07-01-2021 Фурорът на националите  в Анталия продължава

Фурорът на националите в Анталия продължава

07-01-2021 Тема спорт

Андреев не загуби сет по пътя към основната схема, Кузманов отрази два мачбола

Водещите ни тенисисти за Купа Дейвис – Димитър Кузманов и Адриан Андреев, продължават с отличното си представяне на първия турнир за новия сезон в професионалния тур – АТР 250 в Анталия (300 000 евро). Двамата пробиха до основната схема на надпреварата! Допреди вторник те нямаха нито една победа на състезание от подобно ниво, а ето че днес ще могат да се изявят в първия кръг, след като преодоляха ситото на квалификациите.
19-годишният Андреев отново показа много солиден тенис, като не загуби сет и във втория си мач в турския курорт. Столичанинът, който се намира под №564 в световната ранглиста, преодоля съпротивата на значително по-опитния от него италианец Андреа Вавасори (№315). Българинът, който участва с уайлд кард, ликува след 6:4, 7:6(5) за 111 минути. Андреев постигна ключов пробив в оказалия се последен 10-и гейм на първия сет, а във втория навакса изоставане от 0:3, за да докара нещата до тайбрек. Там младокът поведе с 5:2 точки и не допусна обрат, като затвори срещата с втория си мачбол.
С успеха Андреев заработи 3200 евро от наградния фонд и 12 точки за световната ранглиста. Това означава, че той ще се доближи до пробив в първите 500 на класацията на АТР. В най-лошия случай Андреев ще е под №515.
В основната схема проби и лидерът ни за Дейвис – Мико Кузманов (№298). Поставеният под №8 в пресявките пловдивчанин елиминира друг италианец – четвъртия в схемата Андреа Пелегрино (№278) с 4:6, 7:6(11), 7:5 след почти три часа и половина битка. 27-годишният българин спаси два мачбола в тайбрека на втория сет, като показа страхотен характер и желание за победа.
Кузманов започна лошо и допусна изоставане от 1:5 гейма, което се оказа решаващо за изхода на първия сет. Във втората част Пелегрино на пет пъти излизаше с пробив напред, но българинът успяваше да изравни и се стигна до тайбрек. В него италианецът дръпна с 4:1 точки, но Кузманов изравни при 5:5. Впоследствие Мико отрази мачболи при 5:6 и 9:10, за да ликува след 13:11 точки. В решаващия трети сет италианецът дръпна с 2:0, но българинът бързо направи 2:2, след което проби за 5:4 и сервираше за мача, но не успя. Той отново реализира брейк за 6:5 и този път категорично спечели подаването си, за да триумфира.
Подобно на Андреев, Кузманов също заработи 3200 евро и 12 точки за ранглистата. Там той ще прогресира със седем позиции до №291.