в днешния брой Монета праща тим  от Б група на финала

Монета праща тим от Б група на финала

29-10-2015 Една поредица на Любомир СЕРАФ??МОВ

НЕРАЗКАЗАНАТА ??СТОР??Я НА КУПАТА

Кмет вкарва ветеран в игра и Септември печели единствения си трофей

Понякога победата и загубата във футбола са всъщност двете страни на една монета, хвърлена от рефер. Чистият късмет е неизменна част от великата игра и той помага през 1960 година у нас да се играе най-неочакваният финал за купата в нейната история – абсолютен новак в елита срещу член на Б група. При това за първи път под светлината на прожектори.
За юбилейното 20-о издание на надпреварата е въведено революционно изменение в регламента, за да се спрат безкрайните преигравания на мачове при равенство в редовното време и продълженията. През 1951 година дори се стига до абсурдната ситуация пловдивският Ботев и софийският Спартак да играят 4 мача по 120 минути всеки, а развръзката настъпва буквално в последния миг с дузпа. Тази практика е прекратена далеч не по най-справедливия начин – с теглене на жребий от съдията. Години по-късно ще стане ясно, че лотарията на дузпите е несъмнено по-футболният вариант за излъчването на победителя в турнирен сблъсък при изчерпването на всички други възможности.
Първата жертва на новото правило е Берое. В първия кръг на финалната фаза и на свой терен старозагорци не успяват да разчупят нулевото реми срещу Славия и монетата пада от правилната страна за белите. В същото време столичният Локомотив поставя рекорд на турнира за разгромна победа – 15:0 срещу играещия в окръжната група на Смолян девински Ботев. Не всички от екзотичните отборчета, които стигат до основната схема, обаче са пу??ечно месо за фаворитите. Аматьорите от столичния текстилен завод Ернст Телман преодоляват с 2:0 в Шумен местния Волов и продължават битката на осминафиналите, където го чака високомерната Славия. Срещата между белите звезди и работническите футболисти ще се запомни с голяма съдийска неправда и с джентълменска постъпка, която е рядкост по терените. Неочаквано тъкачите от Ернст Телман омотават славистите в своето кълбо и до 80-ата минута на двубоя, игран на „Народна армия“, водят сензационно с 2:0. Тогава идват миговете на младия софийски рефер Стефан Стойчев, който в рамките само на 2 минути отсъжда две дузпи за белите, успе??но реализирани от голмайстора им Добромир Та??ков. В последната минута съдийската наглост минава всякакви граници и Стойчев наново посочва бялата точка в полза на Славия при крайно съмнителни обстоятелства. Гневният протест на представителите на работническата класа е поту??ен с един замах от Та??ков – той отказва да изпълни наказателния удар. Реакцията на гаврата с духа на играта е адекватна – федерацията анулира двубоя и насрочва нов мач, спечелен с лекота с 3:0 от елитния тим, като сред голмайсторите отново е спортсменът Та??ков.
Бунтът на „мравките“ в турнира е подкрепен от новото правило за монетата и ако отборчето от текстилния завод не успява да стигне до четвъртфиналите заради съдийски произвол, ръката на арбитъра Гочо Русев се оказва лека за играещия в зоновите групи ямболски Лъсков. На свой терен след 120 минути битка ямболии докарват резултата до 1:1 с члена на тогава??ната А група Миньор Пк, а после късметът ги покрива. Джакпотът в турнира обаче безспорно удря втородивизионният по онова време Локо Пд. На старта на кампанията елитният Дунав прекланя глава пред железничарите по твърде странен начин. Първото полувреме в Пловдив преминава при равностойна игра и завър??ва 1:1. На почивката титулярният вратар на русенци Стефан Геренски-Рибата, чието име е неразривно свързано с едва прохождащия ЦСКА десетилетие по-рано, е заменен принудително от резервния страж Сава Симеонов. Едно нещастие никога не идва само – в 52-ата минута пак заради контузия терена напуска и резервата, а на вратата застава защитникът Георги Василев. ??... головете в мрежата му падат един след друг, а краят идва при 7:2 за черно-белите с хеттрик на ??ван Кънчев-Къната.
На осминафиналите локомотивци се измъкват сухи от кюстендилската центрофуга. Местният Левски, играещ в зоните, но вече елиминирал елитния Спартак Пл, е на крачка да преодолее и пловдивчани, а след крайното 2:2 в ход влиза монетата и щастието се усмихва на гостите. Локомотивци са целунати от Господ и на полуфиналите, където са в ролята на аутсайдери срещу съгражданите си от Спартак, взели на по-ранен етап от борбата реван?? от Левски за загубата си в последния финал. В 27-ата минута реферът Хари Узунян отсъжда дузпа за гладиаторите и зад топката застава Димитър Димов - ??утира силно, вратарят на железничарите Марин Маринов избива топката, следва втори удар на спартаклията, който стражът отново спасява. Жребият след 1:1 праща на финала Локо Пд – първия отбор от създадената през 1950 г. Б група, който достига до ре??ителния сблъсък за трофея.
Никой не очаква и рейда на втория финалист – скромно тимче от крайния софийски квъртал Красна поляна, след време погълнато за дълго от големия брат ЦСКА. Септември приключва първия си сезон в А група, а в състава му са каращият 36-ата си година бив?? капитан на Левски Борис Апостолов, както и друг трикратен носител на трофея, две лета по-възрастният от него Петър Аргиров-Пецо, а също и бив??ият нападател на Локо Сф Костадин Благоев. Редом до ветераните опит трупат 18-годи??ният тогава Димитър Якимов и неговият връстник, стигналият впоследствие до ??ампионски титли и с ЦСКА, и с Левски Христо Джорджилов. До полуфиналите септемврийци не срещат особена съпротива от врачанския Ботев, разградския Лудогорец и кърджалийския Арда, но на този етап от турнира трябва да се изправят срещу хита на надпреварата – Етър, който хвърля бомбата на четвъртфиналите. Насред София ??ампионът ЦСКА отпада от намиращия се на 13-ата позиция в Б група великотърновски тим, воден от бив??ия играч на Левски Йордан Томов-Коми. След редовното време резултатът се задържа 0:0 и драмата настъпва в продълженията. С две бързи контаатаки в 93-ата и 94-ата минута гостите повеждат с 2:0 чрез лявото си крило Кольо Кръстев, а ЦСКА отговаря само с попадение на ??ван Колев – 1:2. С номер 7 в състава на Етър играе бъдещият дългогоди??ен лекар на А националния тим д-р Петър Кефиров. В следващия кръг ентусиазмът на виолетовите, които са домакини на Септември, се изпарява след 3 попадения на оти??лия си рано от живота Александър Василев-Чоко, голмайстора на турнира Цветан Милев и бъдещата суперзвезда на българския футбол Димитър Якимов-Митата за крайното 3:1.
Финалът за първи път се играе на електрическо осветление и силно наводнен терен на националния стадион „Васил Левски“. ?? отново политическите съображения надделяват над спортните - Локо Пд влиза в него след скоро??но турне в СССР, което няма как да откаже. Умората от трите мача в Нижни Новгород, Твер и Ярославъл натежава в продълженията на головия трилър. Първото полувреме, завър??ило 2:1 за Септември, е гарнирано със скандална ръкопа??на схватка между защитника на софиянци Панайот Кр. Панайотов и нападателя на пловдивчани Димитър Грънчаров, завър??ила с изгонването и на двамата. При 3:1 за септемврийци с втори гол на Джорджилов всичко изглежда ре??ено, но локомотивци се втурват в отчаян щурм и стигат до 3:3, голмайсторът на пловдивчани ??ван Кънчев дори удря греда. След края на редовното време районният кмет на Красна поляна издава нареждане на наставника Трендафил Станков: „Тренди, пусни човек да свър??и работата!“. Влиза двукратният носител на купата с Локо Сф Костадин Благоев и свежият ветеран с хитър прехвърлящ пас намира бързоногия Цветан Милев, който бележи гола на победата в 120-ата минута – 4:3. В минутите на радост едва ли някой предполага, че купата и до днес ще се окаже единственият трофей във витрината на скромното клубче от крайния софийски квартал.

СЕПТЕМВР??:
Димитър Славов, Найден Бонев, Панайот Кр. Панайотов, Борис Апостолов, Михаил Кр. Панайотов, Сотир Йосифов, Цветан Милев, Димитър Якимов, Петър Аргиров (к) (91 – Костадин Благоев), Христо Джорджилов, Александър Василев

Треньор: Трендафил Станков

ЛКО ПД: Марин Маринов (46 – Лучко Луков), Георги Христов, Давид Попов (к), Димитър Кръстев, ??ван Бояджиев, Александър Бахчеванджиев, Рангел Рангелов (16 – Димитър Грънчаров), Атанас Тасев, ??ван Кънчев, Стоян Генов, Георги Лазаров

Треньор: Христо Бъчваров

Голмайстори: 1:0 Хр. Джорджилов 5, 1:1 Д. Грънчаров 28, 2:1 С. Йосифов 43, 3:1 Хр. Джорджилов 48, 3:2 Ст. Генов 62-д., 3:3 ??в. Кънчев 65, 4:3 Цв. Милев 120

Съдия: Георги Христов (Сф)

ГОЛМАЙСТОР НА ТУРН??РА: Цветан Милев (Септември) – 7 гола.
ЗАБЕЛЕЖКА: Отборите са със сега??ните си названия.

Очаквайте следващия четвъртък
Купата става виза за Европа, ужасяваща гре??ка на Вуцата вгорчава дебюта на Гунди