18-11-2019 Лъвиците удържаха Словения 25 минути

Лъвиците удържаха Словения 25 минути

18-11-2019 Тема спорт

България бе близо да поднесе сензацията в група А от европейските квалификации по баскетбол. Националките ни, предвождани от Стефан Михайлов, водеха 25 минути срещу фаворита в потока - Словения, но в крайна сметка отстъпиха с 64:72. Успехът е втори пореден за селекцията на Дамир Гъргич, който остава начело в групата, а поражението е първо за нашите след гръмката победа в Исландия.
Лъвиците могат да съжаляват, че изпуснаха добра преднина от 11 точки в началото на сблъсъка. Те започнаха много мобилизирано и концентрирано, като за 10 минути позволиха на словенките да вкарат само 12 точки. За съжаление постепенно класата на гостите си каза думата и те още до полувремето скъсиха изоставането си само до 3 при 34:31. Нашите продължиха и след почивката да водят, но инициативата вече премина в ръцете на Тея Облак и съотборничките й. До края на третата част те вече обърнаха развоя на събитията, след което контролираха темпото и резонно се поздравиха с победата.
Именно сестрата на вратаря на Атлетико Мадрид Ян Облак бе най-резултатна. Тея завърши с 19 точки, 8 борби и 5 отнети топки, но допусна и цели 7 грешки. За България над всички бе капитанът Димана Макариева с дабъл-дабъл от 17 точки и 10 борби.
Голямата разлика в срещата дойде в борбата под чуждия кош. Там словенките хванаха 16 топки срещу 9 за България. Следващият мач на нашите е чак догодина, когато на 12 ноември лъвиците гостуват на Гърция.