29-05-2018 Титлата е синя!

Титлата е синя!

29-05-2018 Хари ЛАТ??ФЯН

Левски Лукойл е новият ??ампион на България. Сините спечелиха първа титла в историята си след обединението с петролната компания през януари, като по този начин се отправят и към Шампионската лига на Ф??БА от есента. Съставът на Константин Папазов оцеля в невероятна драма при визитата на Балкан. Гостите ликуваха след 86:85 в Ботевград, предизвиквайки сълзи в очите на десетки деца от публиката в „Арена Ботевград”, наброяваща близо 3500 зрители и обръщайки серията от 0:1 до 3:1.
Двубоят започна отлично за Балкан, който в рамките на 8 минути ограничи съперника до само два ко??а и поведе с 20:5. Водени от ентусиазираните си фенове, домакините взеха максимума в тези моменти, като правеха онова, което им донесе най-добър актив в редовния сезон – играха бързо, агресивно и с много добро движение на топката. Сините обаче удържаха на напрежението и след силни изяви на Омари Гудул и Неманя Мило??евич, успяха бързо да охладят ентусиазма на зелените. Конгоанецът вкара 7 от 7 за 9 минути и това поведе неговия тим към обрат. Гостите не просто приземиха опонента си, но дори стигнаха до аванс при 39:31 малко преди края на втората четвърт.
За да бъде мачът достоен финал обаче Балкан показаха характер и не се предадоха. Срещата върве??е в русло, удобно за Левски Лукойл преди на сцената отново да се появят Христо Захариев и Венци Петков. Крилото, който бе наказан за третия сблъсък по доста спорен казус и субективен прочит на правилника, избухна с два бързи ко??а, дублирани от две тройки на гарда, за да могат домакините отново да излязат напред при 64:60 за серия от 11:0. Така, предвид играта на приливи и отливи, логичното се случи и всичко трябва??е да се ре??и в последната четвъртина.
Тя започна ло??о за Балкан, като Брендън Фортънбъри напусна още в началото за 5 нару??ения. От другата страна известния с „пъргавината и демаража си” Дерил Брайънт демонстрира познания за баскетбол, като влезе в много добър ритъм и даде импулс за сините. Джордан Калахан отговори, но когато трябва??е Станимир Маринов и Божидар Аврамов пак бяха на мястото си за гостите. Драмата бе пълна до финалните 60 секунди при 86:85 за Левски Лукойл. ??гралият много слабо вчера ДиВон Уо??ингтън направи гре??ка, подарявайки топката на гостите. Аврамов пропусна от тройката и заключителната атака бе за Балкан. В нея Захариев изпусна сам под ко??а, след което и Кесар не успя да добави, което като по чудо донесе победата, а с това и титлата на сините.
Божидар Аврамов бе най-полезен за успеха на своя тим с 18 точки, 7 асистенции, 4 борби и 2 откраднати топки. Гудул добави 17 точки при 8 от 8 при стрелбата, а Мило??евич завър??и с 16 точки. За Балкан гре??никът Захариев бе най-резултатен с 26 точки, Кесар добави 22, а Калахан остана със 17.