в днешния брой Сините с първи успех в Европа

Сините с първи успех в Европа

07-11-2019 Тема спорт

Левски Лукойл изстрада първата си победа в група F на ФИБА къп. Носителят на Купата и Суперкупата на България се наложи в оспорвана битка срещу украинския Днипро след 85:78 пред около 400 зрители в зала "Универсиада". Двубоят бе от огромно значение за сините, които нямаха право на грешна стъпка, тъй като ново поражение щеше да означава и край на амбициите им да достигнат до втората фаза на европейската надпревара.
Срещата бе белязана от серия от обрати. Момчетата на Константин Папазов на два пъти изграждаха аванс от 10 точки, но лековато допускаха да бъдат догонвани и дори на свой ред да изостават в резултата. Домакините демонстрираха нервност при организацията на нападенията си, като в първите три четвърти често вземаха грешни решения. Добрата новина за тях обаче бе ниският процент при стрелбата, който украинците извадиха.
Сблъсъкът на практика бе решен в последните 3 минути. В тях Левски Лукойл имаше аванс при 77:76, като напрежението бе обхванало и двата отбора. Те редуваха лоши нападения, а времето започна да притиска украинците. Така при 37 секунди до сирената Куан Чийтам се озова на наказателната линия и не трепна, давайки три точки преднина на своя тим. Гостите пропуснаха на три пъти да изравнят след борби в нападение, преди мощна забивка на Йордан Минчев на практика да сложи точка на спора.
При отсъствието на Христо Захариев именно 21-годишното крило се отличи със солиден мач. Националът записа 12 точки, 8 борби и 2 отнети топки за 31 минути. Брандън Йънг бе най-резултатен с 18 точки, а Чавдар Костов добави 17. За Днипро бившият играч на Лукойл Академик Максим Корниенко завърши с 15 точки и 9 борби.
Следващата седмица сините се изправят пред нова задължителна победа - у дома срещу лидера в групата Цмоки Минск. Беларусите биха БК Киев като гост с 99:74 и нямат допусната загуба.