14-01-2021 Предпазлив ЦСКА при 0:0 срещу полски слабак

Предпазлив ЦСКА при 0:0 срещу полски слабак

14-01-2021 Владимир ИВАНОВ

ЦСКА не успя да спечели втората си контрола на лагера в Алания. Червените завършиха наравно 0:0 с полския елитен Стал Миелец, за който играха българите Божидар Чорбаджийски и Александър Колев. Повече битка и единоборства предложи предпоследният в Екстракласата, а двата миксирани състава на армейците не създадоха нито едно чисто голово положение за цял мач. Срещата бе равностойна и закономерно завърши без победител.
Старши треньорът Бруно Акрапович направи три промени в стартовата си единайсеторка в сравнение със спаринга срещу дубъла на Аланияспор (4:0). По левия фланг като халф-бек вместо Греъм Кери започна Брадли Мазику, който срещу турския тим бе изпробван като част от триото централни защитници. Амос Юга също се завърна като титуляр, а Санкаре този път бе в ролята на плеймейкър вместо оставения на пейката Тиаго. В атака пък Йомов стартира на мястото на Али Соу, а за втори пореден мач шанс от първия съдийски сигнал получи юношата Радослав Живков.
Първото полувреме предложи повече битка в средата на терена, а добре групираната отбрана на Стал, в чието сърце започна бившият играч на ЦСКА Божидар Чорбаджийски, не даваше никакви пространства на червените. Наставникът на поляците Лешек Ойжински бе заложил на идентична схема 3-5-2, но с доста по-прибрани флангови играчи. Първият точен удар към една от двете врати отправи от дистанция Петър Занев след четвърт час право в ръцете на Глива. В 19-ата минута Мазику изведе Санкаре в коридор в пеналта, но ударът на сенегалеца от малък ъгъл бе избит в корнер. Това бе и най-добрата ситуация за ЦСКА за целия мач. В отсъствието на Тиаго и Кери правеше впечатление, че през първата част статичните положения изпълняваше Тибо Вион. В 29-ата Стал стигна до гол, който обаче бе отменен - Зетингер центрира от ъглов удар, а Янковски с глава бе точен, но при въздушното единоборство фаулира Вион. Пет минути преди почивката Санкаре показа острия си нрав, след като тръгна в словесна атака към капитана на поляците Гетингер, който го задържа с ръце и заслужено получи жълт картон. Малко по-късно Гетингер стреля с глава под гредата, но Бусато успя да избие.
На почивката Акрапович пусна нова единайсеторка, като капитанската лента мина на ръката на Соу, подпомаган в нападение от Ахмедов. През втората част Смоленски действаше на десния фланг като уинг-бек, а Адалберто Пеняранда влезе на позицията на Юга и застана до Тиаго. Венецуелецът обаче отново не бе на ниво. Като цяло ЦСКА действаше без скорост и креативност и бе прекалено предпазлив, като в нито един момент не притисна съперника. За Стал в игра влезе привлеченият преди седмица Алекс Колев и именно българският нападател пробва фалцов изстрел около точката на дузпата, но над вратата. За армейците отляво активен бе Кери, който направи два добри пробива. Десетина минути преди края влезлият малко по-рано като резерва тийнейджър Пжемислав Май отправи и най-опасния удар за бяло-сините, но параболичният му шут мина на сантиметри от дясната греда. Заключителните атаки бяха на сметката на българския тим. В 84-ата минута Смоленски шутира след центриране на Кери отляво, но в ръцете на вратаря. В 89-ата два последователни изстрела - на ирландеца и на Пеняранда, пък бяха блокирани от защитници и така нулевото равенство се запази.
Така ЦСКА вече има победа и реми на лагера си в Турция, а до края му остава да изиграе още една контрола на 17 януари.