24-05-2018 Лумпенски прояви на втория финал в НБЛ

Лумпенски прояви на втория финал в НБЛ

24-05-2018 Тема спорт

Напрежението, което се създаде след първия финал между Левски Лукойл и Балкан, ескалира във втория сблъсък. Грозни сцени, селски прояви, на ръба на боя и много, много провокация. Всичко това не е баскетбол, а спорт, който няма нищо общо с интелекта, но явно присъства??е в зала „Универсиада” във вчера??ния сблъсък между сините и зелените. Двубой, който трябва??е да завър??и след редакционното приключване на броя, в резултат на две последователни прекъсвания заради скандали с част от публиката на Левски. Публика, която бе оти??ла на мач с подобие на бесилка и поради незнайни причини (или по-скоро необосновани такива) бе позиционирана точно зад пейката на гостите от Ботевград. Ход от ръководството на домакините, който предварително дава??е нагласа в каква посока могат да отидат нещата. Всичко това идва да покаже колко далеч се намираме от европейския баскетбол. Не само като умения, но и като начин на мислене и поведение…
Началото на края на иначе хубавия за гледане мач бе поставено 25 секунди преди сирената на втората четвъртина. Заради провокативно поведение, плюене по играчите, хвърляне на предмети и маймунски звуци по адрес на скамейката на Балкан двубоят в „Универсиада” бе прекъснат за 10-ина минути. Президентът на зелените Михаил Михайлов нахлу на терена и поиска да извади отбора си. Причината – именно ре??ението на ръководството на домакините да позиционира агитката на Левски непосредствено над пейката на ботевградчани. Ход, който логично целе??е да всее напрежение у противника. След сериозни разправии, в които се включи и президентът на сините Тодор Стойков, все пак полувремето се доигра, а на почивката привържениците на Левски бяха изместени няколко реда назад.
Така и не стана ясно защо след препоръка на главния съдия Венци Великов те не бяха изпратени на голямата трибуна на „Универсиада”. За да се стигне до нов скандал, който доведе и до прекратяване на сблъсъка за повече от половин час. В 37-ата минута на Дарил Брайънт бе отсъдено нару??ение в нападение за удар в лицето на Венци Петков при разлика от 7 точки. ?? настана истинско меле. От агитката на сините отново започнаха да плюят по скамейката на Балкан, а оттам този път не им останаха длъжни. Започна страхотна престрелка с бутилки, в която феновете на Левски включиха и дървени пръчки и подръчни материали. В залата нахлуха и полицаи от спецслужбите, което доведе до прекратяване на двубоя. Феновете на сините бяха изведени от залата, но тези на Балкан отказаха да направят това и суматохата продължи и след затварянето на редакционния брой.
Колкото до самия мач, Константин Папазов ре??и да изненада Небой??а Видич с нови две имена в стартовия състав. Омари Гудул започна вместо Кийт Клентън, а Николай Стоянов зае мястото на Асен Великов. Крилото свър??и много полезна работа както в нападение, така и в защита, а няколко зверски забивки на центъра вдигнаха трибуните на крака през първото полувреме. ??менно техните изяви оказаха и ключова роля за крайния изход на двубоя.
Както в първата среща, така и вчера напрежението отново взема??е връх, като противно на логиката то личе??е повече в играта на Балкан. Гостите пропускаха от чисти ситуации, от 2-3 метра до ко??а, което под една или друга форма дава??е малко повече спокойствие у домакините. Това се отрази и на светлинното табло. В средата на втората четвърт сините буквално заключиха ко??а си. При 24:23 те направиха минисерия от 5:0 за 5 минути, след което постигнаха още една такава от 6:0, за да отворят разлика от 10 точки при 37:27 малко преди сирената за почивка.
За разлика от първата среща този път баскетболистите на Левски Лукойл не бяха готови да пропилеят подобна преднина. Дивон Уо??ингтън вкара тройка за 39:32 в началото, но нови силни изяви на Стоянов и Гудул поведоха домакините за 9:2 и аванс при 48:34 в 23-ата минута. Захариев опита да промени нещата с 5 поредни точки, но разликата така и отказва??е да падне до ситуация за обрат. Така настъпи именно 3 минути преди финалната сирена, но…