04-11-2019 Това е годината на Ливърпул

Това е годината на Ливърпул

04-11-2019 Goal.com

В такива дни се печелят титли. Часовникът показваше 87-а минута, а Ливърпул бе изпаднал в затруднение. Мърсисайдци губеха с 0:1 и току-що бяха чули новините от "Етихад". Манчестър Сити бе обърнал Саутхемптън до 2:1. Предимството на червените бе на път да бъде намалено до само три точки, а гражданите можеха да излязат начело следващия уикенд, когато гостуваха на "Анфилд".
Това със сигурност не беше денят на Ливърпул. Те бяха лоши през първото полувреме, а след почивката бяха обсадили вратата на Вила, но не успяваха да нанесат решаващ удар. И тогава се случи... Садио Мане беше разочароващ до този момент. Но сенегалецът

никога не се крие
в трудни моменти

Той пое топката отдясно и прати диагонален пас към далечната греда, където Анди Робъртсън пристигаше с бясна скорост. Едва ли второто попадение на шотландеца за клуба можеше да дойде в по-удачно време.
Инстинктивно играчите на Ливърпул грабнаха топката от мрежата и се върнаха в центъра на терена. Нямаше време за обрат, нали? Напротив! В четвъртата минута на добавеното време мърсисайдци получиха право да изпълнят корнер. Центрирането на Александър-Арнолд бе посрещнато от Садио Мане на близката греда, а с глава сенегалецът прати кълбото в далечния ъгъл. "Най-доброто възможно чувство във футбола", каза Клоп, когато бе попитан за емоциите си след мача. Изглеждаше уморен, което не е чудно.
Как по дяволите този отбор продължава да го прави? Как намира винаги запаси от енергия, смелост и вяра? Ливърпул бе само на три минути от поражението, но в нито един момент не желаеше да го приеме. В трети пореден мач от Висшата лига те се оказаха изоставащи в резултата, но не загубиха (Манчестър Юнайтед 1:1 и Тотнъм 2:1). Това бяха 7 скъпоценни точки, които ги държаха с 6 повече от Сити на върха в класирането. Какво трябва да мислят Пеп Гуардиола и неговите момчета за техните съперници? Всеки път, когато изглеждат мъртви и погребани, те подават ръка от гроба и се изправят.

Какъв отбор!

Понякога бяха ужасни, особено през първото полувреме. "Затруднявахме се", призна Клоп. В 21-ата минута те допуснаха грешка при позиционирането си при един свободен удар на Астън Вила, който позволи на Трезеге да се разпише. Салах се мъчеше, Мане получи жълт картон за симулация, а гол на Роберто Фирмино бе спорно отменен заради засада от ВАР. Без Фабиньо пък полузащитата изглеждаше мека и без изобретателност. Адам Лалана опита, но той просто не е бразилец. Джордан Хендерсън се изключваше от играта, а Вайналдум беше невидим. "Не харесвах езика на тялото през първата част. Не приличахме на воини, а на... играчи", настоя Клоп.
И все пак те продължиха. Винаги го правят. Опитаха късмета си, но Вила се защитаваше здраво. Тайрън Мингс беше изключителен, а Уесли остави сърцето си на терена. Вероятно бирмингамци чувстват, че са заслужавали нещо. Но нямат нищо. Робъртсън и Мане се погрижиха за това.
Тържествата на гостуващите фенове продължиха дълго след последния съдийски сигнал. Усмивките бяха широки, а сърдечният пулс стигаше покрива. Да подкрепяш футболен клуб е

стресиращ бизнес

но когато този клуб е Ливърпул, наградите могат да бъдат вълнуващи. Доста често отрядът на Клоп го прави за своите фенове!
Могат ли да стигнат до титлата? Ще продължат ли със същото темпо? Изглежда, че да! Мърсисайдци трябваше да загубят от Вила, но спечелиха. Това беше видът победа, който сър Алекс Фъргюсън използваше в славните години на Манчестър Юнайтед. В такива дни се печелят титли. Наред е Манчестър Сити. Кой знае каква драма ни очаква следващия уикенд...