07-11-2019 Пълна лудница в Група G

Пълна лудница в Група G

07-11-2019 Никола СТЕФАНОВ

8 попадения, 2 червени картона, 2 дузпи, 2 автогола, ключови намеси на ВАР и за двата отбора, които до последно отказваха да си стиснат ръцете за равенство. Шампионската лига ни достави още една епична вечер на „Стамфорд Бридж”. Ако само един момент може да сумира хаоса в Лондон, това бе ситуацията в 88-ата минута, когато десният бек на Аякс Нусаир Мазрауи се бе включил напред и отправи точен удар в рамките на синята врата. При това в момент, в който амстердамци играха с двама души по-малко на терена. И въпреки всичко те не се задоволиха с равенството и се опитаха да гонят победата. При 9 на 11 играчи на терена холандците имаха повече удари в очертанията, отколкото при 11 на 11. В същото време Челси отправи цели 21 изстрела само през второто полувреме. След ситуацията на Мазрауи в 88-ата минута домакините отговориха с цели 5 опита до последния съдийски сигнал. Лондончани можеха дори да спечелят с 5:4, но гол на Аспиликуета бе отменен заради игра с ръка на Ейбрахам. Реферът Роки се консултира с ВАР и не зачете попадението.
Холандците, които стигнаха полуфинал през 2018/19, преживяха куп драматични вечери през миналия сезон в ШЛ. Със серия от виртуозни представяния те се завърнаха обратно към славните си времена. Сега продължават да се представят впечатляващо, въпреки че се разделиха с двете си най-големи млади звезди през лятото - Матайс де Лигт (Юве) и Френки де Йонг (Барса). Хората на треньора Тен Хаг бяха решили на всяка цена да си върнат на лондончани за загубата с 0:1 в Амстердам. Гостите бяха неудържими - с бързина, движение и спиращи дъха комбинации. В крайна сметка Аякс загуби преднината си, но обра овациите заради смелата си игра. Много други отбори на тяхно място щяха да се затворят в глуха защита с двама човека по-малко, но Аякс не изневери на традицията, реши да играе за шоуто и продължи да атакува.
Челси също заслужава похвали за проявения характер. В първите 55 минути лондончани изглеждаха наивни, разкъсани и смачкани, но успяха да възкресят бойния си дух във финалните 30 минути. Поглед към класирането в група Н показва колко скъпоценна може да се окаже тази точка за лондончани. Първите три отбора се събраха с равни точки на върха - по 7. Сега на Челси му предстои изключително ключово гостуване на Валенсия на "Местая" и след това домакинство на Лил. Програмата на прилепите изглежда най-тежка, тъй като останалите два претендента все още имат да играят мачове срещу аутсайдера Лил, но при загуба на Челси в следващия кръг много от въпросителните ще паднат. Затова тимът на Франк Лампард трябва да се опита да спечели поне точка на стадиона на Валенсия.
Аякс също не може да се чувства сигурен за продължаването си напред, след като стартира с 6 точки в първите си 2 мача, но след това взе само 1 пункт от 4 възможни в двубоите си срещу англичаните.
4:4 е най-резултатното равенство, което е било фиксирано в историята на Шампионската лига. Случвало се е общо 4 пъти (виж карето). Интересното е, че в два от мачовете с резултат 4:4 в ШЛ участва именно Челси.