в днешния брой Салах класира Египет на мондиал

Салах класира Египет на мондиал

10-10-2017 Тема спорт

Египет вкара дузпа в 95-ата минута, за да победи Конго с 2:1 в Александрия и по този начин стигна до световно първенство за първи път от повече от четвърт век. Мохамед Салах бе героят на фараоните, който отбеляза и двете попадения, за да може тимът да стигне до първи финали от 1990 г. насам и общо трети.
Еуфорията бе силна, след като защитникът на Дижон Арнолд Бука Муту изненада домакините и изравни в 88-ата минута. Но проклятието на египтяните най-после падна, когато в заключителните секунди на срещата Салах запази хладнокръвие и реализира 11-метровия удар. Този драматичен гол отключи бурна радост и емоции на и извън терена. Футболисти, треньори, фенове и фотографи бяха на зеления килим и празнуваха със звездата на Ливърпул, а привържениците по трибуните плачеха от радост.
В задънената улица светлината в тунела започна да се вижда малко след час игра, когато Елнени подаде на Салах, който хладнокръвно прехвърли вратаря на гостите. Но изпълнените с енергия 86 хил. фенове на стадиона бяха попарени малко преди края. Надеждите се увеличиха, когато бе дадено допълнително време от 5 минути, а в предпоследната от тях фараоните получиха право да изпълнят дузпа. Любимецът на страната не сбърка!
Всичко това отприщи една вечер на големи първенства в Египет и сложи край на мъките на 7-кратните шампиони на Африка (б.р. - рекорд). Градовете в страната не спяха, а в Кайро армейски хеликоптер хвърли стотици египетски флагове във въздуха за радост на хилядите фенове, които се бяха събрали на легендарния площад „Тахрир“. Фараоните спечелиха 4 купи на африканските нации от 1990-а насам (1998, 2006, 2008, 2010), но никога не влязоха в подобна форма в квалификациите. Вместо това на няколко пъти тимът отпадаше по начин, който можеше да причини инфаркт на техните привърженици. Една от най-болезнените загуби бе през 2009 г., когато отборът допусна поражение в остър плейоф с Алжир. Нуждата от класиране сега бе толкова голяма, че аржентинският селекционер на фараоните Ектор Купер преди мача се тъпчеше с хапчета за високо кръвно налягане. Но успехът даде на Египет 4 точки преднина пред Уганда в Група Е кръг преди края, а с това и мечтите на Гана да стигне до Русия приключиха. Момчетата на Ектор Купер стават втората страна от Африка, която ще участва на Мондиал 2018 след Нигерия. Останалите три представителя на континента на Световната купа ще бъдат определени през ноември.
Ако пък вратарят на фараоните Ел Хадари играе на Мондиал 2018, то ще стане най-възрастният футболист в историята на световните първенства. Рекордът сега се държи от друг страж – Фреди Мондрагон от Колумбия, който игра на 43 г. на турнира в Бразилия, а Ел Хадари ще навърши 45 през януари. По-рано през годината страната от Северна Африка завърши на второ място в Купата на африканските нации, а за първи път участва на мондиал през далечната 1934 г.