в днешния брой Томи Юрич даде тон на ЦСКА след пандемията

Томи Юрич даде тон на ЦСКА след пандемията

31-05-2020 Тема спорт

След 86 дни без мач ЦСКА победи с 2:0 Ботев Враца в контрола на „Армията”. Първото полувреме бе равностойно, като двата тима размениха чисти положения. След почивката обаче червените напълно надиграха съперника и вкараха набързо два гола. С основен принос за това бе ирландецът Греъм Кери, който направи доста силно включване. Австралиецът Томи Юрич пък реализира дебютното си попадение, макар и неофициално, след като бе точен от бялата точка, а след това даде и асистенция. През втората част заваля пороен дъжд.
ЦСКА наглед стартира обещаващо, като в 6-ата минута Занев копна топката за Соу, който излезе на стрелкова позиция, но стражът Костов изби шута му. Секунди по-късно обаче врачани показаха зъби, след като разгърнаха отлична атака. Васев отдясно центрира остро по земя през Мазику. Капитанът Домовчийски засече с шпагат от чиста позиция, но в аут. Нападателят бе изпуснат от Антов. В 12-ата минута пък Малинов стреля от дистанция с левия крак, но Костов отрази.
Последваха по-равностойни минути, в които и двата тима не успяваха да стигнат до чиста ситуация. ЦСКА предимно разиграваше без успех, а Ботев стоеше добре и на моменти се стремеше към висока преса. В 35-ата минута Домовчийски шутира опасно отдалеч, но след рикошет се стигна до корнер. Белтраме пък стреля над вратата от фаул. В 44-ата минута Соу излезе на добра позиция в пеналта, но… се препъна в кълбото и не успя да нанесе удар. В самия край на първата част Мазику предотврати почти сигурен гол. Тогава Том пусна хубав пас за Петър Атанасов, който излизаше сам срещу вратаря, но френският бек изчисти топката с шпагат. Именно Мазику се представи най-добре през първата част, като често се включваше в атака, а беше стабилен и в отбрана. От Малинов се очакваше повече. Като цяло ЦСКА затвърди сериозните си проблеми в средата на терена, които показва през целия сезон. Там липсват креативност, достатъчно идеи и отработени взаимодействия.
След почивката картината на терена се промени. ЦСКА натисна съперника и вече не позволяваше опасни положения. А след 60-ата минута армейците започнаха да редят положение след положение. Силно включване на почивката направи Кери, който развинти в редица ситуации Лясков (под наем в Ботев от ЦСКА). В 61-ата ирландецът центрира от корнер, а Белтраме нанесе атрактивен удар с пета, но в аут. Малко след това Соу получи пас по въздуха от Турицов, овладя в движение и веднага шутира, но Костов отклони в корнер. В 63-ата Занев стреля от десетина метра след лошо изчистване на Ганев, но на сантиметри в аут. А в 64-ата и Белтраме изпусна от добра позиция след хубав извеждащ пас на Кери.
Последваха доста смени в ЦСКА, но головете предстояха. В 76-ата минута Кери нахлу в пеналта и подаде остро за Ахмедов, който бе повален от Ганев. Реферът Георги Димитров отсъди дузпа, а бранителят получи втори жълт и червен картон. Зад бялата точка застана Юрич, който стреля силно в долния ляв ъгъл на стража за 1:0. В 79-ата пък Тиаго пресече пас, пусна за Юрич, а той изведе Кери сам срещу вратаря Митов. Ирландецът търкулна кълбото покрай плонжа му и реализира за 2:0 с помощта на рикошет в крака на плонжиралия да пресече удара Ангел Лясков. Така Кери се разписа във втори пореден мач след двете си попадения за 2:0 над Берое на 7 март, а пък Юрич се отличи с гол и асистенция.
До края на срещата и Ахмедов имаше шанс да реализира, но стреля в аут с глава след корнер.
Червените подновяват шампионата в събота, 6 юни, срещу Витоша в Бистрица. Врачани пък гостуват на Ботев Пд.