в днешния брой Син триумф за Купата на България

Син триумф за Купата на България

10-02-2020 Тема спорт

Левски Лукойл триумфира с втора поредна Купа на България. Сините защитиха трофея си от миналата година, след като удариха Балкан с 86:78 в зала „Универсиада”. Така тимът на Константин Папазов грабна втори трофей за сезона, след като през есента удари шампионите и за Суперкупата на страната. Това е общо 14-а Купа на България в историята на клуба, като към тази цифра се прибавят и 12-те, спечелени от Левски и Левски-Спартак в миналото.
Сините стартираха ударно двубоя, като със солидна защита и отлична организация в нападение изковаха аванс от 11 точки в рамките на първите 5 минути. Период, в който те стреляха 7/10, докато от другата страна шампионите бяха едва с един точен изстрел от 7 опита. До края на първата четвърт двубоят продължи да се движи в това темпо, като смените, които Йовица Арсич направи, не му донесоха нужния ефект. За това спомогнаха и множеството пропуски от наказателната линия при едва 2 успешни от 11!
Комфортният аванс на домакините бе драстично намален за едва 100 секунди. Две поредни тройки на Алекс Симеонов и Радонич върнаха зелените в борбата, давайки добро начало на гостите при 18:23. Сините отговориха със силно включване на Чавдар Костов, който рано направи два фаула, но видимо съперникът им подобри представянето си и в „Универсиада” замириса на финал. Симеонов се разигра за Балкан, докато Христо Захариев направи това за Левски Лукойл. Зелените смъкнаха пасива си до само 4, преди да получат серия от 5 поредни и в 18-ата минута сините си върнаха част от комфортната преднина. Нова тройка на Симеонов, последвана с тежък удар в лицето на Асен Великов, дело на Йордан Минчев, доближи Балкан на 6, а почивката дойде при 7 аванс за домакините.
Напрежението след паузата започна да се покачва, като в началото на четвъртината гостите опитваха, но така и не съумяваха да смъкнат дистанцията на под 5 точки. Много важен момент бе ситуацията в 26-ата минута, когато Брандън Йънг пропусна сам от тройката при 54:45. Така вместо сините да поведат с 12, малко по-късно разликата отново бе 5. Гостите не съумяха да се възползват от това развитие на мача и бяха наказани след бърза акция на Захариев, донесла и техническо на пейката. Последва размяна на умишлени фаулове и така Левски Лукойл влезе в последната част с комфортен аванс при 66:55.
Двубоят продължи да се движи в познатото русло, като шампионите смъкваха дистанцията до 6, но тя скоростно бе вдигана на двуцифрена. Този развой бе изцяло в полза на домакините, които по всякакъв начин неутрализираха опитите на ботевградчани да им отнемат устрема и психологическото предимство. Така, поддържайки съперника на наглед крехка, но напълно достатъчна разлика, играчите на Левски Лукойл изковаха победата и напълно заслужено се поздравиха с купата.
Христо Захариев напълно очаквано бе определен за Играч на мача. Крилото на националния ни тим се отличи с 25 точки, 5 борби и 5 асистенции, като бе в основата на успеха най-вече с изявите си през първото полувреме.