в днешния брой Тайбе на финал на световното

Тайбе на финал на световното

20-09-2019 Тема спорт

България дочака своя първи финалист на световното първенство по борба в Нур-Султан, Казахстан. Тайбе Юсеин буквално ни отсрами на шампионата на планетата, достигайки до битката за титлата при 62-килограмовите при жените. Спортист №1 на 2018 година ще атакува втори пореден златен медал от мондиал, след като демонстрира отлична форма и не остави шанс на нито една съперничка по пътя към финала. Особено впечатляващо бе представянето на Юсеин на полуфиналите, където тушира за едва 39 секунди опитната Марина Састин. Унгарката развя бялото знаме, след като изостана набързо с 0:10 точки и трябваше да се примири с поражението. Преди това жертви на Тайбе станаха последователно шампионката на Азия Ксиожуан Луо от Китай (10-2), румънката Кристина Инче (туш) и шведката Хана Йохансон (10-5).
Така днес българската звезда на женската борба ще се изправи срещу Айсулу Тинибекова. Представителката на Киргизстан е пета от олимпиадата в Рио 2016, трета на световното през 2017-а и бронзова медалистка от турнира „Дан Колов” тази година. Още по-важното в случая е, че Юсеин донесе и първата квота на България за олимпиадата в Токио 2020. До момента нито един наш борец не съумя да влезе в Топ 5 и да спечели виза за Игрите.
Вчера от турнира отпадна и последната с шанс за квота – София Георгиева (68). Тя загуби на старта от Даниел Лапаж с технически туш, след което канадката не стигна на финал и не успя да я изтегли на репешаж. В схватка за бронза в неолимпийската категория до 65 кг пък Юлияна Янева отстъпи с 1:3 на българката, състезаваща се за Азербайджан, Елис Манолова. При мъжете в свободния стил Михаил Георгиев (65) също претърпя поражение на старта. Той бе спрян от севернокорееца Жон Чол Сон с 0:9.