в днешния брой Херо не прощава на ЦСКА в домакинства

Херо не прощава на ЦСКА в домакинства

05-11-2017 Тема спорт

Димитър Димитров-Херо е действащият треньор с най-много победи срещу ЦСКА, а за неговите качества като специалист говори и отличната му успеваемост в домакинства срещу армейците.
Херо се превръща в истински кошмар за най-титулувания ни отбор, когато го посреща на свой терен в шампионатни двубои. Димитров има 14 домакинства срещу ЦСКА в елита, като балансът му е 7 победи, 5 равенства и 2 загуби, като едната от тях е служебна! Тези срещи са разпръснати от 1995 до 2014 г. Единственото му поражение от игра идва при последното му домакинство - начело на Черноморец. Херо е побеждавал армейците в своята „крепост” с 5 различни отбора - Нефтохимик, Литекс, Левски, Локо Пд и Черноморец, като не успява да го направи единствено с Велбъжд.
Най-паметният сблъсък от 14-те е този, в който Левски печели титлата след успех с 1:0 във вечното дерби, играно на 13 май 2000 г. Тогава Георги Иванов-Гонзо вкарва Кървавия гол в последната минута, а Димитров нахлува на терена от радост.
Херо печели още първото си шампионатно домакинство срещу ЦСКА - с 1:0 на 29 април 1995 г. начело на Нефтохимик, като гола вкарва Митко Трендафилов. През следващия сезон прави 2:2, като Станимир Димитров носи точката в 90-ата минута. Трендафилов вкарва за още един успех на Херо - в 84-ата минута за 2:1 на 9 август 1996 г. на старта на първенството, когато Порточанов заплашва с пистолет рефера Димо Момиров на почивката, а през втората част бургазлии стигат до обрат. През същия сезон ЦСКА става шампион, Димитров извежда Нефтохимик до 2-ро място, а след това поема Литекс.
И с ловчанлии отново бие ЦСКА у дома. Този път с 2:0. През същия шампионат Херо става шампион с Литекс, след което поема националния отбор. Спортно-техническият директор на Левски Наско Сираков обаче прави всичко възможно, за да привлече Димитров на „Герена”. И от началото на 2000 г. Херо работи в Левски, като печели златен дубъл със сините. Именно вечното дерби на 13 май 2000 г. подсигурява първото място на Левски. Победата обаче е късметлийска, след като Бербатов се скъсва да пропуска за ЦСКА, а автогол на Бисер Иванов във вратата на Иванков е скандално отменен от тандема Атанас Узунов - Иван Леков.
Следващото назначение е във Велбъжд, където Димитров е нает от лидера на ВИС-2 Георги Илиев. На 8 април 2001 г. на стадион „Осогово” в Кюстендил Херо прави 1:1 с ЦСКА. Иван Пасков открива с глава в края на първата част, но Светослав Петров с шут от 30 метра изравнява в 90-ата. Хиксът е в полза на Левски, който дръпва с 5 т. на върха пред армейците и впоследствие печели титлата. След мача Херо беснее срещу френския съдия Ерик Пула.
Димитров продължава кариерата си в Локо Пд от сезон 2001/02 г., където Георги Илиев мести Велбъжд и го преобразува в пловдивския тим. Херо бие два пъти ЦСКА у дома този шампионат - първо с 2:1 на 16 март 2002 г, а след това и в първия кръг от въведената плейофна система - с 1:0 на 6 април 2002 г. с гол на Методи Стойнев. В този двубой дебют за Локо Пд записва... Любослав Пенев. След конфликт с треньора на червените Луиджи Симони Любо преминава на „Лаута” и стартира като титуляр срещу ЦСКА. А сблъсъкът е особено скандален. Реферът Георги Нарлев реже брутално армейците, чието ръководство е на косъм да извади отбора от терена. Червените завършват с 9 играчи - Галин Иванов е изгонен в края на първата част за измислена дузпа, а към душовете поема и Ибрахима Гай в 79-ата минута. Методи Стойнев бележи в 43-ата, след което идва и наказателният удар за Локо Пд. Любо Пенев не пожелава да го бие. Херо заменя Росен Петров с Петър Колев (б.а. – в момента негов помощник в Лудогорец), който отива да изпълнява, но пропуска.
През следващата година ЦСКА печели за първи път като гост срещу Димитър Димитров, но... служебно с 3:0 на 15 март 2003 г. Локо Пд трябва да приеме армейците в Самоков заради лишаване от домакинство, но отказва да се яви. ЦСКА пък става шампион.
През следващия сезон 2003/04 г. Херо отново води Нефтохимик. На 13 февруари 2004 г. на „Лазур” шейховете и ЦСКА правят страхотен мач - 3:3. Армейците, начело на които дебютира Ферарио Спасов, повеждат на 3 пъти, но допускат също толкова голове, все след центрирания.
Останалите 4 домакинства на Херо срещу ЦСКА са с другия бургаски тим - Черноморец. На 24 ноември 2007 г. акулите спират армейците с 1:1 на „Лазур”, но в края сезона ЦСКА печели титлата с 16 точки разлика пред Левски. А на 4 март 2012 г. Димитров бие у дома - с 2:0 след автогол на Крачунов и точен удар на Лоривал Асис. На 19 август същата година бургазлии пак стигат до реми - 1:1. ЦСКА побеждава Херо като гост от игра едва в последния двубой към този момент - на 24 февруари 2014 г. Но Черноморец, тогава вече раздиран от финансови проблеми и в зоната на изпадащите, озорва максимално армейците. Те повеждат чак в 72-ата минута чрез Тони Силва, който прави дебют. Карлос Фонсека изравнява в 79-ата, а в 90-ата с глава след корнер Валентин Илиев носи победата на ЦСКА.
Така днес Херо ще посрещне армейците със 7-и различен отбор. При победа ще се откъсне на 8 т. на върха. А това пък би го доближило до рекордното постижение на Георги Василев-Гочето - да стане шампион с 3 различни отбора. Василев го прави с Етър, Левски и ЦСКА, а Херо досега го е постигал с Литекс и Левски.
Тази вечер обаче Лудогорец ще трябва да се оправя без Димитров на треньорската скамейка, тъй като наставникът е със спрени права от мача с Левски, когато бе изгонен за протести.

ХЕРО СРЕЩУ ЦСКА КАТО
ДОМАКИН В ПЪРВА ЛИГА
Дата Мач Резултат Голмайстори
29.04.1995 г. Нефтохимик -ЦСКА 1:0 М. Трендафилов 46
14.10.1995 г. Нефтохимик - ЦСКА 2:2 Цонев (15), Ст. Димитров (90); П. Жабов (4), Бож. Янков (40)
09.08.1996 г. Нефтохимик - ЦСКА 2:1 В. Парушев (64), М. Трендафилов (84); Ив. Андонов (41)
15.03.1998 г. Литекс - ЦСКА 2:0 Ст. Стоилов (30), Буши (38)
13.05.2000 г. Левски - ЦСКА 1:0 Г. Иванов (90)
08.04.2001 г. Велбъжд - ЦСКА 1:1 Ив. Пасков (45); Св. Петров (90)
16.03.2002 г. Локо Пд - ЦСКА 2:1 Сл. Павлов (14), Д. Бачков (44); Вл. Манчев (63)
06.04.2002 г. Локо Пд - ЦСКА 1:0 М. Стойнев (43)
15.03.2003 г. Локо Пд - ЦСКА 0:3 сл.
13.02.2004 г. Нефтохимик - ЦСКА 3:3 Ат. Борносузов (8), Св. Петров (44-авт.), Д. Моралес (82); Гъргоров (5), Хр. Янев (14), В. Димитров (76)
24.11.2007 г. Черноморец - ЦСКА 1:1 Ем. Тодоров (65); В. Димитров (20)
04.03.2012 г. Черноморец - ЦСКА 2:0 Пл. Крачунов (61-авт.), Л. Асис (74)
19.08.2012 г. Черноморец - ЦСКА 1:1 Ян. Боли (69); Тр. Дянков (22-авт.)
24.02.2014 г. Черноморец - ЦСКА 1:2 Фонсека (79); Т. Силва (72), В. Илиев (90)

Баланс: 14 мача, 7 победи за Херо, 5 равенства, 2 загуби, 20:15 голова разлика в полза на отборите на Херо