Легионери в забвение

06-11-2019 Никола СТЕФАНОВ

Петко Христов близо до дъното в Италия,
Стивън Петков е без гол от февруари

За българските легионери става все по-трудно да пробият по терените в Европа. Примерите са не един и два, но типичен такъв е централният защитник Петко Христов, който бе продаден с големи надежди на Фиорентина през лятото на 2017-а. Тогава юношата на Славия подписа престижен 5-годишен договор с елитния италиански тим. Близо 2 години и половина по-късно обаче Христов все още не е дебютирал в официален мач за Ла Виола. През миналата кампания бе под наем в Тернана, а през настоящата е в още по-слаб отбор - Бишелие. Отборът е чак на дъното в третото ниво на футбола на Ботуша и се е запътил към изпадане в Серия D. От началото на септември Бишелие е изиграл 13 мача във всички турнири, като от тях е спечелил само един - срещу Авелино на 22 септември.
Още по-тежко е положението с Радослав Цонев. Той е на 24 години, но в момента играе мачове само за юношите на Лече до 19 години (Примавера). За последно бе на терена през уикенда при 1:1 с Перуджа.
Идентична е ситуацията със Стивън Петков. Юношата на Левски потъна в забвение в Чехия, след като направи много силни мачове за Ботев Пловдив миналата есен. Головете с канарчетата му осигуриха мечтан трансфер зад граница, при това в Западна Европа. Петков подписа с португалския Фейрензе. Имаше страхотен проблясък с красиво попадение срещу гранда Спортинг Лисабон през февруари, но след това не се е разписвал нито веднъж. Отборът му бе прекалено слаб и изпадна от елита на Португалия, а головата суша на Петков продължи и в новия му чешки тим - Карвина. Отборът е на предпоследното място и се намира в серия от 4 поредни загуби. Петков вече взе участие в 8 мача за Карвина, но все още не се е разписал нито веднъж.
В същата графа може да попадне и Божидар Митрев. Бившият вратар на Левски не можа да възроди кариерата си. В момента е резерва в румънския Волунтари, който се намира на последно място в класирането отвъд Дунав. Орлин Старокин и Марио Кирев кретат в кипърски слабаци, а начело на последния в класирането на Острова на Афродита - Докса, вече е Едуард Ераносян. Той тръгна с 0:0 срещу Неа Саламина.
---
Наш в Румъния посече Динамо

Халфът на Университатя Крайова Антони Иванов (бивш играч на Септември Сф) изигра поредния си силен мач от началото на сезона. Той бе един от героите за своя тим за успеха с 4:1 над Динамо Букурещ в дербито на 15-ия кръг на Лига 1 на Румъния. Българинът даде тон за разгромната победа, вкарвайки първия гол в 20-ата минута на мача.
Иванов даде преднина на своя тим, вкарвайки красив гол с плонж с глава след центриране на Барбут от аутлинията. Малко по-късно българинът получи и жълт картон в мача.
Следващите два гола за Университатя бяха на сметката на Андрей Иван в 31-ата и 45-ата минута. Динамо намали изоставането си в 57-ата минута чрез Дан Нистор, но Валентин Михайла в 86-ата минута оформи крайното 4:1 в полза на тима от Крайова.
С тази победа Университатя излезе на трето място в класирането с 27 точки. Динамо пък падна до деветата позиция с 20 точки.
---
БАРОМЕТЪР
ПАЛЕЦ НАГОРЕ
Димитър РАНГЕЛОВ
Малцина са българите, които бележат редовно в чужбина. През уикенда Димитър Рангелов отбеляза седмия си гол от началото на сезона в германския Енерги Котбус. Стори го при успеха над Бишфофсвердер. Този успех ще доближи Енерги още повече до целта - промоция обратно в Трета лига на Германия.
Добри думи за изявите си заслужава още Георги Миланов, който се отчете с асистенция за Фехервар в унгарската лига (при 3:3 със Залаегерсег).
ПАЛЕЦ НАДОЛУ
Стефано КУНЧЕВ
Вратарят, който у нас пази за доста отбори, включително Локо Пд, Славия, Черноморец, Левски, Вихрен, Локо ГО и Добруджа, реши отново да излезе в чужбина. Този път авантюрата му е в литовския Атлантас. Там е и друг българин - Димитър Петков. Двамата изживяха тежък уикенд, тъй като Кунчев трябваше да извади топката от мрежата си 5 пъти срещу Ритеряй. Тази тежка загуба идва само броени дни след 1:9 от Судува.