в днешния брой Петко губи четвърти  финал, пети ??анс няма

Петко губи четвърти финал, пети ??анс няма

17-03-2016 НЕРАЗКАЗАНАТА ??СТОР??Я НА КУПАТА

Славия взима купата и без Браво Ваньо, браво Костов, четвъртодивизионният Рилецо унизява Левски

В продължение на 75 седмици „Тема Спорт” ще предложи на своите читатели поредната уникална екстра – неразказаните истории в турнирите за националната купа. В борбата за трофея здраво са преплетени триумфи и скандали, герои и антигерои и най-вече политика и власт.

Една поредица на
Любомир СЕРАФ??МОВ

„Победителят взима всичко, победеният остава малък“ - хитът на АББА разбива класациите в началото на 80-те години на миналия век и звучи навсякъде, дори отвъд Желязната завеса, където все още се играе за купа на чужда армия, вместо за трофей на суверенна държава, готвеща се да посрещне своята 1300-годи??нина. Скоро във футбола ни ще се появи още една купа, а дотогава Славия ще вземе всичката слава, а Берое за четвърти път ще се провали при последната си крачка и ще остане с празни ръце. През пролетта на 1980 г. белите изпращат изключителен сезон, в който радват футболните естети и събират суперлативите, но така и не стигат до първата си следвоенна титла. Ала са безпощадни за купата – 8 победи от 8 възможни.
В първите два кръга на турнира се играе в два мача с разменено домакинство и точно това спасява Левски и ЦСКА от ранно отпадане. За 1/32-финалите се класират 4 представителя на зоните (на практика В групите) и дори състав от окръжните групи – Рилски спортист, който елиминира отбори като Германея (тогава К. Петров) от Сапарева баня и Миньор от село Еле??ница. Рилецо нанася и може би най-унизителната загуба в историята на Левски. В първия мач в Самоков сините в титулярния си състав подценяват непретенциозните си домакини и падат с 0:1. Автор на историческото за самоковци попадение е нападателят Йордан Чалъков в 14-ата минута. Големият срам е предотвратен на реван??а, когато Левски побеждава с 3:0. Загуба в първия си мач като гост допуска и ЦСКА – 2:3 в Пазарджик срещу Хебър. Кръгът ще се запомни и с ярко индивидуално постижение. Година и половина преди да вземе „Златната обувка“ за стрелец №1 в Европа

Георги Славков (Ботев Пд)
вкарва рекордните 10 попадения

в двата мача със Загорец – 6 гола при победата с 8:0 в Нова Загора и нови 4 в Пловдив в реван??а, спечелен с 6:3.
Левски отпада още на осминафиналите на неутрален терен, при това срещу отбор, воден от синя легенда – Добромир Жечев-Бобата и в двубой, свирен от друг бив?? футболист на клуба от началото на 60-те години – Богдан Дочев. На дупни??кия стадион „Бончук“ врачанският Ботев не оставя съмнения в превъзходството си. Капитанът и голмайстор на тима Са??о Ангелов с глава вкарва първия гол във вратата на несигурния Стефан Стайков-Заека, в началото на втората част бойкият халф на ботевци Тодор Митов удвоява резултата, а сините стигат до почетно попадение чак в последната минута. Вечният им съперник ЦСКА с много ??анс успява да преодолее столичния Локомотив. След 1:1 в 120-минутна битка армейският вратар Георги Велинов спасява ??ута от бялата точка на Трайко Соколов при последвалите дузпи.
В същото време Славия реди победа след победа и стига четвъртфиналите с безапелационно 5:0 над ботевградския Балкан. Този етап от турнира се оказва непреодолим за ЦСКА, който отпада от втородивизионния Академик Сф. Червените повеждат в 13-ата минута с прекрасен удар от 30 метра на Пламен Марков, но до края на първото полувреме студентите правят пълен обрат с головете на централния си нападател Михаил Вълчев и крилото Альо??а Димитров. Скоро и двамата поемат към родните грандове Левски и ЦСКА.

„Жужо, Чаво –
гол, гол, гол!“

скандира възторжено бялата агитка, когато Славия преодолява палача на сините, врачанския Ботев, с голове в продълженията именно на Чавдар Цветков и Андрей Желязков.
До полуфиналите в турнира сензационно достига и отбор от Северната Б група, след като в рамките на седмица Добруджа отстранява на неутралния терен в Нови пазар последователно и двата елитни варненски отбора Черно море (1:0) и Спартак (2:0). Сетне добричлии (тогава толбухинци) водят с 2:1 в Търговище на фаворита Славия. Този път герои за белите не са контузеният Цветков и умело опазеният Желязков, а бързоногото крило Атанас Александров-Кимбата, отличил се с 2 гола, и колоритният халф Ваньо Костов, добавил още едно попадение за крайното 3:2 след продължения. Гол след гол за Берое ниже и неостаряващият щурмовак Петко Д. Петков – два в продълженията на четвъртфиналия сблъсък с Черноморец Бс за крайното 4:2 и още два в полуфинала с Академик Сф за 3:0. ?? четвърти финал за старозагорци в София срещу четвърти столичен отбор – първо Спартак, а после ЦСКА, Левски и накрая Славия.
Белите играят в непроменен състав от години и са на върха на футболното си майсторство. Защитата, съставена почти изцяло от ??вановци – Чакъров, Хайдарлиев и ??лиев прави лесен живота на стабилния вратар Георги ??л. Гугалов. За ре??ителния двубой с Берое обаче липсва Ваньо (Костов) от халфовата линия, който е контузен. Наставникът Христо Младенов дълго се колебае кого от резервите да постави на ключовия пост и избира Георги Дерменджиев-Аната, който по-късно ще се превърне в треньора, вкарал Лудогорец в групите на Шампионската лига. Скромният пловдивчанин, който дори на снимката на победителите се гу??и зад раменете на своите съотборници, не го подвежда и замества успе??но Костов. Не след дълго Дерменджиев поема към габровския Янтра, а героят на култовия бисер на радиокоментатора Митко Чуков „Браво Ваньо, браво Костов“ ще стане ??ампион на Португалия със Спортинг.
Финалът започва очаквано и още в 3-ата минута Кимбата е спънат в наказателното поле на заралии, а капитанът Желязков реализира отсъдената дузпа, в края на първото полувреме пак Жужо наказва гре??ка на беройската отбрана. Реакцията на провинциалния тим е адекватна. След почивката Берое връща едно попадение с технично изпълнение с глава на Петко Петков пет минути преди последния съдийски сигнал при бърза контра, подета от Теньо Минчев и продължена от Георги Стоянов-Бръснаря. Натискът на отчаянието води до невъобразими мелета пред бялата врата, но в последните мигове Чавдар Цветков нахлува в разредената отбрана и слага точката – 3:1.
Един велик голмайстор гледа отстрани бялата радост след финала. На 34 години Петко Петков губи четвърти финал за купата. Съдбата обаче понякога поднася неочаквани дарове – в онзи миг на покруса феноменът от пазарджи??кото село Синитево едва ли предполага, че месеци по-късно ще стане първият български футболист, който отива официално като професионалист в западноевропейска държава. ?? с виенската Аустрия, на която през 1972 г. вкарва 7 гола в два мача от евротурнирите, ще стане ??ампион и носител на купата. По-късно в тима от австрийската столица ще се съберат и футболните им пътища с Чавдар Цветков, който също като него ще приключи кариерата си, без да е бил първенец на България...