в днешния брой Левски с 3 издънки в  последните 10 пролетни старта на „Герена“

Левски с 3 издънки в последните 10 пролетни старта на „Герена“

11-02-2021 Тема спорт

В неделя, 14 февруари, Левски приема Монтана от 17:00 часа на „Герена“. Този двубой трябва да покаже дали сините имат сили за голям възход в класирането, защото те зимуваха девети. В исторически план столичани не са губили за първенство от този съперник, нямат право на грешка и сега. Тимът от „Огоста“ обаче е успявал 4 пъти да си тръгне с точка от гостуване на Левски, затова възпитаниците на Славиша Стоянович трябва да имат едно наум.
Левски далеч не е безгрешен в домакинските си стартове на „Георги Аспарухов“. В предишните такива случаи сините имат 7 победи, 2 равенства и 1 загуба, при голова разлика 23-10. В предишния си дебютен пролетен мач на „Герена“ сините се издъниха. На 17 февруари 2019-а Георги Дерменджиев, който замени именно Славиша Стоянович, започна престоя си начело на Левски с 1:1 срещу Локомотив Пловдив у дома. Сините се оказаха догонващия в края на първата част, когато Анте Аралица прониза Николай Михайлов, но 20-ина минути преди края Давиде Мариани възстанови равенството. Този двубой сякаш повлече крак и след слабо представяне Дерменджиев бе освободен още преди края на кампанията.
През 2017/18 сините се измъчиха сериозно с другия пловдивски отбор – Ботев. На 18 февруари 2018-а те едва спечелиха с 1:0, при това с автогол на бившия си футболист Пламен Димов.
През 2014/15 Стойчо Стоев тръгна с гръмкото 8:0 начело на Левски – победи с този резултат Хасково. Денят за отбора му обаче не се познаваше по първия мач, защото след това дойде загуба от Лудогорец като гост и сините останаха във втората шестица на шампионата.
През 2013/14 сините стъпиха накриво в първия пролетен кръг на „Герена“ срещу Славия – 2:2. Левски бе воден от Антони Здравков, а белите от Милен Радуканов. На 2 пъти гостите повеждаха чрез Атанас Курдов и Кире Ристевски, а домакините стигнаха до точката с попадения на Димитър Макриев и Пламен Крумов от свободен удар.
Всъщност Милен Радуканов вече знаеше как се препъва Левски в дома му в дебютен мач за годината. На 26 февруари 2011-а той хвърли истинска бомба на този стадион като треньор на ЦСКА. Сините, начело на които бе настоящият национален селекционер Ясен Петров, влязоха в мача като абсолютен фаворит, но до 65-ата минута бяха опустошени – 2 гола отбеляза Мишел Платини, а един Апостол Попов, преди Костадин Стоянов да прати топката в собствената си врата. След 1:3 от армейците насред „Герена“ шампионските амбиции на Левски увиснаха.
Като дръпнем чертата, ще видим, че сините са спечелили точно 70% от последните си 10 домакински пролетни старта. В неделя те нямат право на грешка.