в днешния брой Нова италианска победа за Левски

Нова италианска победа за Левски

02-10-2017 Желю СТАНКОВ

Левски записа нова победа в стила на италианския си треньор Делио Роси, като пак не допусна гол. Сините с икономична игра в офанзивен план вкараха само едно попадение на Черно море, отново след центриране от статично положение и удар на Яблонски. Преди гола му Георги Илиев пропусна дузпа. Домакините започнаха двубоя с 8 чужденци и трима българи в състава си, докато Емануил Луканов бе заложил на 9 родни играчи и само двама такива, родени извън пределите на страната ни.
В първите минути Левски пробва плахо да направи преса в половината на Черно море, но без никакъв успех – гостите нямаха проблеми при изнасянето на топката. При което е безсмислено да говорим и за домакински натиск. Такива моменти при Делио Роси трудно се забелязват, той като че ли стартира с мисълта, че каквото има да се случва, трябва да е през второто полувреме и при възможност дотогава мрежата на сините да е суха.
В 10-ата минута Панайотов и Кабрал с дружни усилия събориха бившия играч на сините Мариян Огнянов в пеналта и съдията Станислав Тодоров отсъди дузпа, която бе изпълнена от Георги Илиев. В прекия сблъсък на двамата капитани победител излезе този на сините Божидар Митрев. Той не си избра ъгъл, а явно очакваше Илиев да бие технично в средата, както се и случи, и вратарят с лекота хвана топката, след като халфът на гостите не успя да уцели добре топката и ударът му бе много лек.
В следващата минута Левски получи право да изпълни пряк свободен удар. Топката бе на място, откъдето се пробват футболисти със силен десен крак, но Жорди Гомес реши да ни покаже един от специалитети си. С левия крак той завъртя перфектно топката към близкия ъгъл, вратарят на Черно море не реагира, но за негов късмет видя как топката се отби в гредата. Последва центриране от фланга и удар с глава, избит в корнер. От него последва центриране, защитникът на моряците Хасани не покри добре Яблонски, който с крак отклони топката във вратата на Емил Михайлов – 1:0 в 13-ата минута. Тези моменти дадоха реалния старт на мача.
В 24-ата минута Жорди Гомес отново шутира силно от дистанция, вратарят изпусна топката, а при добавката Яблонски стреля в аут.
В 29-ата минута при атака за гостите Зехиров отдясно си намери пролука за стрелба, прехвърли си топката на десния крак, Милош Цветкович не го блокира навреме, но топката профуча покрай плонжиралия Митрев и излезе в аут.
Така първото полувреме премина в типичния стил на сблъсъците на Левски и Черно море. Без много атракции и импровизации, леко отегчаващо, но все пак с гол. Звездата на домакините Обертан изгуби нетипичен брой топки, макар че се връщаше назад да организира играта, Буш някак си не си намери място и, общо взето, Черно море се справяше с основните заплахи.
В началото на втората част публиката на Левски опита да заработи от новите глоби на БФС, скандирайки обидни реплики по адрес на футболната централа. Поводът – удар с юмрук на вратаря на Черно море в главата на Буш при въздушно единоборство.
Малко след това Обертан атакува сам в наказателното поле и типично в негов стил се замота, без да нанесе удар. В 55-ата минута пак Жорди Гомес би от фаул, пак последва изпускане на топката от вратаря, въпреки че този път ударът на испанеца не бе силен.
После Божидар Митрев за 3 минути направи две прояви – блокира Зехиров, който би от малък ъгъл, а след това с плонж извади от горния си ляв ъгъл удар на Атанас Зехиров отдясно. Сините приеха играта в своето поле, което вече подсказа какви са намеренията на Делио Роси.
В 69-ата минута Емил Михайлов спаси в долния си десен ъгъл изненадващ удар на Буш. Вратарят на Черно море минута по-късно парира и изстрел на Яблонски, който шутира, след като при него попадна отскочила топка. В 79-ата минута Делио Роси извади типичното крило Кабрал и вкара типичен вътрешен халф – Белмонт.
Веднага след това Обертан чукна с пета към Буш, той шутира по диагонал, но топката излезе на сантиметри в аут. Последва втора късна, според спортния директор Боримиров, смяна – Буш излезе и влезе Мапуку. В самия край на двубоя Обертан подаде на Мапуку, той пробяга 40 метра и накрая шутира в ръцете на вратаря на Черно море.