в днешния брой Финален спринт носи успех на Левски

Финален спринт носи успех на Левски

20-10-2019 Тема спорт

Левски пречупи Арда и го победи с 2:1 на „Герена“. Успехът не дойде никак лесно за сините, които вкараха в последните 20 минути. Кали Тиам откри в 70-ата, а 10 по-късно резервата Станислав Иванов успокои сините с второ попадение. Гостите вкараха секунди преди края чрез Пламен Крумов от фаул. До головете Арда стоеше много добре на терена, като дори можеше да открие, но шут на Сам срещна левия стълб.
След доброто партньорство между Мазурек и Нашименто в контролата с Пирин Рз Петър Хубчев реши да ги пусне заедно в официален мач. На скамейката остана Станислав Иванов, а в тази изненадваща формация често в предни позиции трябваше да се включва Живко Миланов, защото Мазурек и Нашименто по-често атакуваха през центъра. Стамен Белчев също бе направил рокади по състава си, а като титуляр излезе бразилецът Леони, познат у нас от престоя си в Берое.
Левски пробва да натисне в началото, но стигна само до един фаул на добра позиция, от който Нашименто би над вратата. Кърджалийци не се затвориха и пробваха всяка възможност за атака. Така постепенно битката се пренесе в центъра на терена, като нито един от съперниците не успяваше да наложи волята си. Гостите умело поубиха темпото, а в един момент изпълниха поредица от корнери, но без да затруднят отбраната на сините.
В 25-ата минута столичани измислиха нещо по-нестандартно. След скоростна атака, преминала през Мазурек и Нашименто, топката достигна до Тиам, който стреля в долния ляв ъгъл, но Караджов изби.
Двубоят не се развиваше по вкуса на сините, които така и не успяваха да излязат на голови положения. Действията се водеха повече в полето на противника, но това не водеше до опасности пред вратата му. Логично Левски не бе толкова остър по фланговете – вдясно просто липсваше нападател, а вляво Паулиньо бе охраняван зорко, а когато се налагаше и фаулиран. Така Арда до голяма степен направи така, че да няма главоболия. Защото изолираният Роберта не ги притесни особено.
Въпреки наличието на двама офанзивни халфове Левски така и не откри празни пространства, липсваха извеждащите пасове. Наред с това не задържа достатъчно топката, не натисна, не тества сериозно Караджов. Кърджалийци пък стриктно се придържаха към плана си и могат да са доволни от представянето си, докато идеята на Хубчев не сработи така, както му се искаше.
На почивката треньорите не прибегнаха до смени. Сините заиграха малко по-бързо, започнаха да пресират в противниковата половина. Гостите също показаха зъби и Коконов стреля коварно извън пеналта, но Миятович успя да избие. Това сякаш бе знак за Хубчев, който смени Мазурек със Станислав Иванов.
В 58-ата минута Миланов от добра позиция от фаул стреля в стената, а секунди по-късно шут на Рейш едва не изненада Караджов. Стамен Белчев пък пусна Сам на мястото на Василев.
В 68-ата минута Левски поиска дузпа за интервенция срещу Паулиньо. Сигнал от съдията не последва, а при контрата на кърджалийци Сам излезе на добра позиция, но стреля в левия страничен стълб. 2 минути по-късно сините поведоха. Тиам комбинира с Роберта пред пеналта, а след това от ждроб от около 22-23 метра прати топката в долния ляв ъгъл на Караджов – 1:0. Това бе първи гол за сенегалецът за сезона.
В 76-ата минута Левски можеше да реши всичко. При контра Станислав Иванов бе изведен зад гърба на защитата, но би над вратата. 4 минути по-късно Стаси поправи грешката си. Лошо избита топка от Крумов попадна в него и той с левия крак прониза Караджов – 2:0. В добавеното време Крумов с майсторско изпълнение на свободен удар оформи крайния резултат.
С успеха сините продължават да следват Лудогорец – изостават на 4 точки, докато след загубата Арда ще напусне Топ 6 след мача между Берое и Славия.