в днешния брой Славия с най-лош старт от 58 години

Славия с най-лош старт от 58 години

17-08-2016 Любомир СЕРАФИМОВ

• За първи път от 1958 година насам Славия стартира сезон в елита без нито една спечелена точка в първите 3 кръга. Преди 58 години белите наредиха 4 поредни загуби – 1:2 от Миньор в София на 8 март 1958 г. , 0:1 от Спартак в Плевен на 15 март с.г., 0:1 от Черно море във Варна на 30 март и 0:3 от Левски на 5 април. В четвъртия кръг на настоящия шампионат Славия отново ще срещне сините. И пак може да нареди четири поредни поражения.
• Георги Петков записа 20-и сезон с изиграни мачове в елита на България – по 10 за Славия и Левски, което е повече от всеки друг футболист в сегашния състав на групата. Георги Илиев и Михаил Венков (Черно море), както и Мартин Камбуров (Локо Пд) играят 16-ите си сезони в първенството. 294-ият двубой на Петков в Първа лига го нарежда на първо място сред действащите вратари в шампионата.

104 – Иван КАРАДЖОВ (Верея)
• Мартин Камбуров отбеляза 39-ия си гол от дузпа в Първа лига и вече е само на 3 попадения от бялата точка от водача във вечната ранглиста на най-добрите дузпаджии в елита Наско Сираков. Синята легенда обаче е пропуснал 17 удара от бялата точка, докато Марто – само два. С екипа на Локо Пд Камбуров не реализира само веднъж в елита – на 21 август 2004 година при победата с 5:0 срещу Спартак Вн у дома. За последно той пропусна наказателен удар на 13 април 2010 г. с фланелката на софийския Локомотив при домакинското 1:1 с Миньор, когато вратарят на перничани Ивайло Иванов отрази шута му. Оттогава насетне Камбуров е без грешка от бялата точка при 13 поредни изпълнения за първенство. За Купата на България има пропуск - на полуфинала-реванш от надпреварата на 23 април 2014 година - той не вкара в 87-ата минута, а победата с 1:0 на черно-белите не се оказа достатъчна.

23 (31) Петър ЖЕКОВ 1 Димитровград, 7 Берое, 23 ЦСКА
• Лудогорец допусна 20-ата си загуба в историята на своето участие в Първа лига от общо 164 мача. Най-често лудогорци са падали от Литекс (4 пъти в 12 шампионатни срещи без анулираното 0:2 на 18 юли 2015 г. в Ловеч) и вече от Левски (4 пъти в 15 двубоя за първенство). Едва 10 клуба имат досега победи срещу разградчани.
1 (15) – Ботев Пд
• Сините са първият отбор в елита, стигнал до две победи над Лудогорец в първенството с голове в добавеното време след редовните 90 минути. Първият път пак бе на „Георги Аспарухов“ и отново с 1:0 – на 18 май 2013 г. с точен изстрел на Станислав Ангелов в 90+2-ата минута. Още само веднъж в историята на своето досегашно участие в Първа лига разградчани допуснаха гол в самия край при свое поражение – Бьорн Йонсен бе точен за 4:2 за Литекс на 23 май 2015 г. Левски има и още един драматичен успех с 1:0 в 90-ата минута над Лудогорец на своя стадион, но в полуфинален мач реванш за Купата на България. На 29 април 2015 г. се разписа Антонио Аниете отново след асистенция на Роман Прохазка.
• С 5:1 ЦСКА записа най- изразителната си победа над Нефтохимик в елита. Досега червените на три пъти бяха стигали до 4:0 над шейховете – на 14 март 2001 г. на „Армията“, на 29 август 2004 г. в Бургас (с два гола на сегашния старши треньор на тима Христо Янев) и на 17 август 2013 г. на свой терен.
• Борис Галчев (ЦСКА) стана първият футболист през сезона, направил 2 асистенции в един шампионатен мач, при това в продължение на само 4 игрови минути. Полузащитникът поведе в листата на майсторите на головия пас, а при стрелците лидер също е играч на червените – Диого Виана, с 4 попадения.
• ЦСКА стана отборът, срещу който Нефтохимик е допуснал най-много голове в Първа лига – вече 64 в 29 мача, следват 61 инкасирани попадения срещу Левски в 28 мача.
• 20-годишният защитник на ЦСКА Божидар Чорбаджийски вкара дебютния си гол в елита в своя четвърти двубой в него. Това бе петото попадение на бранител от началото на сезона. Преди него точни бяха Пламен Николов (Черно море), Михаил Милчев (Дунав), Атанас Фиданин (Локо ГО) и Неусиано Сисиньо (Лудогорец). В този кръг Пламен Николов записа и асистенция, също както бековете Ясин Амрауи (Локо Пд) и Милен Желев (Локо ГО).
• Бранителят на Берое Илия Миланов изигра стотния си мач в елита. Братът близнак на играещия за московския ЦСКА Георги Миланов е двукратен шампион с Литекс.
Общо - 100 7848 3 - 24 2
• Нападателят на Черно море Бубакар Бакари стана първият жокер през сезона, който се появи от пейката и вкара два гола. Той е и първият, реализирал две попадения с глава от началото на първенството.
• Черно море и Ботев Пд станаха първите тимове в елита, спечелили по 4 точки от губещи позиции с по един пълен и по един частичен обрат в срещите си. Канарчетата допуснаха пълен обрат и в третия си двубой – от 1:0 до 1:4 срещу Лудогорец. В две поредни срещи Славия повеждаше чрез Сердер Сердеров, за да допусне впоследствие загуби – 1:2 от Берое и 2:3 от Ботев Пд.
• Янаки Смирнов (Локо ГО) и бразилецът Жоао Пауло (Ботев Пд) вкараха първите си попадения в Първа лига.