в днешния брой Сините никога не са губили на полуфинал от Локо Сф

Сините никога не са губили на полуфинал от Локо Сф

17-04-2013 Румен СЛАВОВ

За Купата на България Левски и Локомотив София са играли 19 мача помежду си от 1946 година досега. Равносметката от тях е: 16 победи за Левски, 1 равенство и 2 победи за Локомотив, при голова разлика 49:27 в полза на сините.
В 13 от сблъсъците Левски е бил краен победител, а Локомотив - в 2, веднъж на четвъртфинал за КСА (1965/66) и веднъж на финал в същия турнир (1953). От 19-те срещи една е от предварителна група, 4 са осминафинали, 5 са четвъртфинали, 7 са полуфинали, 2 са финали. На разменено домакинство двата тима са се срещали 4 пъти, като Левски е бил винаги краен победител.
*За пръв път двата съперника се срещат на 1/8-финал на 19 октомври 1952 година. Мачът завър??ва с победа на сините с 3:1 с голове на Л. Хранов в 16-ата, Й. Томов в 46-ата минута и Д. Попдимитров в 65-ата, а за железничарите е точен Н. Богданов-Бачо Кольо Муратлиеца в 51-ата минута.
*Двата отбора са играли 2 пъти на финал - за Купата на Съветската армия. Първият е на 25 ноември 1953 година и железничарите побеждават Левски, който е станал броени дни по-рано ??ампион на България за 1953 г. Крайният резултат е 2:1 след голове на К. Благоев в 3-ата минута и П. Аргиров-Пецето в 67-ата за Локомотив и гол на Т. Такев за сините (тогава Динамо) в 34-ата минута. Вторият финал е на 12 юни 1977 година, когато Левски прави дубъл, като печели и националната купа след победа с 2:1. Сините повеждат с голове на В. Войнов в 12-ата и Й. Йорданов-Пиката в 51-ата минута, а железничарите успяват да върнат само един гол чрез Р. Здравков в 76-ата.
* Най-драматичният двубой между двата съперника се е играл на 12 юли 1967 година, полуфинал. Левски бие драматично с 5:4. Ето и движението на резултата: 1:0 С. Николов (12), 2:0 С. Николов (17), 2:1 Н. Котков (21), 3:1 С. Николов (27), 4:1 ??в. Здравков (40), 4:2 ??в. Георгиев (48), 4:3 Т. Колев (59-дузпа), 4:4 Д. Цеков (83), 5:4 Г. Аспарухов (90).
* Най-много голове за Левски са вкарали: 4 - Ем. Спасов, 3 - С.Николов, Б. ??скренов и Д. Донев, 2 - Д. Йорданов-Куку??а, В. Войнов, Ал. Александров- Кривия и В. Йотов.
* За Локомотив София най-резултатни с 2 гола са: Й.Котев, Ат. Михайлов, Р. Здравков и К. Метков.
* За Левски са отсъдени 4 дузпи, като те са реализирани от Ем. Спасов - 2, Ем. Велев и Вл. Шаламанов.
* За Локомотив София са отсъдени 5 дузпи, като са вкарани 4 от: Ап. Чачевски, Т. Колев, В. Арсов и ??в. Радивоевич, а една е пропусната от П. Аргиров.

1997/98 КБ 1/2 финал 15.04.1998 Локомотив София 1 : 2 Левски

* Левски е играл общо 62 срещи на фаза полуфинал, като равносметката е: 42 победи, 8 равенства и 12 загуби, 34 пъти се класира за финала.
* Локомотив е играл 25 мача на полуфиналите и равносметката е: 5 победи, 5 равенства и 15 загуби, 5 пъти се класира за финала.