в днешния брой Тотнъм бележи  сериозен регрес

Тотнъм бележи сериозен регрес

03-09-2019 Daily Mail

Тотнъм за пореден път бе спасен от някакви си сантиметри. Преди две седмици на „Етихад“ тимът на Маурисио Почетино оцеля, след като ВАР отмени гол на Манчестър Сити в последната минута. В неделния следобед на „Емирейтс“ пък бе отсъдена засада при едно от попаденията на Арсенал. Така шпорите имат две равенства 2:2 при гостувания на трудни съперници. Вероятно не е никак лошо, но дяволът на техния сезон досега е в детайлите, а това ни доближава повече до истината.
Тотнъм водеше с 2:0 на Арсенал, но често изглеждаше, че нещо не е доизпипано в играта на отбора. Точно както срещу Сити. Тимът на Почетино е загубил формата, сплотеността и странно, дори атлетизма си. В моментите, в които отчаяно имат нужда да се движат напред, те създават усещането за отбор в регресия.
Почетино може само да се надява, че играчите му ще се върнат от международните задължения след две седмици, за да докажат, че това е мираж. В крайна сметка решението, което ги спаси на „Емирейтс“, бе правилно. Левият бек на Арсенал Сеад Колашинак бе с много малко в засада 10 минути преди края на срещата. Но дори и в този момент Тотнъм изглеждаше

отчайващо уязвим

Атаката започна със свободен удар за топчиите на 50 метра от вратата на шпорите, но всъщност се оказа много лесно да бъде разсечена отбраната на гостите.
Това е отбор, загубил решителността си. Тотнъм все още може да играе. Част от техния футбол преди почивката беше опасен. Хари Кейн изглеждаше остър, Хюн-Мин Сон беше най-добрият играч през първото полувреме, докато Кристиан Ериксен представляваше постоянна заплаха. Хари Уинкс също бе ефективен, а освен това бе с основен принос за вкараната от Кейн дузпа в 40-ата минута.
Но без топката Тотнъм изглежда малко изгубен. В най-добрата си форма отборът на Почетино е технически способен, но и физически изоставащ. Когато Ерик Дайър е контузен, както и новото попълнение Танги Ндомбеле, на шпорите им липсва основната част от техния грим. Така те са уязвими за тимове, които са в състояние да движат топката бързо. Арсенал въпреки всичките въпросителни все още прави това добре, както се видя ясно след почивката.
По тези доказателства няма особено много, което би трябвало да тревожи Тотнъм. Арсенал се е подобрил незначително под ръководството на Унай Емери, но не достатъчно, за да достигне висините, докоснати от шпорите в последно време. Но сегашните проблеми на Тотнъм изравняват нещата в Северен Лондон, това е сигурно. С напредване на мача гостите не успяваха да се справят с бързите играчи на Арсенал, както и с нарастващото влияние на железния френски халф Гендузи.
20-годишният футболист беше отличен. През миналия сезон хората повече говореха за неговия партньор Лукас Торейра, но когато Емери реши да рискува, извади уругваеца и остави Гендузи в игра. Неговият почти двойник Давид Луис пък беше

на обичайното си
вбесяващо ниво

Бразилецът се защитаваше ужасно преди почивката, а след нея изглеждаше по-сигурен от всякога.
Това, към което се насочва Арсенал този сезон, вече изглежда по-предсказуемо. Емери промени няколко неща след заминаването на Арсен Венгер през 2018-а. Най-вече атакуващото трио, което за първи път започна заедно – Обамеянг, Лаказет и Пепе. Те са вълнуващи и ще наранят много отбори. Но топчиите остават ненадеждни. Емери например не е направил достатъчно за решаване на дългосрочните проблеми в защита.
Като спектакъл мачът беше страхотен. Но е ясно, че нито един от тези два тима няма да застраши доминацията на Сити и Ливърпул. През миналата кампания битката за Топ 4 не беше достойна за описание. Тотнъм например загуби 13 мача във Висшата лига, но все пак успя. През този сезон обаче шпорите са каша на терена и извън него. Само се замислете, че колебливият като централен защитник Давинсон Санчес игра като десен бек…