в днешния брой Левски с три от три на баражи за Европа

Левски с три от три на баражи за Европа

29-05-2019 Тема спорт

Левски се класира за Лига Европа, след като се наложи с 1:0 над Етър в баража, игран на "Герена". Единствения гол в мача реализира резервата на сините Валери Божинов - вкара в 72-ата минута. Столичани за трети път печелят евроквота по този начин - в предишните два сезона биеха в допълнителни мачове Верея и Черно море. Болярите пък не успяха да излязат на континенталната сцена за първи път след 1991 година.
Георги Тодоров пусна обичайната си единайсеторка. Красимир Балъков пък заложи на схема с трима централни защитници. Той обаче не можеше да използва Боджадж, който получи травма на последното занимание и вместо него започна Милчо Ангелов.
Началото бе нервно, доста пасове и на двата тима бяха грешни. Играта пък бе накъсвана от безобидни фаулове. Левски пробва трайно да се настани в половината на болярите и направи няколко продължителни нападения, но те не завършиха с точен удар - веднъж Пехливанов блокира шут на Тиам. Етър показа, че ще действа агресивно и ще използва всяка възможност за бързо слизане към вратата на Михайлов.
Треньорът на домакините Георги Тодоров искаше повече от своите играчи при пресирането в противниковата половина. Затова и на няколко пъти нервно подвикна от тъчлинията. Сините не успяха и след заучено изпълнение на свободен удар, при което шут на Миланов бе избит от бранител. Те залагаха на обходни действия на пеналта, но така и не подложиха на изпитание вратаря на болярите Христо Иванов. Така 20 минути изминаха без точен удар по вратата. От Етър Милчо Ангелов се озова на стрелкова позиция, но би... в тъч.
С оглед на случващото се на терена съвсем нормални бяха възгласите на сините фенове, които подканиха тима по-смело да погледне напред. Това обаче не се случи. При една контра Паулиньо отправи първия точен шут - той обаче бе само за статистиката, защото бе твърде слаб. Пред другата врата след изпълнение на корнер Василев с глава стреля над гредата.
От заканите на сините преди мача, че ще атакуват, пресират и действат агресивно, нямаше помен. Тимът действаше без всякакви излишни рискове и така и не успя да натисне съперника - представяше се доста под очакваното. В предни позиции липсваха каквато и да е импровизация, Костов остана незабележим. Етър пък играеше спокойно в отбрана, нито веднъж не се пропука. Болярите доказаха, че не случайно са на бараж за Лига Европа.
На почивката Тодоров замени контузилия се Деян Иванов с Унтонджи, а в състава на гостите се появи Иван Стоянов вместо Ангелов. През втората част сините пробваха да наложат натиск, но ентусиазмът им бързо се изпари и те продължиха да бъдат безидейни - сякаш очакваха търновци сами да се бият. С минаване на времето гостите ставаха по-уверени, а Младенов не успя да засече добро прострелно центриране на Руменов.
Тодоров реши да промени нещо и извади Костов, пускайки Божинов. Секунди по-късно Левски поведе с първата си свястна атака. Станислав Иванов намери нахлуващия по крилото Миланов, който бе изпуснат от Батрович. Капитанът на домакините центрира меко към границата на малкия пеналт - защитата увисна, Христо Иванов не излезе и Божинов с глава без проблем вкара - 1:0 в 72-ата минута. Малко след това Паулиньо не успя да намери целта с фалцов удар. Балъков реагира и пусна Мартинович, а Етър се хвърли в атаки.
До края обаче Левски запази преднината си и през месец юли ще играе в Лига Европа. Там сините ще бъдат водени от вече бившия национален селекционер Петър Хубчев. Неговото място начело на трикольорите пък заема наставникът на Етър Красимир Балъков.