13-07-2020 Тотнъм е господарят на Северен Лондон

Тотнъм е господарят на Северен Лондон

13-07-2020 Любомир ИЗОВ

Жозе Мауриньо наскоро заяви, че няма търпение сезонът да приключи. Предвид тъмните облаци, които предшестваха Тотнъм преди това дерби на Северен Лондон и мястото в класирането, беше лесно да се разбере защо. И все пак шпорите получиха доза неочакван допинг за сметка на своите съседи, които се намираха във форма. Арсенал някак си намери начин да загуби този мач, в който те изглеждаха често доста по-близо до победата.
Победният гол за 2:1 на Тоби Алдервайрелд дойде в 81-ата минута, когато белгиецът се извиси при един корнер изпълнен от Сон и прати топката в мрежата. Отбранително топчиите буквално се разпаднаха, но Жозе едва ли се интересува от това. Той имаше нужда от този успех. Това се видя и след последния съдийски сигнал, когато португалецът раздаваше прегръдки на своя щаб.
Арсенал поведе рано в двубоя чрез Лаказет и контролираше събитията на терена през първото полувреме и през голяма част от второто. Можеше да е много по-различно, ако ударът на Пиер-Емерик Обамеянг не бе спрял в гредата. Хюн-Мин Сон бързо изравни, а Тотнъм намери начин в заключителните етапи и задмина Арсенал в класирането.
Артета започна със своята любима система 3-4-3, която изисква интензивност от играчите и висока преса. Това първоначално даваше добър резултат. Серж Орие прочете пас на Джака към Обамеянг, но докосването на десния защитник на шпорите бе тежко и швейцарецът спечели единоборството, след което пусна към Лаказет. Нападателят направи две докосвания и със страхотен шут откри.
137 секунди по-късно Тотнъм изравни. Мауриньо стартира двубоя с двама нападатели за първи път, откакто пое тима. Сон действаше заедно с Хари Кейн, а това внасяше доста напрежение във и без това същисаната защита на гостите. Кореецът се възползва от ужасен пас на Сеад Колашинак, който беше предназначен за Давид Луис, но бе далеч от целта. Сон мигновено се втурна и технично копна топката над Емилиано Мартинес. Малко след това Тотнъм пропусна да поведе, след като шут на Бен Дейвис от дистанция спря в гредата.
Футболът без публика е странен, но този мач беше по-странен от нормалното. Денят в дербито на Северен Лондон обикновено е яростен, а на терена ври и кипи. Второто поне бе налице - през първото полувреме имаше високо темпо, нерви, груби влизания и много жълти картони.
В първата половина на втората част Арсенал диктуваше събитията на терена, но двубоят някак си успя да им се изплъзне. Слаба проява в защита в края и грешно позициониране при изпълнението на корнер донесоха победата на Тотнъм. До края Тотнъм дори можеше да увеличи резултата, но Кейн и Сон пропуснаха. Но и това беше достатъчно. Шпорите вече са на 2 точки от зона Европа. Дали Мауриньо все още иска този сезон да завърши?!?