в днешния брой Локо Пд - тим с труден характер

Локо Пд - тим с труден характер

22-02-2021 Жаклин МИХАЙЛОВ

Сегашното първенство на България може да се окаже по-интересно отколкото се очакваше. И причината за това е Локомотив Пловдив. Актуалните носители на купата изостават само на 5 точки от първото място, а е много лесно да се сметне, къде щяха да бъдат, ако бяха спечелили срещу Левски и Монтана. В тези два мача срещу изявени аутсайдери те загубиха цели 5 пункта, точно толкова колкото изостават сега от първия в класирането. Но и другите около тях губят и това създава впечатление за драматизъм. Лудогорец е далеч от най-добрите си дни, ЦСКА пък са далеч от визията на завършена машина за победи. Е, колко му е тогава

Локо-то да стане
скрития фаворит
за титлата.

Всъщност нещата могат да се изяснят скоропостижно, защото след предстоящото си домакинство на Етър смърфовете играят последователно с ЦСКА, Берое и Арда и активът им от тези три мача ще покаже в каква посока се е насочил пловдивския влак.
Точно играта срещу Лудогорец дава основания на Локомотив Пд да се гледа съвсем сериозно. Великата игра предлага много видими характеристики, но и много невидими. В невидимата част смърфовете са ненадминати. Бруно Акрапович с материала, който имаше, изгради отбор с нетипичен за българския футбол характер. Най-обобщено казано неговата концепция е със слаб отбор да постига силни резултати. И това е едно от най-големите изкуства във футбола. Всеки може със скъпи и доказани футболисти. Но да събереш от кол и въже играчи, да им плащаш жълти стотинки и те да побеждават най-добрите е висш пилотаж. Сравнете само бюджета на Локомотив с този на Лудогорец и сами ще установите пряката релация

със сюжета на
Давид и Голиат.

На мястото на шефовете в Разград бих запалил гумите на рейса и бих оставил всеки от звездобройците им да се придвижва с каквото намери. И да си мисли през цялото време на пътя колко е срамно да взимаш десет пъти повече и да те бият Малембана, Руан, Гомис, за които и майките им не са сигурни с какво точно се занимават.
В нашите народни извори има една история

за умрялата
лисица

Престорила се на умряла, хвърлили я в каруцата заради ценната и кожа, а тя взела, че изяла всичкия улов на рибаря. Тактиката на Локомотив Пловдив е досущ същата. Започва мача срещу Лудогорец и гостите бързо установяват пълно превъзходство, което скоропостижно се материализира с гол. Непробиваемата защита на черно-белите в този случай е на нивото на седмокласниците от училищния двор. И Десподов и Анисе направиха попадението да изглежда като на шега. След гола никаква реакция на домакините. Обратно само в рамките на 60 секунди около 25-а минута, Лудогорец изпусна още две чисти ситуации за гол. И ако някой е решил, че този мач му е напълно ясен и се е прехвърлил на нещо английско или италианско, силно се е озадачил, когато на полувремето резултата вече е 2:1. С две клинични пробождания с острата шпага. Второто от които пореден шедьовър на Цар Димитър.
Картината с номерата на лисицата продължават и през второто полувреме. Гостите изравняват от дузпа, отново със съучастието на високото тъмнокожо момче. След това Лудогорец дадоха за дълги периоди топката на издирване с червена бюлетина на Интерпол. Преброих 120 последователни докосвания на играч със зелена фланелка, включая и три тъча. От отсрещната страна пак Трайчо Китанчев и чакане да изядем шараните. Нарушение на 35 метра от вратата на Лудогорец, сватбарски шут, гръдна жаба на Ренан и бам – трети гол. Междувременно греда на

впечатляващия
Диниш Алмейда

и още една чиста възможност пред него, при която Лудогорец се отърва на косъм. И в последната минута котешка реакция на Луков. Всички тези отделни детайли дават 3 пункта на Локомотив Пд и нула на гостите. И се връщаме към онзи паметен мач с Тотнъм, когато 15-ина минути деляха нашите герои от сензацията. Пак при същите правила на играта с умрялата лисица и тихомълком изядената риба.
Отдавна в нашия футбол не е имало толкова хитър отбор, какъвто е сегашния Локомотив. Преди седмица играха с Черно море и общо взето, се видя, че са на едно ниво. Но Локомотив има с 15 точки повече от Морето. И тези 15 точки са благодарение на спецификата на този Локомотив. Без да играят някакъв извънземен футбол, черно-белите използват всяко едно свое предимство. Най-вече това да притежават футболист с акъла на Димитър Илиев. Оттам нататък следва сравнително приличната им защита, огромната агресия, която вкарват и силата им е в тънките моменти. Локомотив Пд е най-опасният съперник в първенството. Освен в някои мачове като онзи с Левски в който играчите бяха същите, но отборът напълно различен.