18-04-2017 Нефтохимик ликува с  титлата на България

Нефтохимик ликува с титлата на България

18-04-2017 Тема спорт

Нефтохимик спечели за втори път в историята си волейболната титла на България. 10 години след като стъпиха на върха в родното първенство, бургазлии повториха упражнението, надигравайки в битката за златните отличия Монтана с 3:1 в серията. След 1:3 в четвъртата среща пък гостите загубиха втори пореден финал и отново трябваше да се задоволят с бронзовите медали. Двубоят се игра в препълнената зала „Младост” в Бургас, където имаше близо 1200 зрители, част от които правостоящи поради изчерпания капацитет на съоръжението.
Домакините започнаха много агресивно на сервис, като първо Жани Желязков затрудни посрещането на съперника, а след това и Валентин Братоев с много силен начален удар, съчетан и с отлични комбинации пайп с брат му Георги, дадоха аванс на техния тим от 5 точки непосредствено след първата техническа пауза. Той достигна 8 преди втората, но след няколко грешки в нападението на Нафтата, в комбинация с добрия сервис на Николай Къртев, гостите успяха да свалят дефицита до само две при 14:16. В този момент две спорни отсъждания на главния рефер Петър Харизанов в полза на бургазлии нажежиха градусите на пейката на Монтана, като бе показан и жълт картон на Александър Симеонов, а домакините затвориха частта с 25:20.
Играчите на Даниел Пеев тръгнаха много силно във втория гейм, повеждайки с 5:1. Сърцата игра в защита и добра блокада обаче обърнаха развоя на събитията и още до първата пауза домакините вече водеха с 8:7. Частта тръгна равностойно, но лошо посрещане и грешни решения в атака позволиха на домакините да отворят разлика от 4 точки на втората почивка. Съставът на Петър Дочев изглежда се успокои, а мощни сервиси на Минчо Минчев доведоха до равенство при 19:19. В този момент Николай Николов се нагърби с отговорността да печели ключови разигравания, за да изведе своя тим до успех с 25:22.
След като поведоха с 8:4, домакините вече се виждаха победители и буквално спряха да играят. Те започнаха да чакат съперникът им да греши, но това така и не се случваше. В резултат още на втората пауза Монтана вече поведе с 16:12, правейки серия от 7:0! Гостите хвърлиха всичко в името на успеха и в крайна сметка се разписаха в мача след 25:19.
Разочаровани от този развой, бургазлии видимо се ядосаха и опитаха да уплашат гостите с повече ярост в атака и по-здрава блокада. От другата страна обаче Минчев и Златко Кьосев се разиграха и техният тим поведе с 16:13. Дочев включи от пейката резервния диагонал Петър Христов на мястото на Жани Желязков. След негови сервиси и успешни блокади на Николов резултатът бе обърнат, като Нафтата поведе с 20:17 и повече не погледна назад. Така, след като спечелиха с 3:0 третия финал в събота, бургазлии регистрираха обрат в серията, където тръгнаха с поражение с 2:3, но впоследствие дадоха да се разбере, че класата и опитът са категорично в тяхна полза.