07-09-2020 Пиронкова - феноменът на US Open

Пиронкова - феноменът на US Open

07-09-2020 Тема спорт

Феноменът на US Open. Цветана Пиронкова продължава да окупира всички водещи световни сайтове, агенции и медии, отразяващи случващото се на US Open 2020. Българката е считана за голямата сензация на турнира в Ню Йорк, а международната асоциация при дамите всеки ден отделя внимание на представянето й. Всичко това е категорично заслужено, като 32-годишната пловдивчанка продължава да изумява специалистите с представянето си. Не просто с победите, но и със самата си игра.
Цвети изравни личния си рекорд на "Флашинг Медоус", класирайки се за четвъртия кръг на турнира. Тя достигна до втората седмица на надпреварата за пръв път от 2012 година насам и именно изключително увереното й представяне, умната игра и хладнокръвието са компонентите, с които се отличава до момента спрямо всички останали в изданието. Българката бе отписвана последователно срещу Самсонова, Мугуруса и Дона Векич, но ето, че преодоля и последното препятствие, изпречило се на пътя й.
24-годишната хърватка бе считана за фаворит на букмейкърите, но максимумът, до който успя да се добере, бяха 5 гейма. 6:4, 6:1 за най-бързата победа за Пиронкова дотук на "Флашинг Медоус". Сякаш колкото по-напред отива в турнира, толкова по-солидно започва да играе доскорошната ни първа ракета. С изявите си Цвети по нищо не показва, че е била далеч от голямата сцена повече от 3 години. Дори напротив - изглежда някак по-солидна и уверена, отколкото времената, в които неизменно участваше на всеки един сериозен турнир.
Векич разбра това от първо лице в събота вечерта. Хърватката дори не успя да влезе в ритъма на мача, като бе пометена безпардонно от Пиронкова. Българката ясно показа, че не случайно не бе губила дори сет в предишните им сблъсъци. Необходими й бяха 64 минути, за да постигне трета поредна победа на US Open, без да загуби нито сет по пътя към четвъртия кръг!
Убедителното представяне на Цвети дотук се дължи най-вече на изключително ефикасния й сервис. Статистиката показва, че доскорошната ни първа ракета не е загубила усета към начален удар по време на паузата заради майчинство. Напротив - тя го е усъвършенствала. След първите си три мача Пиронкова е спечелила 80 процента от разиграванията на първи сервис (74 точки от 92). Това й носи първа позиция в класацията спрямо всички, достигнали до четвъртия кръг. Серина Уилямс, която е забила невероятните 32 аса, е постигнала 76 процента. Цвети стои добре и по отношение на втория начален удар, където има 55% спечелени точки (41 от 75). Това й отрежда трета позиция, като пред нея са само американките Шелби Роджърс (61%) и София Кенин (56)!
Тази вечер Пиронкова ще се изправи срещу друга тенисистка, която на пръв поглед изглежда още едно удобно препятствие. Става въпрос за французойката Ализе Корне. 30-годишната представителка на петлите се възползва от контузия на Мадисън Кийс и стигна до успех след отказване на американката при 7:6(4), 3:2. Това ще бъде четвърти мач между двете, като Цвети води на 56-ата в ранглистата Корне с 2:1 победи.