 метра – топката се отби от напречната греда и се оплете в мрежата – 0:2.
На почивката Томаш реагира и пусна Камбуров на мястото на дефанзивния халф Адамович, а инертният Бригидо бе заменен с Карачанаков. Берое заигра по-живо. Но в първия четвърт час след паузата сините бяха тези, които стигнаха до ситуации пред Аргилашки. Първо Буш с шпагат не успя да затрудни стража, а след това румънецът засече центриране с глава на Гомес от корнер над напречната греда. По-късно Обертан направи отличен рейд, финтирайки няколко бранители, но не го завърши с удар. Берое стоеше продължително в половината на Левски, но това не водеше до нищо. Сините играеха спокойно, плуваха в свои води и пробваха контри. Една такава, при която Буш изведе Обертан сам срещу вратаря, бе спряна със съмнителна засада. Изобщо, мачът влезе в желаното русло от столичани – те показаха, че се справят отлично с такъв подход в мачовете с ЦСКА за купата.
Едва в 66-ата минута Берое направи нещо по-интересно – Райнов пробва силен далечен шут, но Митрев се разтегна и изби. В 77-ата Берое можеше да върне един гол, но Митрев спаси отлично последователни удари на Карачанаков и Охене.
Левски обаче вече се забавляваше и в 86-ата стигна до нов гол – след пробив на Обертан в пеналта топката бе избита, но попадна в Прохазка. Бранителите на Берое, вместо да го бият, отстъпиха назад и Роман със силен шут опъна мрежата – 0:3. Но това не бе всичко. Сините стигнаха до разгром – Белмонт изведе Паулиньо в наказателното поле и той с диагонален шут вкара – 0:4 в 90-ата минута. А в добавеното време Белмонт пропусна да се разпише след пас на Вутов.